Francija bo predlagala konec pogajanj o TTIP

Evropski poslanec Igor Šoltes je pozval slovensko vlado, da podpre francoski predlog o zaustavitvi pogajanj o sporazumu TTIP.

Objavljeno
30. avgust 2016 13.46
EU-USA/TRADE-GREENPEACE
Ma. F.
Ma. F.

Pariz - Francoska vlada bo v septembru Evropsko komisijo pozvala k ustavitvi pogajanj med EU in ZDA o trgovinskem sporazumu (TTIP), je po poročanju Slovenske tiskovne agencije danes napovedal državni sekretar na francoskem ministrstvu za trgovino Matthias Fekl.

»V Franciji ni več politične podpore za pogajanja o prostotrgovinskem sporazumu med EU in ZDA, zato bomo pozvali k ustavitvi pogajanj,« je Fekl dejal za radio RMC. Dodal je, da se je v pogajanjih, ki jih v imenu članic unije vodi Evropska komisija, tehtnica nagnila v korist Američanov.

»Američani ne dajo nič ali le drobtinice. Tako naj pogajanja med zavezniki ne bi potekala,« je dejal Fekl in dodal, da je treba sedaj pogajanja končati, da bi jih lahko znova začeli na dobrih temeljih.

Francija bo po njegovih besedah ustavitev pogajanj predlagala na srečanju ministrov, zadolženih za zunanjo trgovino, septembra v Bratislavi.

Nemški podkancler Sigmar Gabriel je v nedeljo dejal, da so pogajanja de facto propadla, saj da se kot Evropejci niso mogli ukloniti ameriškim zahtevam. Evropska komisija in nemška vlada sta nato v ponedeljek zanikali, da bi pogajanja propadla. Evropska komisija je sporočila, da beležijo napredek in da je komisija ob ustreznih pogojih sporazum pripravljena zapreti do konca leta.

Šoltes pozval k podpori francoskega predloga


Evropski poslanec Igor Šoltes. Foto: Jože Suhadolnik/Delo

Evropski poslanec Igor Šoltes je danes vlado RS pozval, da se zavzame za prekinitev pogajanj o sporazumu TTIP in »s tem prepreči sprejem sporazuma, ki bo škodljiv tako za Slovenijo kot celo Evropo.« Ob tem je dodal, da je treba preprečiti tudi sprejem sporazuma CETA (trgovinski sporazum med EU in Kanado), ki bi bil naj podpisan že 27. oktobra 2016 na vrhu EU-Kanada. »Pozivam vas, da nasprotujete tudi sprejemu sporazumu CETA, ki ni nič manj škodljiv od TTIP, prav nasprotno, v primeru njegove potrditve lahko pričakujemo lažji in hitrejši sprejem tudi TTIP,« je zapisal Šoltes.

Opozoril je tudi, da sporazuma predstavljata veliko grožnjo nekaterim bistvenim socialnim standardom, okoljskim predpisom, delavskim pravicam, prehranski varnosti in javnim dobrinam. »Oba sporazuma vključujeta izjemno sporni mehanizem poravnave sporov med vlagateljem in državo oziroma mehanizem ISDS/ICS, ki močno spodkopava vladavino prava in ogroža temelje demokracije, saj korporacijam omogoča, da lahko v imenu kapitala zrušijo tako rekoč katere koli predpise in zakone, ki jim ne ustrezajo.«