Evropski parlament za zamrznitev turških pristopnih pogajanj

Turške oblasti medtem še naprej izvajajo množične aretacije pripadnikov civilne družbe.

Objavljeno
06. julij 2017 16.32
TURKEY-SECURITY/MARCH
Boštjan Videmšek
Boštjan Videmšek

Poslanci evropskega parlamenta so danes z veliko večino (477 glasov za, 64 proti in 97 vzdržanih) sprejeli resolucijo, ki evropsko komisijo poziva k prekinitvi pristopnih pogajanj s Turčijo, če bo uradna Ankara »začela izvajati sveženj ustavnih reform, ker so te v nasprotju z merili za članstvo v EU«. Pravijo, da če se začnejo izvajati ustavne spremembe, bi morala biti pogajanja prekinjena takoj − »brez zamude«.

Posebna poročevalka evropskega parlamenta za Turčijo Kati Piri iz Nizozemske je povedala, da parlament enotno, jasno in glasno obsoja nazadovanje turških oblasti glede spoštovanja demokratičnih standardov in še naprej podpira turško ljudstvo, »saj milijoni ljudi vidijo EU kot branik demokracije. Skupaj z vami upamo, da se bo pravičnost kmalu vrnila v Turčijo.«

Sveženj ustavnih reform je bil izglasovan na aprilskem referendumu, ki je bil primarno namenjen vzpostavitvi predsedniškega sistema, s katerim bi lahko turški predsednik Recep Tayyip Erdoğan teoretično pridobil skoraj absolutno oblast.

V resoluciji, ki so jo sprejeli evropski poslanci, je zapisano, da je »parlament zaskrbljen zaradi nazadovanja Turčije na področjih, kot so pravna država, varstvo človekovih pravic, svoboda medijev in boj proti korupciji«. Resolucija med drugim ostro obsoja morebitno ponovno uvedbo smrtne kazni: po besedah evropskih poslancev je »odločno zavračanje smrtne kazni bistvena zahteva za članstvo v EU in Svetu Evrope«. V danes sprejeti resoluciji je zapisano, da bi uvedba smrtne kazni povzročila takojšnjo prekinitev pristopnih pogajanj z EU in ukinitev predpristopne pomoči.

Turške oblasti, ki medtem še naprej izvajajo množične aretacije pripadnikov civilne družbe, novinarjev, aktivistov in članov nevladnih organizacij − včeraj so, denimo, priprli osem članic in članov mednarodne organizacije Amnesty International −, so se nemudoma odzvale na resolucijo in jo označile za »irelevantno« in »nično«.