Evropski parlament načeloma podprl priznanje Palestine

Za priznanje so sicer pristojne države, parlamentarci navedli tudi nekaj pogojev.

Objavljeno
17. december 2014 14.28
Peter Žerjavič, Bruselj; Ma. Ja., Delo.si
Peter Žerjavič, Bruselj; Ma. Ja., Delo.si

Bruselj − Evropski parlament je podprl resolucijo z načelno podporo priznanju Palestine in rešitve dveh držav, a v teku bližnjevzhodnih mirovnih pogajanj.

Resolucija ni zavezujoča za nikogar in ima le simboličen pomen. O priznanju odločajo namreč države same. Razen nekaj držav, ki so priznale Palestino že v preteklosti, se je letos za priznanje odločila nova švedska vlada. O priznanju potekajo tudi razprave v nekaj članicah EU, denimo v Franciji, Belgiji in Sloveniji.

Resolucija, sprejeta v evropskem parlamentu, je uravnotežena, saj poziva obe strani k odpovedi nasilju in konstruktivnemu ravnanju. Obsodili so tudi vsa dejanja, ki spodkopavajo rešitev s pogajanji. Opozarjajo, da bi zaostrovanje spora, ki vključuje svete kraje, utegnilo spremeniti izraelsko-palestinski spor v verski konflikt.

V resoluciji sicer poudarjajo, da so judovske naselbine v nasprotju z mednarodnim pravom, opozarjajo pa tudi na zavezo PLO iz leta 1993 o priznanju Izraela. Vse palestinske strani, tudi Hamas, pozivajo, naj sprejmejo zaveze PLO.

Rešitev dveh držav naj bi temeljila na mejah iz leta 1967, Jeruzalem bi bil glavno mesto obeh držav. Ob varnosti Izraela je cilj demokratična, preživetja zmožna in nepretrgana palestinska država.

Tako je parlamentarna resolucija bolj poziv k obnovitvi mirovnih pogajanj. Vodja desnosredinske EPP Manfred Weber je, denimo, opozoril, da mora priznanje Palestine slediti končanim mirovnim pogajanjem. Tudi prvi človek zunanjepolitičnega parlamentarnega odbora Elmar Brok (EPP) je opozoril, da je parlament z resolucijo zavrnil brezpogojno priznanje, ki bi bilo ločeno od mirovnih pogajanj. Vodja socialistov Gianni Pittella pa je glasovanje razglasil za zgodovinski dan in zmago miru.