Fillon hoče do konca in v Elizeju še naprej

Proti kandidatu desnice za predsednika države so v torek sprožili tudi uradno preiskavo

Objavljeno
15. marec 2017 16.53
Mimi Podkrižnik
Mimi Podkrižnik
Da so proti Françoisu Fillonu sprožili uradno preiskavo, ne preseneča, da ostaja kljub temu kandidat za predsednika Francija, se prav tako ne gre čuditi. Francoska predvolilna kampanja je tako zastrupljena, da ni pričakovati, da bi se republikanski kandidat za predsednika države oklepal morale in besed, ki jih je izrekel ob izbruhu afere, kako se bo – če bo prišlo do uradne preiskave – umaknil iz predsedniške tekme. Ne, šel bo do konca, saj je menda očitno, da ga hočejo »politično ubiti«.

Medijsko-politična norija Fillon se nadaljuje, a z dodanim poglavjem. V torek so proti kandidatu desnice za predsednika države zaradi fiktivnega dela njegove soproge in dveh njunih otrok odprli uradno preiskavo, s čimer dobiva afera še resnejšo dimenzijo. Po pisanju Le Monda se v zgodovini pete republike ni zgodilo, da bi se kakšen kandidat za prvi stolček v državi potegoval s takšnim bremenom. Preiskovalni sodniki preverjajo več stvari: domnevno poneverbo javnega denarja, sokrivdo in prikrivanje poneverbe javnih sredstev, neprijavo premoženja davčnim avtoritetam. Fillon je, seveda, do konca postopka – in dokler mu ne dokažejo nasprotnega – nedolžen.

Cinično o »nedogodku«

Da se kljub aferi in zdaj tudi uradni sodni preiskavi oklepa kandidature, zbuja številne pomisleke celo v krogih čisto blizu sebe. Čeprav verjame, da je še naprej legitimen kandidat desnice, se mu tudi v lastnem taboru posmehujejo, češ, si predstavljate, da bi kljub obtožbam v predsedniški tekmi trmasto vztrajal general de Gaulle. Fillon pa gre naprej, torkovo prelomnico je cinično označil za »nedogodek«. Cinizem je v zadnjih tednih izostril do obisti, tako kot so po razkritju satiričnega tednika Le Canard enchainé o domnevnem fiktivnem delu Penelope Fillon kot parlamentarne asistentke naostrili puščice tudi nasprotniki. Te dni, ko Fillonove domnevne finančne malverzacije polnijo tisk in spletne strani, so, med drugim, problem postala še njegova po meri krojena draga oblačila; kdo mu jih poklanja? Kot so pred nedavnim spravili v javnost pri JDD, je od leta 2012 nekdo za politika »poravnal« oblačila in čevlje v vrednosti 35.500 evrov. Še 20. februarja letos pa je »po Fillonovem naročilu« neki darežljivi prijatelj v prestižnem modnem »krojaštvu« Arnys plačal s čekom dve novi obleki zanj, v višini 13.000 evrov. »In kaj potem?« se brani politik, prepričan, da mu hočejo – in ne le mediji, ampak tudi justica – zdaj še s stikanjem po zasebnem življenju preprečiti vzpon v Elizej. A v zraku je vprašanje: kako je politik vračal usluge?

Kriza demokracije

François Fillon je pred časom zatrdil, da se bo umaknil iz predsedniške tekme takoj, ko ga bodo zaradi afere, ki jo je razumel predvsem kot politično-medijsko gonjo, začeli tudi uradno sodno preiskovati. Zdaj, šest tednov pred prvim krogom predsedniških volitev, vztraja naprej, tako kot se na (moralne) ovire ne zmeni skrajna desničarka Marine Le Pen, ki so jo prav tako postavili na sodišče. Političarka, ki jo pred francoskimi sodišči v Franciji (v večini primerov) ščiti imuniteta evropske poslanke, ves čas opozarja, kako da je francoski politični sistem skorumpiran in kako da se elite norčujejo iz malega človeka. A obenem prav njej očitajo, da ni pravilno prijavila družinskega premoženja, odprte so preiskave o nepravilnem financiranju vseh volilnih kampanj Nacionalne fronte od leta 2012 naprej, zaradi »afere: fiktivno delo« v evropskem parlamentu pa so ji tako in tako že naložili kazen v višini 340.000 evrov, kolikor jih mora vrniti tej evropski inštituciji.

Četudi imata oba kandidata – in Fillon in Le Penova se po javnomnenjskih anketah postavljata visoko – na grbi ogromno bremen, neomajno vztrajata naprej, pri tem pa jim volivci popustljivo gledajo skozi prste; kar je, kot verjamejo pri Le Mondu, šokantno. Kako je mogoče, da bodo za prihodnjega predsednika države izbirali tudi politika, o katerih je očitno, da se eden sporno osebno okorišča in drugi izigrava zakonodajo? Tokratna kampanja za predsednika države je zastrupljena, javno debate hromijo afere, razprave o prihodnosti so – vsaj na desnici in to na celem desnem spektru – zablokirane. Odvetniki in za njimi mediji sedaj preigravajo, kaj čaka Fillona, če bo vložena obtožnica: za najboljši možni scenarij bo moral postati predsednik. V takem primeru se mu namreč vsaj pet let ne bi zgodilo nič, saj bi morali sodniki počakati na konec mandata leta 2022 in šele potem nadaljevati preiskavo. Ob manj ugodnem razpletu na spomladanskih volitvah ga bo roka pravice dosegla prej.