Grčija: zanesljiva zmaga levičarske Sirize

Aleksis Cipras, ki je razglasil zmago, je bodoči predsednik grške vlade, v katero pa bo moral povabiti vsaj eno manjšo stranko.

Objavljeno
25. januar 2015 22.42
GREECE-VOTE-ELECTION-SYRIZA
Boštjan Videmšek, zunanja politika
Boštjan Videmšek, zunanja politika

Atene - Zmagovalka grških predčasnih parlamentarnih volitev je levičarska Siriza, ki je po zadnjih podatkih pred zaključkom naše redakcije zbrala nekaj več kot 35 odstotkov glasov. Aleksis Cipras, ki je razglasil zmago, je bodoči predsednik grške vlade, v katero pa bo moral povabiti vsaj eno manjšo stranko.

Ko so bili zgodaj zvečer objavljeni prvi rezultati vzporednih volitev, je sedež Sirize v središču Aten eksplodiral od veselja, saj so rezultati kazali, da ima Siriza dvanajst odstotnih točk prednosti, kar bi ji teoretično zadostovalo za oblikovanje samostojne vlade. Na ulicah Aten so odmevale revolucionarne pesmi, ljudje so peli in plesali. A bolj ko je naraščalo število uradno preštetih glasov, bolj je kopnela evforija, ki jo je zamenjalo napeto in rahlo tesnobno pričakovanje.

Med čakanjem na končne uradne rezultate je hitro postalo jasno, da Siriza ne bo mogla sama sestaviti nove grške vlade. Naši grški viri so nam potrdili, da bo v koalicijo s Sirizo skoraj gotovo vstopila konservativna stranka Neodvisnih Grkov (ANEL), ki naj bi po do zdaj preštetih glasovi prejela nekaj več kot pet odstotkov glasov. Do zdaj vladajoče Nova demokracija je prejela okoli 28 odstotkov glasov, kar ji onemogoča nadaljnje vodenje Grčije, kjer je njihov predsednik in predsednik vlade Antonis Samaras do zdaj dosledno izvajal varčevalno politiko trojke (Evropska centralna banka, Mednarodni denarni sklad, Evropska komisija).

Pred zaključkom naše redakcije sta se za tretje mesto še vedno »spopadali« neonacistična Zlata zora in liberalna stranka Reka (To Potami), ki bosta v primeru Ciprasovega mandatarstva - zmagovalna stranka v skladu z grškim volilnim zakonom avtomatsko dobi petdeset dodatnih poslanskih sedežev - ostali v opoziciji. V helenski parlament so se zagotovo uvrstili še komunisti (KKE), ki ne bodo vstopili v koalicijo s Sirizo, a utegnejo po naših podatkih s tako imenovanimi glasovi tolerance podpreti njeno oblikovanje vlade in nekatere zakone, ki so že v pripravi. V parlamentu bo še naprej ostal tudi Pasok, ki pa nikoli v svoji zgodovini ni bil v bolj obskurni vlogi. V Pasoku so lahko zadovoljni le zavoljo dejstva, da se triodstotnega parlamentarnega praga skoraj gotovo ne bo uspelo prestopiti Gibanju demokratičnih socialistov, ki jih je pred mesecem dni ustanovil dolgoletni voditelj Pasoka in grške vlade George Papandreu.

»Danes se je v Grčiji pisala zgodovina. Jutri se začne trdo delo. Najprej pri sestavi vladi, potem v uresničevanju naših predvolilnih obljub in vračanju dostojanstva grškemu ljudstvu,« nam je še pred uradno razglasitvijo povedal sogovornik iz Sirize.

Cipras je med svojim govorom pred navdušeno množico dejal, da je zmaga Sirize znak spreminjajoče se Evrope. »Grčiji moramo najprej povrniti dostojanstvo,« je dodal in pozval k enotnosti.