Cipras razkril novo grško vlado

Glavni sogovornik mednarodnih posojilodajalcev bo poslej oster kritik varčevalne politike Janis Varufakis.

Objavljeno
27. januar 2015 10.51
GREECE-ELECTION/
Ma. Ja., Mo. B., Delo.si
Ma. Ja., Mo. B., Delo.si

Atene − Novi grški premier Aleksis Cipras je že danes, vsega dva dni po zmagi na predčasnih parlamentarnih volitvah ter dan po sklenitvi zavezništva z desno usmerjeno stranko Neodvisni Grki (ANEL) in prisegi na položaj premiera, razkril novo koalicijsko vlado. Po pričakovanjih je za svojega namestnika imenoval Janisa Dragasakisa, ekonomista, ki je pred časom zahteval preiskavo o tem, kdo je državo prisilil v mednarodno finančno pomoč, položaj finančnega ministra pa bo prevzel še en glasen kritik varčevalne politike Janis Varufakis.

53-letni Varufakis že od začetka gospodarske krize vztraja, da se države pod pogoji, ki jih v zameno za finančno pomoč zahtevajo posojilodajalci, ne bo nikoli ne bo izkopala iz ekonomskih težav. Prav on bo odslej glavni sogovornik mednarodnih posojilodajalcev.

Zunanje ministrstvo bo po poročanju STA vodil tehnokrat, profesor politologije na univerzi v Pireju Nikos Kocjas, kar naj bi bil po prvih ocenah analitikov znak, da namerava Cipras v zunanji politiki ubrati mirne tone.

Da bi Siriza sama oblikovala vlado, sta ji po nedeljskih volitvah v 300-članskem parlamentu zmanjkala le dva sedeža. Osvojila je namreč 149 sedežev, medtem ko je za oblikovanje vlade potrebnih najmanj 151 sedežev. Nova koalicijska vlada bo imela 162 sedežev, saj so Neodvisni Grki osvojili 4,8 odstotka glasov podpore in s tem 13 sedežev v parlamentu. V njihovih rokah je odslej obrambno ministrstvo, ki ga bo vodil vodja stranke Panos Kamenos, prav tako vnet nasprotnik varčevalnih ukrepov. Kot pravi je glavni krivec za grške gospodarske težave prav Nemčija in njeno vztrajanje pri strogih proračunskih pravilih.

Ustanovno zasedanje novega parlamenta v Atenah je napovedano za 5. februar, nato pa morajo poslanci v desetih dneh potrditi vlado, piše STA.

Dijsselbloem: Odnose bomo gradili na grških ambicijah, da ostanejo del evroobmočja

Večina čestitk novemu premieru in hkrati tudi opozoril se je zvrstila že včeraj, danes pa se je na razplet volitev odzvala tudi nemška kanclerka Angela Merkel. »Položaj prevzemaš v težkih časih, ko te čaka velika odgovornost. Pri izpolnjevanju bodočih obveznostih premiera ti želim trdnosti in uspeha.« Izrazila je še upanje, da bo tudi nova koalicijska vlada v prihodnje »krepila in poglobila tradicionalno dobro in globoko prijateljstvo med obema državama«.

Tiskovni predstavnik nemške kanclerke Steffen Seibert je sicer že včeraj povedal, da bo Nemčija pozorno spremljala, kakšno stališče bo grška vlada zavzela do reform in izpolnjevanja svojih obveznosti. »Po našem mnenju je pomembno, da nova vlada še naprej sprejema ukrepe, s katerimi bo Grčijo ohranjala na poti ekonomskega okrevanja. To med drugim pomeni tudi spoštovanje preteklih zavez.«

Grčijo bo že v petek obiskal predsednik evroskupine Jeroen Dijsselbloem, ki se bo najprej srečal s Ciprasom, nato pa tudi z novim finančnim ministrom. Kot je povedala njegova tiskovna predstavnica, je obisk predvsem spoznavne narave. Dijsselbloem je včeraj sporočil, da je seznanjen s Ciprasovimi ambicijami o izbrisu dela dolga Nemčiji, a dodal, da bodo temelji, na katerih bodo gradili odnose, grške »ambicije, da ostanejo v evroobmočju«.

Le na videz nenavadna koalicija

Nekateri analitiki so glede napovedanega sodelovanja med Sirizo in Neodvisnimi Grki precej skeptični, češ da stranki z izjemo nasprotovanja pogojem, pod katerimi je Grčija prejela milijardno mednarodno pomoč, ne druži prav veliko. Med drugim sta na nasprotnih bregovih, ko gre za priseljevanje, zunanjo politiko, odnos do Pravoslavne cerkve in še pri marsikaterem drugem vprašanju, a kot smo poročali že včeraj, je njuno zavezništvo le na videz nenavadno.

»Koalicija med Sirizo in Neodvisnimi Grki je lahko presenetljiva le za nepoznavalce razmer v državi. Načeloma je bila dogovorjena že pred volitvami. To je bilo mogoče jasno razbrati tudi iz predvolilnih televizijskih spotov populistične desne stranke, katere vrednote so marsikje obratno sorazmerne z vrednotami moderne levice,« je med drugim zapisal naš poročevalec iz Aten Boštjan Videmšek in dodal: »Koalicije Ciprasa in Kamenosa, sicer nekdanjega člana v nedeljo poražene Nove demokracije, je pomembna tudi zaradi tega, ker so tradicionalni in dodobra nacionalistični Neodvisni Grki močno povezani tako z vojsko kot s cerkvijo in predvsem ladjarji: brez naštetih bi bilo Sirizi − že tako ji ne bo lahko − zelo težko vladati.«