Dodik bi šel na zaslišanje, a ne v Sarajevo

Predsednik Republike srbske je pojasnil, da bi bilo njegovo življenje v Sarajevu ogroženo.

Objavljeno
27. september 2016 21.55
BOSNIA-WARCRIMES-BOSNIA-KARADZIC-TRIAL-FILES
Mo. B., STA
Mo. B., STA

Sarajevo – Predsednik Republike srbske Milorad Dodik se je danes odzval na preiskavo, ki jo je sprožilo državno tožilstvo BiH zaradi nedeljskega protiustavnega referenduma v tej srbski entiteti BiH. Dejal je, da se bo odzval vabilu na zaslišanje, a ne bo šel v Sarajevo, ker je tam »ogroženo njegovo življenje,« poroča Slovenska tiskovna agencija.

»V Sarajevo zagotovo ne grem,« je na novinarski konferenci v Banja Luki dejal Dodik in zatrdil, da je v glavnem mestu BiH ogroženo njegovo življenje. Dodal je, da je za to kriv predsedujoči predsedstvu BiH Bakir Izetbegović, ki je izjavil, da bi lahko Dodika doletela enaka usoda kot libijskega diktatorja Moamerja Gadafija.

»On (Izetbegović) je s tem dal ukaz skrajnim skupinam za juriš na Dodika,« je še dejal predsednik Republike srbske. Kot je še dejal, vabila na zaslišanje še ni prejel, je pa pripravljen pričati v enem od sedežev pravosodnih organov na ozemlju Republike srbske.

»Pripravljen sem dati izjavo o celotni farsi, povezani z ustavim redom in referendumom,« je še dejal Dodik, ki je na današnji novinarski konferenci zavrnil, da bi odgovarjal na novinarska vprašanja.

Napovedal je tudi, da bo skupina pravnikov Republike srbske zahtevala presojo številnih zakonov, ki jih je sprejela Federacija BiH. Od ustavnega sodišča naj bi tudi zahtevali oceno ustavnosti 1. marca, ki ga v BiH praznujejo kot dan samostojnosti.

Za ohranitev 9. januarja 99,81 volivcev

Na referendumu 28. februarja in 1. marca 1992 je na zahtevo tedanje Evropske skupnosti večina volivcev BiH glasovala za samostojnost države, kar je bil temelj za mednarodno priznanje BiH. 1. marec je bil še isto leto razglašen za državni praznik in to je ostalo vse do danes, saj po vojni v BiH niso sprejeli nobenega novega zakona o praznikih.

V Republiki srbski so zadnjih 25 let ignorirali 1. marec kot praznik, saj trdijo, da je bil referendum leta 1992 nezakonit, ker na njemu niso sodelovali Srbi.

Državno tožilstvo BiH je v ponedeljek sporočilo, da so začeli preiskavo zaradi nespoštovanja odločitve ustavnega sodišča glede nedeljskega referenduma v Republiki srbski.

Na referendumu je za ohranitev 9. januarja kot dneva Republike srbske glasovalo 99,81 odstotka udeležencev.

Referendum so pripravili kljub temu, da ga je ustavno sodišče BiH prepovedalo zaradi neustavnosti datuma praznika, ker gre za spomin na dogodek, ki je privedel do vojne. Ustavno sodišče je tudi razsodilo, da je s tem kršena tudi pravice Hrvatov in Bošnjakov v entiteti.