Zmagoviti Macronov pohod za prenovo Francije

Emmanuel Macron je v drugem krogu volitev v nacionalno skupščino nadaljeval svoj zmagoviti pohod.

Objavljeno
18. junij 2017 22.58
Peter Žerjavič, Bruselj
Peter Žerjavič, Bruselj
Bruselj – Stranka Emmanuela Macrona Naprej, republika! (LREM) je po prvih rezultatih prepričljivo slavila in dobila absolutno večino.

Po projekciji televizije BFMTV so Macronovi, ki so nastopili v navezi z manjšo liberalno stranko Demokratsko gibanje, dobili od 395 do 425 sedežev od skupaj 577. Na drugem mestu so republikanci (od 97 do 117) sedežev. Zmaga LREM z absolutno večino ima zgodovinske razsežnosti, saj so bili ustanovljeni tik pred volitvami. Omogočili so si tudi stabilno vladanje. »Obseg nove večine je priložnost za Francijo,« je povedala voditeljica LREM Catherine Barbaroux. Napovedala je politiko nove solidarnosti za vse državljane.

Polomija socialistov

Socialistična stranka, ki je zmagala na zadnjih volitvah pred petimi leti, je po projekcijah dobila največ 34 sedežev. To je skoraj desetkrat manj kot na prejšnjih volitvah. Polomija socialistov se je sicer napovedovala že po prvem krogu. Njihov prvi sekretar Jean-Christophe Cambadélis je sinoči po objavi napovedi odstopil. V socialističnem taboru so napovedali, da so začeli novo pot za levico in nadaljevali boj proti neoliberalizmu. Cambadélis je ob odstopu pozval Macrona, naj vodi politiko socialnega dialoga. Levičarski Nepokorjeni Franciji so napovedali od 12 do 17 sedežev.

Nacionalna fronta je v primerjavi s predsedniškimi volitvami izgubila veliko glasov, a poslancev bodo imeli več kot doslej, ko so imeli v skupščini dva sedeža. Projekcije so jim jih napovedovale od štiri do osem. Po porazu Le Penove so se znotraj Nacionalne fronte začele razprave o usmeritvi stranke. Nasprotovanje članstvu Francije v evru, denimo, odbija veliko volivcev. Le Penova je v nastopu pred volivci kazala navdušenje nad njihovo okrepitvijo v skupščini. Najnižjo volilno udeležbo (okoli 43 odstotkov) je pripisala vrhuncu nezadovoljstva z uveljavljeno politiko.

Francoski vladar novega kova pridobil še skupščino

Z volilno zmago Emmanuela Macrona in njegove stranke Naprej, republika! Francija še ne bo na zeleni veji. Strukturne težave ne morejo biti odpravljene čez noč in brez težaškega političnega dela. Macron je v prvih tednih na oblasti pokazal svojevrsten slog vladanja.

V francoski politiki in medijih ga razglašajo za slog Jupitra, kralja bogov v rimski mitologiji. Za zidovi Elizejske palače ostaja zadržan in skrivnosten. Drugače kot Nicolas Sarkozy ni nastopač in ni nagnjen h klepetanju s časnikarji, kot je bil François Hollande, ki je medijem razkrival državne skrivnosti. Vlada od zgoraj, s političnega višavja. Tak, Jupitrov slog vladanja se je najpogosteje pripisoval francoskemu predsedniku Françoisu Mitterrandu.

Sindikati v pripravljenosti

Področij, kjer bo Macron moral delovati hitro, ne primanjkuje. Med prvimi nalogami bo boj proti brezposelnosti, ki je v Franciji trdovraten problem, in Hollande ni izpolnil obljub glede zaposlovanja. Nagovoriti bo moral ljudi, ki imajo strahove pred prihodnostjo in veljajo za žrtve globalizacije. Ti so predvsem volilno telo vodje Nacionalne fronte Marine Le Pen. Na skupščinskih volitvah so se mnogi raje pridružili vojski vzdržanih, a njihovo nezadovoljstvo ni izginilo. Tudi sindikalisti se že pripravljajo na demonstracije.

Če noče večjih pretresov, bo Macron moral rešitve uskladiti z njimi. Reformo delovne zakonodaje, ki je obravnavana kot glavna ovira za več zaposlovanja, naj bi po hitrih postopkih, že do jeseni, spravili pod streho. Podjetja naj bi dobila več svobode in ne bi bila več vezana na kolektivne pogodbe, ki urejajo plačila in pravice v celotnih panogah. Napoveduje združevanje pokojninskih blagajn in odpravljanje privilegijev v njih. Tudi davčno bodo podjetja razbremenjena. Njihovo osnovno obdavčitev naj bi znižal s 33,3 na 25 odstotkov.

V čakanju na Merklovo

Reformna vnema ima svojo logiko v okviru EU, v kateri je Francija dolgoletna kršiteljica proračunskih pravil. Macron želi druge članice, predvsem Nemčijo, prepričati, da z reformami in urejanjem javnih financ misli resno. Tako bi si Francija povrnila verodostojnost na evropskem odru. Po projekcijah ji letos sicer ne bo uspelo spraviti javnofinančnega primanjkljaja pod tri odstotke BDP. Macron napoveduje obsežnejšo prenovo območja evra, ki bo po njegovem mnenju moralo dobiti več svojih političnih struktur, pa tudi proračun za naložbe in pomoč v krizah.

Na področju EU se bo moralo počakati na parlamentarne volitve v Nemčiji. Macron in Angela Merkel – pričakovana je volilna zmaga njene CDU/CSU – bi nato lahko skupaj ne samo zasnovala reformo območja z evrom, ampak tudi zagnala večje obrambno sodelovanje v EU. Kljub temu bo politično in gospodarsko neravnotežje med Nemčijo in Francijo ostalo. Macron v razpravah o evropskih temah vztraja pri nekaj klasičnih francoskih točkah; denimo večji priliv napotenih delavcev z vzhoda obravnava kot socialni damping, ki bi ga morali preprečevati.

Glede brexita je Macron ob obisku Therese May v Parizu pojasnjeval, da bodo vrata (za vrnitev Združenega kraljestva) ostala odprta do konca pogajanj.