Velez Zuzulovi nočni slalom v Flachauu

Slovakinja Veronika Velez Zuzulova je zmagovalka šestega slaloma sezone v Flachauu. Slovenke brez točk.

M. Ž.
Tue, 12.01.2016, 17:35; spremenjen: 21:50

Flachau - Slovaška smučarka Veronika Velez Zuzulova je zmagala na šestem slalomu sezone v avstrijskem Flachauu, kjer so Slovenke vpisale ničlo.

31-letna Slovakinja je vodila že po prvi progi in v drugi ubranila priborjeno prednost, tako da se je veselila svoje tretje zmage v karieri in prve po letu 2013.

Na zmagovalni oder sta se uvrstili še Čehinja Šarka Strachova (+0,31) in Švedinja Frida Hansdotter (+1,05).

V prvi vožnji so nastopile tudi štiri Slovenke, ki so ostale brez uvrstitve v finale. Katarina Lavtar je bila 37. (+4,13), Ana Bucik, Maruša Ferk in Klara Livk pa so odstopile.

»Danes je bilo težko priti naprej. Škoda je za Ano, ker je v zelo dobri formi, bila pa je malo nepazljiva in zajela količek. Katarina ni izkoristila pogojev, za ostale pa je bilo praktično nemogoče. Tudi snežilo je zelo močno, sneg se je prijemal na očala in nekje na polovici proge že niso skoraj nič videle. Nekaj so skušali rešiti tik pred prvim tekom in še enkrat polili progo z vodo in jo posolili. Kot ste videli, je startna številka ena vozila po vodi, saj sol še ni prijela. Potem je bilo počasi bolje, a tako je enkrat dobimo, drugič izgubimo, danes smo izgubili. Ana in Maruša sta v zelo dobri formi, takoj ko bomo imeli pogoje, bomo to tudi pokazali. Klara nabira izkušnje, prav je, da je prišla sem na svetovni pokal, da vidi, kako so stvari drugačne. Startne številke imamo še zadaj, a pred zlato lisico bo novo štetje, tako da bo lažje,« je dejal odgovorni trener ženske ekipe za tehnične in hitre discipline za svetovni pokal Denis Šteharnik.

V slalomskem seštevku je na vrhu Frida Hansdotter (425 točk), druga je Šarka Strachova (351) in tretja Veronika Velez Zuzulova (320).

PRVA PROGA

Kot prva se je s progo spopadla Švedinja Maria Pietilä Holmner, čigar vožnja ni bila idealna in je v cilj prismučala v času 54,60.

Njen dosežek je z lahkoto izboljšala Švicarka Wendy Holdener, ki je Švedinjo prehitela za skoraj dve sekundi (-1,91), vendar pa se tudi ona ni dolgo obdržala na vrhu, saj jo je s številko tri prehitela Slovakinja Veronika Velez Zuzulova (-0,54).

Slovakinja je bila v vodstvu po prvih petih tekmovalkah, kot naslednja pa je nastopila prva Avstrijka, Carmen Thalmann, ki pa je po polovici proge zaostajala za več kot sekundo (+1,01), nato pa v spodnjem delu storila veliko napako in zasedla zadnje, šesto mesto (+5,52).

S številko sedem se je po progi spustila najboljša slalomistka te zime, Švedinja Frida Hansdotter. Ta ni bila konkurenčna vodilni Avstrijki in je že pri prvi primerjavi zaostajala za 69 stotink, nato pa tudi v nadaljevanju izgubljala stik z najhitrejšimi in zasedla peto mesto (+1,32).

Po prvi deseterici je bila na vrhu Veronika Velez Zuzulova (52,15), druga je bila Wendy Holdener (+0,54) in tretja Šarka Strachova (+0,84).

V nadaljevanju prve vožnje se smučarke ob močnem sneženju niso približale vodilni trojki. Najbližje je bila Švedinja Anna Swenn-Larsson s številko 11, ki je z zaostankom 1,23 sekunde pristala na petem mestu in bila najvišje uvrščena Švedinja.

V slovenskem taboru niso imeli razlogov za dobro voljo, saj se nobeni izmed štirih predstavnic ni uspelo uvrstiti v finale. Prvo progo je v celoti presmučala le Katarina Lavtar, ki pa je zaostala za več kot štiri sekunde in osvojila 37. mesto (+4,13), medtem ko so Ana Bucik, Maruša Ferk in Klara Livk odstopile.

FINALNA PROGA

Po prvi deseterici je vodila Nemka Lena Dürr (55,26), druga je bila Švicarka Charlotte Chable (+0,04) in tretja Nemka Maren Wiesler (+0,10).

Pred zadnjimi desetimi tekmovalkami je imela najboljši čas Slovakinja Petra Vlhova (1:48,00), ki je imela tudi najboljši čas druge vožnje (53,81), druga je bila Italijanka Irene Curtoni (+0,61), tretja pa Švedinja Emelie Wikström (+1,26).

Najboljša slalomistka te zime Frida Hansdotter je imela šesti čas prve proge. Na drugi je svoje delo opravila dobro in za 37 stotink prehitel vodilno Slovakinjo Petro Vlhovo.

Švedinja je ostala na vrhu tudi po nastopu rojakinje Anne Swenn-Larrson, ki je zapravila devet stotink prednosti in zasedla tretje mesto (+0,45), a je imela razlog za veselje, saj si je zagotovila izid sezone.

Norvežanka Nina Løseth je imela pred drugo progo 24 stotink prednosti pred Hansdotterjevo, kar pa je zapravila v prvi polovici drugega nastopa (+0,14) in se uvrstila na drugo mesto (+0,23).

Na vrhu so bile le še najboljše tri s prve proge. Čehinja Šarka Strachova je imela že skoraj pol sekunde zaloge (-0,48) in je bila pri vseh primerjavah časov hitrejša od Švedinje, na koncu pa se na vrh zavihtela s prednostjo 74 stotink.

Predzadnja smučarka je bila Švicarka Wendy Holdener. Ta se je na progo podala s prednostjo 30 stotink, a v zgornjem in srednjem delu smučala prepočasi in si nabrala 68 stotink zaostanka, ob prihodu v cilj pa je zasedla tretje mesto (+0,82).

Tekmo je zaključila Slovakinja Veronika Velez Zuzulova. Slovaška predstavnica je imela zajetno prednost 84 stotink, kar je do srednjega dela še povečala (-0,88) in s solidnim spodnjim delom slavila s prednostjo 31 stotink.

Poleg Veronike Velez Zuzulove sta se na zmagovalni oder uvrstili še Šarka Strachova in Frida Hansdotter.