Berlinski Zeleni teden z dobrotami iz vsega sveta

Zeleni teden ponuja gurmanske izkušnje iz vsega sveta, s srečanji politikov in strokovnjakov ter drugimi prireditvami pa še veliko več.

Objavljeno
16. januar 2015 21.21
Barbara Kramžar, Berlin
Barbara Kramžar, Berlin

Berlin − Na začetku se je ponujal sladoled iz orehov in korenja, zelo mikaven pa je bil tudi jogurtov s češnjami in čilijem. Berlinski Zeleni teden že osemdesetič ponuja gurmanske izkušnje iz vsega sveta, s srečanji politikov in strokovnjakov ter drugimi prireditvami pa še veliko več.

Za sladoledom je po malo obrnjenem vrstnem redu prišla kranjska klobasa v slovenski gostilni, kjer gostinstvo Jezeršek skupaj s Pivko, Delamarisom in Mlekarno Celeia te dni ponuja še joto, idrijske žlikrofe z bakalco, štruklje, prleško gibanico in druge dobrote, da o pivu in vinih, ki jih ponuja vinska kraljica Slovenije Sandra Vučko, sploh ne govorimo.

»Prihajamo vsako leto!« je v imenu skupine možakarjev v najboljših letih, vseh s kozarci Delove lastnice pivovarne Laško pred seboj, povedal berlinski uslužbenec Claude.

»Zanimajo me kuhinje drugih držav Evropske unije,« je s slovensko piščančjo klobaso na krožniku povedal strojni tehnik Harald, ki je na berlinski Zeleni teden prišel s Saškega.

Hrana je tudi toplina doma in spomin na najlepše počitnice

Z obiskom v slovenski gostilni je bil zadovoljen tudi slovenski minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejan Židan, ki se je tam srečal s številnimi kolegi - od nemškega, kitajskega, ministrov iz držav nekdanje Jugoslavije do področnega komisarja Evropske unije (EU), slovensko ponudbo pa si je ogledal tudi novi berlinski župan.

Sogovorniki so se med drugim pogovarjali o izvajanju nove kmetijske politike EU, omejevanju genetsko spremenjene hrane in nastopih slovenskega kmetijstva na trgih teh držav. »Slovenski prostor na Zelenem tednu je pokazal, da sistematični pristop daje rezultate,« je povedal minister Židan.

Svetovno prebivalstvo se vrtoglavo povečuje in treba ga bo nahraniti, Zeleni teden z več kot 1600 ponudniki prehrambenih izdelkov in drugega pa zna vzbujati tudi čustva, zato ne preseneča, da letos pričakujejo več kot pol milijona obiskovalcev. Hrana ni samo število kalorij, količina beljakovin, ogljikovih hidratov in vitaminov, z babičino enolončnico je tudi toplina doma ali spomin na eksotično večerjo naših najlepših počitnic. Vse to in še več so poskušali prikazati tudi na letošnjem berlinskem Zelenem tednu, kjer pa se kljub vsemu niso mogli izogniti nekaterim aktualnim kmetijskim, političnim in gospodarskim dogodkom.

Kakovost in biološka raznovrstnost

Evropski komisar za kmetijstvo in razvoj podeželja Phil Hogan je v domači Irski doživel tak razvoj kmetijstva, da je postalo eden od motorjev gospodarskega razvoja, zato je prepričan, da lahko to postane v vsej Evropski uniji.
Pri tem se mu zdi izjemno pomemben prehod k tržno orientirani politiki, vendar je prepričan, da je treba kmetom tudi pomagati, da bodo lahko proizvajali visoko kakovostno hrano, poleg tega pa skrbeli tudi za biološko raznovrstnost. Pomembno se mu zdi tudi osvajanje novih trgov, zadnji tak primer je sporazum EU z Južno Korejo.

V zvezi s trgovinskimi pogajanji z ZDA je evropski komisar Hogan zagotovil, da ne bo dovolil žrtvovanja standardov Evropske unije.

Bananino pivo in konjak

Nemški minister za kmetijstvo Christian Schmidt se je pogovarjal tudi z ruskim kolegom Nikolajem Vasiljevičem Fjodorovom, čeprav med Rusijo in EU zaradi ukrajinske krize že nekaj časa veljajo sankcije.

Tudi ruski razstavljavci so nedaleč stran med plesom in petjem ponujali svojo hrano, prav tako uradni partnerji letošnjega Zelenega tedna Latvijci in nešteti drugi; nekateri so, v zabavo obiskovalcev in za promocijo svojih izdelkov, pripeljali celo krave in druge živali, drugi so poskrbeli, da so svoje znanje lahko predstavili vrtnarji.
Sama sem poskusila še gansko bananino pivo, ostrige iz Alzacije ter požirek armenskega konjaka iz granatnih jabolk z obveznim koščkom čokolade vred.

Obisk sem tudi zaključila tako, kot sem ga začela: s sladoledom. V hali z biološko pridelano hrano so ga pripravili tudi iz kozjega mleka z dodatkom oglja, črnega kot noč - kdo bi se mogel upreti?