Cerar na prvem državniškem obisku pri Merklovi

Novi predsednik slovenske vlade na svoj prvi državniški obisk upravičeno prihaja v Berlin.

Objavljeno
29. oktober 2014 20.35
GERMANY-SLOVENIA-DIPLOMACY
Barbara Kramžar, Berlin
Barbara Kramžar, Berlin

Berlin - Na svoj prvi dvostranski obisk v tujini novi slovenski premier Miro Cerar prihaja v Berlin. Z vojaškimi častmi ga danes sprejema nemška kanclerka Angela Merkel, s katero se bosta pogovarjala o meddržavnem sodelovanju, aktualnih razmerah v EU in sosednji regiji Zahodnega Balkana

Novi predsednik slovenske vlade Miro Cerar na svoj prvi državniški obisk upravičeno prihaja v Berlin. Osrednja evropska gospodarska velesila je ključ do razvoja evrskega območja in vse celine, brez njene naraščajoče politične moči pa si ni več mogoče predstavljati niti evropskega odnosa do drugih držav in kriznih območij, še posebno tistih v bližini meja Evropske unije. Zaradi svojih zgodovinskih bremen se Nemčija še obotavlja, da bi pokazala vso svojo težo, sedanja vlada pa vseeno poskuša aktivno vplivati na krize od Ukrajine do Bližnjega vzhoda. Konec avgusta so v Berlinu gostili tudi konferenco o sodelovanju Zahodnega Balkana in EU ter evropskih perspektivah držav v neposredni slovenski soseščini.

Prizadevanja za izboljšanje gospodarskega modela

Nemčija pa še vedno ali celo vse bolj potrebuje aktivne partnerje. Naslednjo konferenco o Zahodnem Balkanu in EU bo organizirala Avstrija, Nemčija pa vse bolj išče dialog tudi pri opredeljevanju prihodnjega razvoja evrskega območja in vse EU, saj zaradi nizke gospodarske rasti, pomanjkanja investicij, počasnosti digitalizacije gospodarstva in drugega tudi sama išče načine za izboljšanje svojega gospodarskega modela.

In res se Slovenija na nekaterih področjih, med njimi pri ustanavljanju novih podjetij, celo bolj odlikuje, na pravkar objavljenem poročilu Svetovne banke o mednarodnih poslovnih prednostih pa smo vseeno zdrsnili na enainpetdeseto mesto. S pribaltskimi državami, Makedonijo, Poljsko, Črno goro, Slovaško, Češko in Romunijo so pred nami številne države, s katerimi se nekoč nismo hoteli niti primerjati.

»Ustanovitelje podjetij moramo vprašati, kaj potrebujejo,« je na nedavnem hamburškem vrhu informacijske tehnologije izjavil nemški minister za gospodarstvo Sigmar Gabriel, njegova ugotovitev pa gotovo ne velja le za Nemčijo. Obisk novega predsednika vlade Mira Cerarja v Berlinu je lahko dobra priložnost za ponovno razmišljanje o razvojnih prioritetah evrskega območja, pri čemer bi morala vsaka država krepiti svoje prednosti in zmanjševati pomanjkljivosti.