Finančni kriminal v postdaytonski Bosni

Dodik je za razkošno vilo na Dedinju v Beogradu mimogrede odštel 750.000 evrov.

Objavljeno
28. september 2016 19.20
Vili Einspieler
Vili Einspieler
Državna agencija za preiskave in zaščito (SIPA) v sodelovanju z državnim tožilstvom BiH preiskuje enega največjih primerov finančnega kriminala v državi. Z njim povezujejo predsednika Republike srbske. To ni edina preiskava proti Miloradu Dodiku. Glavni tožilec BiH Goran Salihović je bil danes suspendiran, ker naj bi zaprl več preiskav proti njemu.

Disciplinska komisija višjega sodnega in tožilskega sveta BiH je suspendirala glavnega tožilca BiH Gorana Salihovića zaradi suma zlorabe položaja. Komisija namreč preiskuje ali so resnične medijske navedbe, da je zaprl več preiskav proti predsedniku Republike srbske Miloradu Dodiku, kar je Salihović že odločno zanikal.

Glavnega tožilca je hkrati obtožil tudi minister za varnost BiH Dragan Mektić, da je odgovoren za uhajanje informacij, predvsem o preiskavah Dodikovega nakupa vile na Dedinju v Beogradu in njegove vpletenosti v zadevi Bobar in Pavlović banka.

V zadevi Bobar banka gre po mnenju tožilstva BiH za enega izmed največjih primerov finančnega kriminala in pranja denarja v postdaytonski BiH. Obtožnica bremeni večje število fizičnih oseb, da so institucije na državni in entitetski ravni ter podjetja in državljane oškodovali za 66,5 milijonov evrov. Preiskovalci so ugotovili, da je banka ciljno kreditirala pravne osebe, ki so bili člani Bobar skupine povezanih oseb, ne da bi kredite ustrezno zavarovala, tako da jih ni bilo mogoče izterjati.

»Gotovinsko plačilo« razkošne vile na Dedinju

Posledica nezakonite porabe javnih sredstev in depozitov državljanov je bila propad banke, medtem ko so posamezni kreditojemalci pridobili nezakonito premoženjsko korist. Banka je bila likvidirana leta 2014, ko je umrl njen lastnik in ustanovitelj Gavrilo Bobar, ki je bil tesno povezan z Dodikom. Bobar je bil med drugim poslanec njegove Zveze neodvisnih socialdemokratov (SNSD) v narodni skupščini Republike srbske.

Po likvidaciji in neizogibnemu stečaju banke je terjatve v višini skoraj 148 milijonov evrov prijavilo 450 komitentov. Izplačani bodo le depoziti do 25.000 evrov v skupni vrednosti približno 43 milijonov evrov, za katere jamči Agencija za zavarovanje depozitov BiH.

Tožilstvo BiH v sodelovanju z agencijo SIPA preiskuje tudi poslovanje Pavlović banke s sedežem v Bijeljini zaradi utemeljenega suma, da je odobrila fiktivni kredit Dodiku, ki ga je uporabil za kritje nakupa vile v Beogradu. Dodik je za vilo odštel 750.000 evrov, kazensko prijavo pa je vložila Srbska demokratska stranka (SDS), ki obtožuje Dodika, da je vilo na Dedinju kupil z gotovino, katere poreklo ne more dokazati.