Veleslalom: Žan Kranjec se ni izkazal

Zmagal je Avstrijec Marcel Hirscher, Slovenec Žan Kranjec je osvojil dvajseto mesto.

18. marec 2017 16.37
Pokal Vitranc
A. V.
A. V.

Aspen - Avstrijec Marcel Hirscher je zmagovalec zadnjega veleslaloma v sezoni svetovnega pokala alpskih smučarjev. Na finalu v Aspnu je v drugi vožnji slavil pred Nemcem Felixom Neureutherjem (+0,53) in pred Francozom Mathieujem Faivrejem (+1,19) na tretjem mestu. Edini slovenski predstavnik Žan Kranjec je ostal brez točk na 20. mestu (+2,82).

Hirscher je že pred finalom v Aspnu osvojil rekordni šesti veliki kristalni globus, šesti zaporedni, hkrati pa je sezono končal kot najboljši v veleslalomskem in slalomskem seštevku. Salzburžan je osvojil še 45. zmago v svetovnem pokalu, 22. veleslalomsko. To so bile za osemindvajsetletnika že 107. stopničke v svetovnem pokalu. Hirscher je zmagal še na četrtem veleslalomu po vrsti, saj je pred Aspnom dobil tudi preizkušnje v Kranjski Gori, na SP v Sankt Moritzu in Garmischu.

Po prvi vožnji je bil drugi, z zaostankom stotinke sekunde za Neureutherjem. Hirscher je na svetovnem prvenstvu v Sankt Moritzu osvojil naslova svetovnega prvaka tako v slalomu kot v veleslalomu.

Faivre je z drugim mestom na zadnjem veleslalomu v sezoni osvojil tudi drugo mesto v veleslalomskem seštevku sezone, za le eno točko je prehitel rojaka Alexisa Pinturaulta, ki je veleslalomsko sezono končal na tretjem mestu, na zadnjem veleslalomu pa je po odstopu na drugi progi vpisal ničlo. Hirscher (733) je na koncu v veleslalomskem seštevku zmagal s prednostjo 293 in 294 točk pred konkurentoma.

Najboljši slovenski veleslalomist je sezono končal v prvi petnajsterici, na 14. mestu, z osvojenimi 152 točkami, kar je njegov najboljši dosežek v karieri, potem ko je prvič nastopil na finalu sezone. Minulo sezono je v veleslalomskem seštevku končal na 26. mestu z osvojenimi 91 točkami.

Alpske smučarje čaka le še ena preizkušnja, nedeljski slalom. Medtem ko je veliki kristal že oddan, pa še ni odločen srdit boj za drugo mesto skupno med Norvežanoma Kjetilom Jansrudom in Henrikom Kristoffersnom ter Francozom Alexisom Pinturaultom.

Jansrud ima 924 točk, Kristoffersen na tretjem mestu seštevka zime ima 21 točk manj od Norvežana, Pinturault na četrtem pa 49 točk manj. V prednosti pred Jansrudom in Pinturaultom je slalomski specialist Kristoffersen.