Cerar po vrhu EU: Proračunska pravila moramo spoštovati

Slovenski premier potrdil, da Slovenija lahko pričakuje 18 milijonov evrov iz poračuna prispevkov v bruseljsko blagajno.

Objavljeno
24. oktober 2014 20.57
BELGIUM-EU-SUMMIT
Peter Žerjavič, Bruselj
Peter Žerjavič, Bruselj
Bruselj - Slovenski premier Miro Cerar je po vrhu EU izpostavil splošno zavedanje, da se moramo držati evropskih proračunskih pravil. To da zagotavlja predvidljivost delovanja institucij EU in zaupanje v njih. Velik pomen je pripisal sprejemanju strukturnih reform. Z začetkom dela nove evropske komisije pod vodstvom Jean-Clauda Junckerja pa naj bi se osredotočili na nosilne gospodarske projekte.

Glede bruseljske odobritve slovenskih proračunskih načrtov za leto 2015 je optimist. Zagotovili naj bi tako zmanjšanje javnofinančnega primanjkljaja pod tri odstotke BDP kakor tudi razvojno naravnanost. Na podlagi pogovorov s kolegi na vrhu EU sklepa, da bo Slovenija dobila zeleno luč. Tudi politična stabilnost je bila vzpostavljena. Tako lahko »gremo naprej«.

Opozoril je, da imajo članice različne poglede, kaj bi morala biti prednostna naloga. Na naše vprašanje, če je bliže tistim, ki pravijo, da so za več investicij in gospodarsko rast najpomembnejše zdrave javne finance in strukturne reforme, ali se strinja z drugo skupino, ki izpostavlja zagon gospodarstva in bi proračunska pravila raje pozabila, je odgovoril: »Naša vlada je nekje na sredini«. Spodbuja da gospodarsko rast, zaveda pa se tudi, da moramo varčevati.

Ne glede na različne poglede je po njegovem mnenju bilo za mizo na vrhu EU enotno stališče: pravila se morajo spoštovati. »Tako se tudi uveljavlja načelo pravne države,« je povedal.

Cerar se je sicer začel zbliževati z evropsko skupino liberalcev (ALDE), a v njegovi stranki se še niso odločili, h komu bodo pristopili. Zavedajo pa se, da se morajo povezati na na evropski ravni. Vsekakor naj bi odločitev sprejeli že jeseni.

Potrdil je tudi, da Slovenija lahko pričakuje vrnitev osemnajstih milijonov iz poračuna vplačil v proračun EU. Glede tega sicer še pričakuje razprave (David Cameron je ogorčen, ker mora Britanija dodatno vplačati več kot dve milijardi evrov), a »morali bomo upoštevati pravila«

V podnebno-energetskem svežnju, sprejetem ponoči, je Sloveniji uspelo doseči posebne ugodnosti glede izpustov toplogrednih plinov v prometu, saj ne moremo vplivati na tranzit. Konkretne številke o dovoljenih izpustov za Slovenijo se bodo potrdile šele v nadaljnjih postopkih sprejemanja evropske zakonodaje.

Premier je prepričan, da tudi ujme v Sloveniji kažejo, da mora EU ostati zgled celotnemu svetu in da moramo narediti radikalne korake.