Bosna prednostna naloga hrvaške vlade

Plenković se je v Sarajevu zavzel za polno enakopravnost Hrvatov v BiH.

Objavljeno
28. oktober 2016 20.38
Vili Einspieler
Vili Einspieler
Hrvaški premier Andrej Plenković je za svoj prvi uradni obisk v tujini izbral Bosno in Hercegovino. Kot je poudaril, je njegov današnji obisk v Sarajevu potrdilo predvolilne obljube, da bo BiH hrvaška zunanjepolitična prednostna naloga številka ena.

Po poročanju medijev je Andrej Plenković zagotovil, da si bo nova hrvaška vlada močno prizadevala za stabilnost BiH ter njeno približevanje EU in zvezi Nato. Po njegovih besedah bo kmalu pripravljen meddržavni sporazum o sodelovanju med Hrvaško in BiH glede evropskih vprašanj. Pred nami je čas, je še menil Plenković, stabilnega in partnerskega političnega sodelovanja ter napredka v gospodarskem sodelovanju. Kar zadeva hrvaško vmešavanje v notranjepolitične zadeve BiH, je Plenković menil, da je v 21. stoletju nevmešavanje zastarel koncept, ker se je svet globaliziral, Evropa pa integrirala.

Sprememba ustave in volilnega zakona

Hrvaški premier se je zavzel za spoštovanje načela federalizma na celotnem ozemlju BiH in ne samo v Federaciji BiH. Kot je še prepričan, bodo poleg evropske agende in gospodarskega razvoja na dnevni red prišla tudi ustavno-pravna vprašanja, glede na to, da je minilo že 21 let od daytonskega mirovnega sporazuma. V tej zvezi je izpostavil, da Zagreb želi, da so Hrvati enakopraven in konstitutivni narod v BiH, v preteklosti pa temu ni bilo vedno tako.

Kot enega izmed ključnih problemov v državi vidi volilni zakon v BiH, ker omogoča volilni inženiring. Plenković je poudaril, da polna enakopravnost Hrvatov v BiH, ki je po popisu najmanj številen konstitutivnoi narod, predpostavlja možnost izbire njihovih legitimnih predstavnikov, njihovo enakomerno zastopanost na vseh ravneh oblasti in njihov vpliv na procese političnega odločanja. Sklenil je s sporočilom, da Hrvaška podpira tako BiH kot Hrvate, ki v njej živijo.

Predsedujoči sveta ministrov BiH Denis Zvizdić pričakuje, da bodo v pol leta izpolnili vprašalnik Evropske komisije o pripravljenosti BiH na članstvo v EU ter dobili status kandidatke za članstvo. Zvizdić je napovedal, da bodo še letos v Sarajevu organizirali skupno sejo hrvaške in bosansko-hercegovske vlade, na kateri bodo obravnavali načine sodelovanja in reševanja spornih vprašanj v duhu dobrososedskih odnosov. Izpostavil je tudi, da je Hrvaška med petimi najpomebnejšimi vlagatelji in trgovinskimi partnerji BiH.