Dosje: Pisma iz Grčije

Iz Grčije bo v naslednjih dveh tednih poročal naš novinar Boštjan Videmšek. Sledite mu lahko tudi na @bosthi.

Objavljeno
02. junij 2015 14.28
EUROZONE-GREECE/DEAL
Delo.si
Delo.si

Grčiji se čas izteka. Mednarodne finančne institucije in Bruselj ne popuščajo. Vladajoča Siriza bo morala kmalu izbrati med morebitnim bankrotom in uklonitvijo zahtevam svojih »kreditodajalcev«.

Je kompromis še možen? Kako Grki doživljajo ključne tedne, ki utegnejo določiti njihovo prihodnost? Kako je na razmere v državi vplivalo prvih pet mesecev po spremembi oblasti? Kako se Grčija sooča s človeško tragedijo beguncev? O vsem tem bo v svojih pismih iz različnih predelov Grčije v naslednjih dveh tednih pisal naš poročevalec Boštjan Videmšek. Sledite mu lahko tudi na twitterju (@bosthi).

Pisma iz Grčije:

»Iz Aten bom šel peš v Nemčijo. Potrebujem dobre čevlje«: Ali pravi, da je pripravljen. Noče gledati nazaj. Le naprej. Ima le en problem, pravi - nima dobrih čevljev.

Trpljenje, neskončna življenjska sila, ponos in dehumanizacija: Hrane je bilo veliko. Čutiti je bilo veliko hvaležnost, a tudi sram, saj begunci doma niso bili vajeni živeti od miloščine.

Velika zmaga grških novinarjev: Ponovno odprtje grške javne radiotelevizije (ERT): »Srečen sem. To je velika zmaga!«

Begunski eksodus na egejske otoke: Zaspali sta, druga ob drugi, kot da bi si delili eno samo telo. Travma vsega, kar sta doživeli, je bila vtrta na njuna obraza.

Ustvarjanje, ne branje zgodovine: »V boju sem našla svoj smisel. Cilj je zaustavitev gradnje zlatokopa. Za zdaj nam dobro kaže,« pravi zgodovinarka v akciji.

V zlatokopu, kjer država ne obstaja: Korporacija je v spregi z lokalnimi oligarhi in politiko zasedla gozd in iztrgala naravna bogastva iz rok lokalnega prebivalstva.

»Ustrahovali so nas. Naš srditi odziv jih je presenetil«: »Od Sirizine vlade pričakujemo, da bo preprečila nadaljevanja uničevanja naših gozdov. To je vse.«

SOS Halkidiki - »Teroristi«, ki branijo svoje gozdove: Ierissos je središče upora proti ekološkemu, ekonomskemu in političnemu nasilju po prevzemu rudnikov zlata.

»Grki eno roko stiskamo v pest, z drugo, iztegnjeno, pa prosjačimo.«: Cipras ima na voljo le še nekaj dni, da sprejeme (od)ločitev, ki bo v vsakem primeru močno zaznamovala prihodnost grške države.

Finančni »dilerji« so grškemu odvisniku zavili vrat: Petkov »odlog« plačila obroka dolga do IMF ni bil naključen: to je bila močna politična izjava.

»Edine resnične spremembe so možne od spodaj. Od ljudi.«: Kljub januarskim spremembam na oblasti se razmere (ne le) v grškem javnem zdravstvu še naprej slabšajo.

»Siriza je dobila mandat za globoke in radikalne spremembe«: »Vse bo odvisno od vsebine dogovora. Od tega, koliko korakov nazaj bo morala narediti Grčija,« pravi ekonomski analitik Janis Kimpouropoulos.