Za boljše razumevanje, a s starimi argumenti

Grški premier pri nemški kanclerki. Angela Merkel poudarja, da vodi le eno od evrskih držav.

Objavljeno
23. marec 2015 09.24
GERMANY-GREECE-POLITICS-ECONOMY-EU
Barbara Kramžar, Berlin
Barbara Kramžar, Berlin
Berlin - Nemška kanclerka Angela Merkel je danes v kanclerski palači z vojaškimi častmi in vsem dolžnim spoštovanjem do kolega iz prijateljske države­ sprejela grškega premiera Aleksisa Ciprasa. Toda Grčija kljub temu ne more računati na nemško pomoč pri napovedujočih se težavah z likvidnostjo in sogovornika se nista strinjala niti o morebitnih odškodninah za nacistične vojne zločine.

Odnos med konservativno kanclerko Nemčije in skrajno levim predsednikom grške vlade je videti mirnejši od odnosa med njunima finančnima ministroma. Wolfgang Schäuble in Janis Varufakis v minulih dneh nista skrivala, kako težko prenašata protiargumente, predsednika vlad Nemčije in Grčije pa sta poudarila tudi tisto, kar njuni državi združuje, med drugim številne prebivalce grškega rodu v Nemčiji in nemške turiste v Grčiji. Tiskovna konferenca po popoldanskem vrhunskem srečanju Nemčije in Grčije je vseeno razkrila globoke razlike v razumevanju grške in drugih evrskih kriz.

Aleksis Cipras je res govoril tudi o strukturnih reformah ter prizadevanjih za dogovor z »institucijami«, kot v Grčiji namesto osovražene »trojke« zdaj imenujejo predstavnike največjih upnic Evropske unije, Evropske centralne banke in Mednarodnega denarnega sklada. »Neznanska kriza v Grčiji ima tudi interne vzroke,« je dejal 40-letni voditelj Sirize, a omenil tudi evropsko naravo grške krize. Še več, varčevalni program zanj ni zgodba o uspehu, ampak je prebivalstvu prinesel veliko trpljenja. Omenil je 25-odstotno zmanjšanje bruto domačega proizvoda, visoko brezposelnost, ki med mladimi dosega celo 60 odstotkov, in vse večjo neenakost med prebivalstvom.

Seznam reform

Tudi nemška kanclerka si želi gospodarsko močno Grčijo s solidnim državnim proračunom, delujočo upravo ter zmanjšano brezposelnostjo in je pri tem pripravljena pomagati. Toda Angela Merkel je takoj poudarila, da njena država ni institucija, ki bi se pogovarjala z Grčijo o denarju, ampak le ena od 19 članic skupne evropske valute. Izhodiščna točka za nadaljnje delo je zanjo izjava evrske skupine 20. februarja. Ta od Grčije zahteva konkretne ukrepe za premagovanje krize.

Ob Ciprasovem obisku v Berlinu so se že pojavile prve informacije o seznamu reform, ki jih bo grška vlada predložila upnikom, po sedanjih virih naj bi šlo predvsem za višje davke, privatizacijo in zasledovanje tistih, ki v preteklosti niso plačevali davčnih obveznosti, bolj malo je slišati o ukrepih, ki bi spodbudili gospodarsko rast. Tudi v Nemčiji so poskrbeli za razburjenje najnovejši podatki »institucij«, da so povprečne grške pokojnine višje od nemških. Pri ECB so že leta 2010 razkrili, da imajo »medianski« Grki precej več osebnega premoženja od Nemcev.

Afera Siemens

Aleksis Cipras vseeno meni, da bi morali opraviti s stereotipi, »saj Grki nismo lenuhi, Nemci pa niso krivi za vse grške težave«. Nemčijo pa je vendarle zaprosil za pravno pomoč pri razkrivanju afere Sie­mens - ta naj bi z visokimi podkupninami poskušal pridobiti komunikacijske posle v Grčiji. Po njegovem bi morali odpraviti tudi sence preteklosti, med njimi prisilno posojilo grške centralne banke nemškim okupatorjem in vojne odškodnine. »To za nas ni predvsem materialno, ampak etično, moralno vprašanje.«

Nemška kanclerka je ponovila stališče svoje vlade, da je vprašanje vojnih odškodnin »politično in pravno« sklenjeno, vseeno pa je omenila tudi nemško-grško delovno skupino pod vodstvom zunanjih ministrov obeh držav in sklad za spravo med državama. Danes se bo levičarski grški premier sestal s predstavniki nemških Zelenih in Levice. Še posebej zadnji hočejo, naj Nemčija izpolni zahteve njihovih grških ideoloških prijateljev.