Erdogan in Putin obračata nov list v odnosih

V Sankt Peterburgu sta se prvič po sestrelitvi ruskega vojaškega letala sestala turški in ruski voditelj.

Objavljeno
09. avgust 2016 11.02
RUSSIA-TURKEY-DIPLOMACY-MEETING
Mo. B.
Mo. B.

Sank Peterburg − Turčija in Rusija danes obračata nov list v medsebojnih odnosih. V Sankt Peterburgu sta se prvič po sestrelitvi ruskega vojaškega letala nad Sirijo novembra lani, zaradi česar so se dodobra zaostrili odnosi, sestala turški predsednik Recep Tayyip Erdoğan in njegov ruski kolega Vladimir Putin.

»Vaš današnji obisk, do katerega je prišlo ne glede na težke razmere doma, kaže na to, da si vsi prizadevamo vzpostaviti dialog in odnose med Rusijo in Turčijo,« je po srečanju z Erdoğanom povedal Putin. Poudaril je, da je bila Rusija ena prvih držav, ki je turški vladi izrazila podporo v času poskusa vojaškega udara. »Ponavljam, naše temeljno stališče je, da nasprotujemo vsakim protiustavnim dejanjem.«

Spregovoril je tudi Erdoğan. Po njegovih besedah so ljudje veseli Putinove podpore, ob tem pa izrazil pričakovanje, da bodo odnosi med državama »s koraki, ki so jih že naredili in jih še bodo, vstopili v zelo drugačno obdobje«.

Pred obiskom napoved novega poglavja

»To bo zgodovinski obisk, nov začetek. Prepričan sem, da bova med pogovori s prijateljem Vladimirjem [Putinom] obrnila novo stran v bilateralnih odnosih. Najini državi imata veliko skupnega,« pa so še pred odhodom v Rusijo po poročanju turškega Hürriyet sporočili iz urada turškega predsednika.

Sporočili so tudi, da je Rusija ključni igralec v sirskih vojni, pa čeprav državi podpirata različni strani - Rusija je na strani režima Bašarja al Asada, medtem ko je Turčija k njegovemu odstopu pozvala že ob začetku sirske vojne. »Brez ruskega sodelovanja bo nemogoče najti rešitev sirskega problema. Le v partnerstvu z Rusijo bomo lahko rešili krizo v Siriji«.

Sankcije umaknjene, posledice ostajajo

Zamrznjeni odnosi med državama so se začeli tajati konec junija, ko je Erdoğan na svojega ruskega kolega naslovil pismo, v katerem je izrazil obžalovanje za sestrelitev ruskega lovskega letala Su-24 in smrt pilota. »Nismo imeli ne želje ne zavestne namere, da bi sestrelili letalo Ruske federacije,« je tedaj zapisal Erdoğan, ki je vse dotlej vztrajal, da je rusko letalo, ki je sodelovalo v misiji v Siriji, kljub opozorilom kršilo zračni prostor, zaradi česar so ga naposled sestrelili.

Rusija je trditve Turčije od vsega začetka zanikala in se odločno odzvala. Zamrznili so skupne projekte, kakršna sta načrtovana gradnja plinovoda in jedrske elektrarne. Trgovina med državama se je med januarjem in majem zmanjšala za 43 odstotkov (na 5,5 milijarde evrov), delež ruskega turizma v Turčiji je padel za 93 odstotkov. Dva dneva po objavi pisma, v katerem je Erdoğan priznal sestrelitev in izrazil obžalovanje, je Putin napovedal umik gospodarskih sankcij, a strokovnjaki opozarjajo, da bo preteklo še kar nekaj časa, preden se bo gospodarsko sodelovanje vrnilo na prejšnjo raven.

Erdoğanov obisk Rusije je tudi prvi obisk v tujini po poskusu vojaškega udara v Turčiji pred dobrimi tremi tedni. Uradna Ankara je Zahod obtožila, da ga bolj skrbijo ukrepi proti pučistom, kot pa sam krvav poskus puča, v katerem je umrlo več kot 250 ljudi. Enakih očitkov pa ni slišati v smeri Rusije, ki je odločno podprla obračun s pučisti, poskus vojaškega udara pa označila za »najbolj gnusno« dejanje v sodobni Turčiji.