»Čas za nujen razmislek o prihodnosti EU«

Pred srečanjem z nemško kanclerko je imel premier Cerar posvet s tukajšnjimi evropskimi strokovnjaki.

Objavljeno
26. avgust 2016 19.41
Delovni posvet premierja o prihodnosti EU s priznanimi domačimi poznavalci Unije. Ljubljana, Slovenija 26.avgusta 2016. [Cerar Miro,Kraljič Peter,Nahtigal Matjaž,Erjavec Emil,Bulc Violeta,Potočnik Janez,Mrak
Saša Vidmajer, L. J.
Saša Vidmajer, L. J.

Ljubljana – Slovenski premier Miro Cerar se bo jutri skupaj z voditelji Avstrije, Bolgarije in Hrvaške v Berlinu na delovnem sestanku o prihodnosti EU sestal z nemško kanclerko Angelo Merkel. Pred obiskom je imel danes posvet s tukajšnjimi evropskimi strokovnjaki.

Kanclerka po sestanku s francoskim predsednikom in italijanskim premierom na letalonosilki Garibaldi pred južnoitalijansko obalo nadaljuje srečanja z manjšimi članicami. Njen diplomatski urnik ta teden je prenapolnjen, srečanja se vrstijo neprekinjeno: v sredo se je v Tallinnu pogovarjala z estonskim vodstvom, v četrtek v Pragi s češkim, danes je nadaljevala turnejo v Varšavi. S soboto pa bo na gradu Meseberg gostila četverico voditeljev iz držav srednje in jugovzhodne Evrope.

Pred berlinskim srečanjem je premier Cerar organiziral delovni posvet o prihodnosti Evropske unije in Slovenije v njej. Po številnih krizah, s katerimi se integracija spopada v zadnjih letih, nenehno pa nastajajo nove, »je namreč nastopil čas za nujen razmislek o prihodnosti Unije tudi s slovenske perspektive«, so pojasnili v Cerarjevem kabinetu. Pred Evropo so številne razprave in izmenjave stališč, vse so namenjene temu, da bi poiskali najustreznejše odgovore na sodobne izzive EU.

Na posvetu z domačimi strokovnjaki, ki je bil priprava na sobotno srečanje s kanclerko, so sodelovali: evropska komisarka Violeta Bulc, nekdanji predstavnik v bruseljski komisiji Janez Potočnik, Mojmir Mrak, Matej Accetto, Emil Erjavec, Matjaž Nahtigal, Peter Kraljič, Tadej Bajd. Razpravljavci so se strinjali, da je v interesu takšna EU, ki bo dobra tudi za Slovenijo – močna, enotna in odprta v svet, so sporočili iz premierovega kabineta.

Neuradno smo izvedeli, da so na srečanju govorili o času po brexitu in o tem, da bi se morala Slovenija zavzemati za bolj povezano Evropo, o čemer je največ govoril nekdanji evropski komisar Janez Potočnik. Nekaj besed so namenili tudi prihajajočemu vrhu v Bratislavi, vendar nič konkretnega. Edina oprijemljiva zadeva je bil predlog, da se ustanovi koordinacijsko telo, katerega naloga bi bile priprave na predsedovanje Slovenije EU leta 2021, če bo takrat sploh še veljal sedanji način vodenja Evropske unije.

Premier Cerar bo iz Berlina v ponedeljek pot nadaljeval na Nizozemsko ter v Luksemburg, kjer se bo sestal s predsednikoma vlade Markom Ruttejem in Xavierjem Bettelom. Z voditelji sedemindvajseterice – tokrat brez predstavnika Združenega kraljestva – bo razpravo nadaljeval na neformalnem vrhu Evropske unije 16. septembra v Bratislavi.