Do polnoči čas za grške predloge

Grška vlada mora danes mednarodnim posojilodajalkam posredovati svoje predloge o gospodarskih reformah.

Objavljeno
09. julij 2015 12.41
GREECE-EU-POLITICS-DEBT-FINANCE
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Pred grško vlado Aleksisa Ciprasa je danes še en prelomen dan − danes do polnoči morajo mednarodnim upnicam posredovati podroben predlog gospodarskih reform, ki so jih pripravljeni sprejeti v zameno za nov, tretji sveženj pomoči. Med predstavniki Sirizine vlade se obeta burna razprava.

Grški spletni portal Ekathimerini poroča, da je pred Ciprasom eden najbolj težavnih dni, odkar je prevzel oblast. O predlogih varčevalnih ukrepov, ki jih bo posredoval mednarodnim upnicam, bo po njihovem poročanju ali govoril posebej z vsakim od ključnih ministrov ali pa bo sklical zasedanje celotnega vladnega kabineta. Preden bo finančni minister Euclid Tsakalotos v roke dobil potrjen dokument, ki ga bo s pomočjo predstavnikov evropske komisije in mehanizma ESM dokončno uredil, bo moral Cipras najti kompromis z opozicijo v sami Sirizi. Del stranke je namreč prepričan, da je nedeljski »ne« na referendumu vladi dal pristojnost, da se v skrajni sili poslovi od mednarodnih posojilodajalcev in znova uvede drahmo.

Grški minister za energetiko Panagiotis Lafazanis, po poročanju Reutersa eden od predstavnikov skrajnejše levice znotraj Sirize, je danes povedal, da v kratkem pričakuje nov dogovor s posojilodajalkami, a dodal, da ne bi podprl tretjega svežnja pomoči, če bi v zameno morali sprejeti ostre varčevalne ukrepe, ki bi znova zavrli gospodarsko rast.

Grčija je sicer že včeraj uradno zaprosila za pomoč iz evropskega kriznega mehanizma ESM, v zameno za triletni varčevalni program pa obljubila takojšnje sprejetje in izvajanje ukrepov na davčnem in pokojninskem področju.  

Kaj natančno nameravajo ponuditi Atene v zameno za nov sveženj pomoči, bo tako znano kmalu. Kot smo že poročali, je Cipras v evropskem parlamentu med drugim povedal, da bi se v Grčiji morali znebiti predčasnega upokojevanja. To je bila ena od tem v pogajanjih s tremi institucijami, preden se je Cipras odločil za prekinitev pogajanj in referendum. Upnice želijo temeljito reformo pokojninskega sistema, ki je po deležu v BDP s 16 odstotki najdražji v Evropi. Poleg urejanja javnih financ so ključne zahteve še reforme sistema DDV, trga dela, administracije ...