Cerar EU poziva k pravičnejši porazdelitvi bremena

Cerar je prepričan, da je na srednji rok mogoče krizo rešiti le tako, da se lotimo korenin problema.

Objavljeno
21. oktober 2015 10.33
uho-Dr. Miro Cerar
B. K., Berlin
B. K., Berlin
Berlin − »Od članice Evropske unije bi pričakoval drugačno obnašanje,« predsednik slovenske vlade Miro Cerar v intervjuju nemškemu časopisu ocenjuje ukrepanje sosednje Hrvaške v sedanji begunski krizi. Čeprav je v nenehnem telefonskem stiku s svojim hrvaškim kolegom, je na »delovni ravni« povsem drugače, zelo mu je žal, da je s hrvaškimi uradniki zelo malo ali celo nič komunikacije in sodelovanja. »Hrvaška se ne drži dogovorov o prestopih meje in številu beguncev, ki naj bi odšli proti Sloveniji.«

Zato pa slovenski premier v intervjuju za Die Welt sodelovanje z avstrijskimi pristojnimi ocenjuje za zelo dobro in to na vseh nivojih. »V temeljih Avstrija dovoljuje vstop beguncev, ki prihajajo z naše strani, a ne v razsežnostih in hitrosti prihajanja k nam.« Opozarja, da velika večina beguncev noče ostati v Sloveniji, ampak jih vleče naprej v Avstrijo, Nemčijo, Belgijo in Švedsko, zato je zanj najpomembneje, da prehodne in ciljne države skupaj usmerjajo tok beguncev. »Slovenija je najmanjša država na balkanski poti, temu primerno so omejene naše možnosti nadzora nad našimi mejami in sprejema beguncev. Vse članice in ustanove EU zato pozivam k pravičnejši porazdelitvi bremena.« Slovenija ga zdaj po njegovem prepričanju nosi nesorazmerno velik del in na kocki je evropska solidarnost. »Nihče ne more od dvomilijonske države pričakovati tistega, kar je spodletelo večjim državam EU.«

Miro Cerar je prepričan, da je na srednji rok mogoče krizo rešiti le tako, da se lotimo korenin problema ter stabiliziramo položaj v Siriji in na Bližnjem vzhodu, EU pa bi morala takoj poskrbeti za nadzor nad begunskimi tokovi predvsem v Grčiji ter bolje podpreti Turčijo, Libanon in Jordanijo. »Skrajni čas je za skupen odgovor EU!« Predsednik vlade nemški javnosti sporoča, da je Slovenija sprejela ustrezne ukrepe za nadzor nad dotokom beguncev, vojska pod strogo določenimi pogoji podpira policijo. »Slovenija bo naredila vse, kar je v njeni moči za ohranitev reda in varnosti ter za varno življenje svojih državljanov.«

Bild: Nemčija bo neupravičene azilante vračala z vojaškimi letali

Nemčija bo očitno resno uresničevala novo omejujočo zakonodajo o azilu, dobro obveščeni časopis Bild poroča, da vlada za vračanje neupravičenih iskalcev zatočišča načrtuje uporabo vojaških transportnih letal Transall, da prizadeti ne bi zbežali drugam, pa vračanj ne bodo naznanjali. Dodatno bodo preverili kriterije za ostajanje in možnost ustanavljanja tranzitnih območij, na katerih bi še pred vstopom v državo preverili upravičenost do azila. O vračanju beguncev sicer pogosto odločajo nemške dežele, zvezna vlada kanclerke Angele Merkel pa bo o krizi razpravljala na vsaki od prihodnjih sej.

Najnovejša raziskava javnega mnenja kaže, da se zaradi begunske krize kar 48 odstotkov Nemcev zavzema za zaprtje državnih meja, ostrim ukrepom so najbolj naklonjeni prebivalci Saške, Hessna in Turingije. Po raziskavi agencije INSA za revijo Focus 65 odstotkov vprašanih tudi meni, da je zaradi nje ogrožen kanclerski položaj Angele Merkel.