Vonnova s smukaško zmago v Cortini prehitela Moser-Pröllovo

Lindsey Vonn je v Cortini d'Ampezzo slavila 37. smukaško zmago v karieri. Ilka Štuhec je bila 17.

M. Ž.
Sat, 23.01.2016, 09:50; spremenjen: 12:17

Cortina d'Ampezzo - Ameriška smučarka Lindsey Vonn je na smukaški preizkušnji svetovnega pokala v Cortina d'Ampezzo potrdila svojo prevlado v tej disciplini in vpisala 74. zmago v karieri.

Vonnova je z današnjim uspehom postala tudi najuspešnejša smukačica vseh časov, saj je slavila že 37. zmago v tej disciplini, s čimer je na prvem mestu prehitela Avstrijko Annemarie Moser-Pröll (36). Na drugem mestu je končala Kanadčanka Larisa Yurkiw (+0,28), na tretjem pa Švicarka Lara Gut (+0,67)

Edina slovenska predstavnica Ilka Štuhec je z zaostankom 2,27 sekunde končala na 17. mestu. »Smo deloma zadovoljni z izidom. Gre za njen najboljši dosežek v Cortini, škoda pa, da to ni bila njena najboljša vožnja. S Cortino je vedno imela težave, danes pa je odpeljala najbolje do zdaj. Čas na drugem treningu ni bil merodajen. Preizkusili smo novo linijo, potegnilo jo je nazaj, nato pa se je samo še odpeljala naprej v stoječem položaju. Prvi dan pa je uspel. Na tisto vožnjo bi bilo potrebno še nekaj dodati, jo nadgraditi, biti bolj agresiven. Danes ji to ni uspelo, ni pa bil to maksimum,« je o nastopu Štuhčeve povedal glavni trener ženskih hitrih disciplin Aleš Brezavšček.

V svetovnem pokalu vodi Lara Gut s 810 točkami, druga je Lindsey Vonn z 800 točkami, tretja pa Švedinja Frida Hansdotter s 661 točkami.

Cortina d'Ampezzo bo jutri gostila še ženski superveleslalom (11.30).

POTEK SMUKA

Smukaška tekma je do devete tekmovalke potekala nemoteno. Najboljši čas je imela Tina Weirather iz Liechtensteina (1:38,02), za njo pa sta se zvrstili Italijanki Johanna Schnarf (+0,05) in Verena Stuffer, ki si je tretje mesto delila z Avstrijko Mirjam Puchner (+0,74).

Pred nastopom Švedinje Kajse Kling (9) je sledila daljša prekinitev, saj so morali prireditelji zamenjati nekaj vrat, tako da se je tekmovanje nekoliko zavleklo. Ko je Klingova prišla na vrsto, je do polovice proge kazalo, da bo prevzel vodstvo, saj je imela 43 stotink prednosti, kar pa je zapravila v spodnjem delu in zasedla tretje mesto (+0,30).

Tina Weirather je vodila tudi pred nastopom prve favoritinje, Američanke Lindsey Vonn. Ta je imela že pri prvem vmesnem času 80 stotink prednosti, pri drugem že 1,16 sekunde, na koncu pa je Weiratherjevo prehitela za 1,01 sekunde.

Za Američanko se je po progi spustila Švicarka Lara Gut. Švicarska smučarka je imela pri prvi primerjavi drugi najboljši čas (+0,21) in tega zadržala tudi do druge primerjave (+0,44), v spodnjem delu pa smučala v podobnem ritmu in zasedla drugo mesto (+0,67).

S številko 19 je odlično smučala Kanadčanka Larisa Yurkiw in se prebila na drugo mesto (+0,28). Kanadčanka je bila v zgornjem delu proge nekoliko počasnejša in imela 83 stotink zaostanka, nato pa v spodnjem delu s hitro vožnjo skoraj povsem izničila zaostanek in zaostala le za Vonnovo.

Edina slovenska predstavnica Ilka Štuhec je štartala kot 26. po vrsti. Mariborčanka je imela že prvi prvi primerjavi 62 stotink zaostanka, ta se je pri drugem povečal na 1,22 sekunde, ob prihodu v cilj pa se je uvrstila na 17. mesto (+2,27), ki ga je zadržala vse do konca.

Smukaška tekma se je tako končala z zmago Lindsey Vonn (1:37,01), druga je bila Larisa Yurkiw (+0,28) in tretja Lara Gut (+0,67).