Cipras je sestavil vlado, ljudje čakajo na njegovo prvo potezo

V Sirizi je po napovedih prevladala »zmerna linija«.

Objavljeno
27. januar 2015 18.51
GREECE-POLITICS-FINANCE
Boštjan Videmšek, zunanja politika
Boštjan Videmšek, zunanja politika

Atene - Levičarska Siriza, ki je na nedeljski predčasnih parlamentarnih volitvah prevzela oblast v državi, je danes s pomočjo konservativnih Neodvisnih Grkov (ANEL) sestavila novo vlado, ki bo v naslednji tednih in mesecih poskušala prekiniti varčevalno politiko mednarodnih posojilodajalcev.

Katastrofične napovedi o sesutju borze in trgov ter zaprtju bank, ki jih je svojim volivcem s pomočjo velikega dela domačih in tudi tujih medijev prodajala na nedeljskih volitvah poražena Nova demokracija, se niso izkazale za samouresničujočo se prerokbo, kot si je v Grčiji - in predvsem zunaj nje - marsikdo želel. Življenje po »zgodovinskih volitvah«, na katerih je oblast prvič v zgodovini prevzela resnično leva stranka, se nadaljuje, kot da se še v nedeljo zvečer ni tresla gora.

»Nekaj časa se bomo v 'zamrznjenem stanju'. To je zdaj to - poti nazaj ni več, a nazaj si nihče tudi več ne želi. Siriza mora zdaj nemudoma začeti izvajati svojo politiko in se predvsem povezati s civilno-družbenimi in solidarnostnimi gibanji, ki imajo ogromno znanja in 'tehnologije', ki bi jih nova vlada, če želi hitro pomagati ljudem v stiski, nujno potrebovala. Res pa je, da bo vsaj nekaj tednov gotovo vladalo zatišje,« mi je dejal analitik in novinar Janis Seferaidis, ki pričakuje, da bo nova vlada - tudi zaradi sodelovanja s konservativnimi Neodvisnimi Grki - v Bruslju in Berlinu bistveno bolje sprejeta, kot mnogi pričakujejo. V nikogaršnjem interesu namreč ni, da bi se razmere v Grčiji še naprej slabšale, evrsko območje in Evropska unija pa bi bila posledično še naprej v krču.

Novi predsednik vlade Aleksis Cipras, ki je v ponedeljek popoldan zaprisegel brez prisotnosti cerkvenih dostojanstvenikov in - to je bila izjemno močna simbolna gesta - nemudoma obiskal prizorišče nemškega množičnega zločina nad grškimi komunisti med drugo svetovno vojno, je zelo hitro uspel sestaviti vlado, v kateri bo imel poleg mandatarja ključno vlogo novi finančni minister Janis Varufakis, legendarni ekonomist in mednarodni profesor s statusom globalnega rockovskega zvezdnika, ki je že napovedal srdit obračun z grško do obisti skorumpirano gospodarsko oligarhijo. Varufakis, ki je zaradi vstopa v grško politiko pustil akademsko službo na univerzi v Teksasu in ima poleg grškega še avstralsko državljanstvo, je danes še enkrat več ponovil, da Grčija nima nikakršnega namena izstopiti iz evrskega območja in da je tako imenovani Grexit nesmisel. »Grexit ne pride v poštev. V Bruselj, Frankfurt in Berlin ne bomo šli z namenom konfrontacije. Veliko je prostora za skupne rešitve in obojestransko korist,« je bil jasen 53-letni novi grški finančni minister, ki bo vodil grška pogajanja z Evropsko unijo in mednarodnimi finančnimi institucijami, katerih drobovje zelo dobro pozna. Pomembno vlogo v novi grški vladi bo imel tudi predsednik Neodvisnih Grkov Panos Kamenis, ki je postal novi minister za obrambo, kar bo - in to je bila tudi osnovna Ciprasova ideja - pomirilo nemirne duhove znotraj grških oboroženih sil.

»Čudno se počutim ... Vsekakor sem vesel, da je končno prišlo do sprememb. Na to sem dolgo čakal. Za nami je peklensko obdobje. Moji dohodki so se v zadnjih petih letih zmanjšali za trikrat,« je v svoji najeti restavraciji v bližini politehnične univerze povedal gospod Jorgos. »Najemnina lokala je nekoč znašala 5700 evrov na mesec. Zdaj znaša 3000. Delam petnajst ur na dan. In to čisto vse. Imam polno gostov, a cene sem znižal na minimum. Pri meni jedo zaposleni v bližnjih bankah, ki so nekoč ogromno služili, danes pa zaslužijo 600 evrov in kaj več kot tri evre za porcijo špagetov ne morejo plačati. Celoten trg se je sesul. Upam, resnično upam, da se bo zdaj kaj spremenilo. A če povem po pravici, si ne morem predstavljati kako,« je dodal zgarani gostinec.