Družinsko srečanje evropskih nacionalistov

Prepričani, da bo leto 2017 njihovo.

Objavljeno
22. januar 2017 19.52
Barbara Kramžar, Berlin
Barbara Kramžar, Berlin
Berlin – »Evropska unija je mrtva, a tega še ne ve,« verjame Marine Le Pen iz francoske Nacionalne fronte. V Koblenzu zbrani evropski nacionalisti, med njimi Frauke Petry iz nemške AfD in Geert Wilders iz nizozemske Stranke za svobodo, so po zmagi Donalda Trumpa in uspehu brexita prepričani, da bo leto 2017 njihovo.

Za evropske nacionalistične voditelje je Evropska unija tiranija ljudstev, varuhinja političnega islama in zagovornica osovraženega multikultija. K »Evropi očetnjav« prepričujejo z zagotavljanjem, da bodo lahko svetlolase ženske še naprej svobodno razkazovale svoje lase (Wilders), Matteo Salvini iz italijanske Severne lige pa se je v Koblenzu celo pritoževal, da po zadnjem potresu tisoči Italijanov ostajajo na hladnem, medtem ko tisoči migrantov prebivajo v hotelih. Begunska politika kanclerke Angele Merkel je zanje katastrofa, spodbujena s potrebami velike industrije po poceni delovni sili.

Jarem politične korektnosti

Ko bodo na oblasti, se bo to spremenilo, obljubljajo. Vse pogostejši ko namesto če v njihovih govorih kaže veliko samozavest po Trumpovi zmagi v ZDA in uspešnega brexita ter pred volitvami na Nizozemskem, v Franciji, Nemčiji in morda tudi Italiji. »Živimo v zgodovinskih časih!« je med vzklikanjem poslušalcev ugotavljal Geert Wilders. »Ljudje odraščajo in zavračajo jarem politične korektnosti.«

Nekateri predstavniki Alternative za Nemčijo so doslej poudarjali razlike med posameznimi evropskimi nacionalističnimi strankami ter v nasprotju s francosko Nacionalno fronto, ki ji pripisujejo nagnjenost k socializmu, poudarjali svojo domnevno liberalnost. Najglasnejši zagovornik te teze, sopredsednik AfD Jörg Meuthen, pa v Koblenz sploh ni bil povabljen, zato pa je njegova kolegica Frauke Petry z veseljem pozirala z Le Penovo in Wildersom. Enainštiridesetletno kemičarko so nekateri v mestu ob sotočju Rena in Mozele z znamenitim spomenikom cesarju Viljemu I. na »nemškem kotu« imenovali kar kanclerka v čakanju, pa čeprav poleti pričakuje prvega otroka z novim soprogom in evropskim poslancem AfD Marcusom Pretzllom. Vsak od njiju že ima po štiri otroke s prejšnjima partnerjema.

O političnem islamu

Zadnje raziskave javnega mnenja Alternativi za Nemčijo dajejo dvanajst odstotkov glasov, kar jo postavlja na tretje mesto med nemškimi političnimi strankami. S 36 odstotki še vedno vodi kanclerkina unija CDU/CSU, s triindvajsetimi so na drugem mestu socialdemokrati, AfD pa že prehiteva Levico in zelene. Liberalna FDP, prej tradicionalna koalicijska partnerica nemških konservativcev, bi na Emnidovi raziskavi dosegla šest odstotkov, na nekaterih drugih pa se še naprej giblje le v neposredni bližini petodstotnega parlamentarnega praga.

Evropski nacionalisti so že pred koblenškim srečanjem razburili z odrekanjem akreditacije vrsti nemških medijev, med njimi tudi javni televizijski postaji, a mnogi že ocenjujejo, da je šlo za sijajno PR-potezo, saj so novinarje teh medijev potem vendarle videli v kongresni dvorani. Pri AfD so zavrnili odgovornost za incident.

Tik pred srečanjem evropskih nacionalistov je njihov vidni član Björn Höcke razburil z imenovanjem berlinskega spomenika žrtvam holokavsta »spomenik sramote«, turinški prvak nemških nacionalistov pa je zaveznike iz druge svetovne vojne obtožil še oropanja nemške kolektivne identitete, da bi ustvarili »zlomljeno«. Namesto da bi nove generacije učili o velikih dejanjih, znanih filozofih in glasbenikih ter genialnih izumiteljih, jim po njegovem prepričanju dopovedujejo »moralno dolžnost lastnega razkroja«.

Marcus Pretzell je v Koblenzu raje poudarjal problem, ki ga ima Evropa s političnim islamom, da jih nihče ne bi hkrati obtoževal antisemitizma, pa je pozdravil tudi »državo, ki ima s tem vprašanjem že desetletja daljše izkušnje« – Izrael. Ko je nadaljeval, da EU financira teroristične organizacije proti judovski državi, so morale varnostne sile iz dvorane pospremiti glasnega protestnika, a z zavračanjem antisemitizma hočeta biti politični sredini sprejemljiva tudi Le Penova in Wilders.

Evropski nacionalisti že verjamejo, da bo letošnje leto prelomno tudi zanje, pa čeprav je mnogim to slišati kot grožnja. »Kdor našim 'powerladies' Frauke in Marine kaj naredi, ta hitro sprevidi, da z nami ni dobro češenj zobati,« je rekel generalni sekretar avstrijske FPÖ Harald Vilimsky.

Protestov ob robu koblenškega srečanja sta se kljub temu udeležila tudi ministrska predsednica dežele Porenja - Pfalškega Malu Dreyer in predsednik nemške SPD in podkancler Sigmar Gabriel.