Vrh EU: Se bo Cameron odpovedal britanskemu predsedovanju EU?

V živo: V bruseljskih krogih pa se že nekaj dni ugiba, ali se bo prihodnja britanska vlada na koncu odločila za izpeljavo brexita.

Objavljeno
28. junij 2016 12.40
BRITAIN-EU/SUMMIT
Mo. B., Peter Žerjavič, Bruselj
Mo. B., Peter Žerjavič, Bruselj

V Bruslju se je danes začel dvodnevni vrh Evropske unije, namenjen vrsti aktualnih vprašanj (begunski krizi, gospodarstvu, varnostno-strateškim izzivom), a pričakovati je, da bo prevladovalo predvsem eno − brexit in njegove posledice.

Dogajanje spremljamo v živo.

***

18:15 V bruseljskih krogih se že nekaj dni ugiba, ali se bo prihodnja britanska vlada na koncu sploh res odločila za izpeljavo brexita. Po eni od teoriji si bo v pogajanjih spet želela zagotoviti čim več ugodnosti. Eden od razlogov za vnovični premislek naj bi bile konkretne posledice, ki so že vidne, denimo znižanje bonitetne ocene Britanije pri S&P.

Predsednik evropskega parlamenta Martin Schulz je sicer namignil, da bi Britanci dobili podporo, če bi prišli do drugačnih spoznanj. To po njegovem mnenju ne bi smelo ustaviti pogajanj o izstopu, ki se morajo začeti čim prej, da bi odpravili negotovost.

17:30 Viri pri EU so pojasnili, da bo za več voditeljev članic sprožitev 50. člena o izstopu Britanije glavna tema, a Cameronov odgovor ni pričakovan. Ker je Cameron premier v odhodu, je verjetno, da bo postopek za izstop sprožil njegov naslednik.

Članice sicer pričakujejo, da bo Cameron povedal kaj o britanskem predsedovanju EU, ki je na vrsti v drugi polovici prihodnjega leta. Če bi se mu odpovedal, bi morali v EU poiskati kakšno nadomestno rešitev. Sicer bo že jutri pripotovala v Bruselj predsednica škotske vlade Nicola Sturgeon, srečala se bo s predsednikom evropskega parlamenta Martinom Schulzem. Prosila je tudi za sestanek s predsednikom evropskega sveta Donaldom Tuskom. Ta je ocenil, da glede na položaj v Združenem kraljestvu, čas ni primeren za tak sestanek.

17:00 Vrh EU se je začel z izrazi obžalovanja odločitve Britancev in po drugi strani z izrazi spoštovanja volje volivcem na Otoku. »Britanci so izbrali,« je povedal francoski predsednik François Hollande. Ne more si predstavljati, da britanska vlada ne bi spoštovala volje volivcev.

Vsi voditelji si želijo, da bi se postopek ločitve v skladu s 50. členom lizbonske sprožil čim prej. To mora sicer narediti britanska vlada. Predvidoma bodo voditelji sprejeli skupno izjavo, jutri se bodo sestali še ločeno brez Camerona. V diplomatskih krogih poudarjajo, da na Otoku potrebujejo nekaj časa za odločitev, kaj bodo sploh hoteli doseči v pogajanjih.

Britanski premier David Cameron bo kolegom v evropskem svetu ob večerji predstavil položaj na Otoku. Ob prihodu na vrh je povedal, da ob zapuščanju EU nočejo obrniti hrbta sosedom, partnerjem, zaveznikom. Po izstopu naj bi si zagotovili čim bolj tesno povezanost obeh strani. To naj bi koristilo tako EU kot Britaniji.

Tudi za nemško kanclerko Angelo Merkel je ključno, da Združeno kraljestvo ostane partner, s katerim bo Unija in tudi Nemčija dvostransko tesno povezana. Sama EU bo morala po besedah kanclerke iskati rešitve za nadaljnji razvoj, prizadevanja za delovna mesta, gospodarstvo konkurenčnost.

»Ne sme biti zagrenjenega, maščevalnega odnosa,« je ocenil predsednik slovenske vlade Miro Cerar. Po drugi strani pa Unija ne bi smela preveč popuščati: »Če so se odločili, da bodo šli ven, bodo tam«.

Cerar nasprotuje oblikovanju federalne Evrope (za kakršno se zavzema denimo predsednik države Borut Pahor). »To pomeni tudi izgubo suverenosti naše države. Tega ne morem podpirati,« je povedal. Opozoril je, da takšen pristop lahko vzbuja nelagodje v skrajnih delih političnih spektrov.

***

Foto: Virginia Mayo/AP Pictures

V Bruslju se danes začenja dvodnevni vrh Evropske unije, namenjen vrsti aktualnih vprašanj (begunski krizi, gospodarstvu, varnostno-strateškim izzivom), a pričakovati je, da bo prevladovalo predvsem eno − brexit in njegove posledice. Današnjega srečanja se bo udeležil tudi britanski premier David Cameron, ki bo po pričakovanjih ponovil svoje stališče, da bo postopek odhoda začel in izpeljal njegov naslednik. Sam položaj predsednika britanske vlade zapušča konec poletja.

Še preden se bodo srečali voditelji članic EU, se bo Cameron v Bruslju sestal s predsednikom evropskega sveta Donaldom Tuskom. Svoje stališče, razmere v Združenem kraljestvu, morda pa tudi že svoje videnje nadaljnjih korakov bo evropskim kolegom pojasnil pozneje ob delovni večerji.

»Pojasnil jim bo, da čeprav se približujemo tej razpravi [o brexitu], je Združeno kraljestvo še vedno polnopraven član EU, torej mora spoštovati svoje obveznosti, hkrati pa bi moral še naprej uživati vse pravice, ki izhajajo iz članstva,« je po poročanju AFP povedal vir v britanski vladi.

AFP pri tem dodaja, da se bodo drugega dneva vrha udeležili le predstavniki 27 članic EU. Tema pogovorov bo prihodnost Unije ob čedalje večji bojazni, da bi lahko britanski ne Evropski uniji privedel do podobnih referendumov v drugih članicah.