Grčija tudi uradno zaprosila za pomoč iz ESM

V živo: Grška vlada v novi prošnji obljublja takojšnje izvajanje ukrepov na davčnem in pokojninskem področju.

Objavljeno
08. julij 2015 11.14
EUROZONE-GREECE/
P. Ž., Bruselj, Ma. Ja. Mo. B., Delo.si
P. Ž., Bruselj, Ma. Ja. Mo. B., Delo.si

14:54: Grška vlada naj bi bila pripravljena na uvedbo vzporedne valute oz. izdajo zadolžnic za pokritje izplačil plač in pokojnin konec meseca, če ne bo dogovora z upniki, danes poroča grški časnik Kathimerini, ki ga povzema STA. Grška vlada navedbe ostro zanika in pravi, da so tovrstni članki usmerjeni proti državi v času ključnih pogajanj z upniki.

13:46: Grška vlada v novi prošnji za pomoč iz mehanizma ESM že obljublja takojšnje (na začetku prihodnjega tedna) izvajanje ukrepov na davčnem in pokojninskem področju. Cipras je v evropskem parlamentu med drugim povedal, da bi se v Grčiji morali znebiti predčasnega upokojevanja

13:00: Zdi se, da po Ciprasovem nastopu v evropskem parlamentu ne bo nič drugače - poniževanje se nadaljuje, čas pa se hitro izteka. Iz Aten poroča naš novinar Boštjan Videmšek @bosthi.

12:24: Grčija je uradno vložila prošnjo za pomoči pri kriznem mehanizmu ESM. O prošnji, ki je po poročanju Reutersa uradno naslovljena na predsednika evroskupine Jeroena Dijsselbloema, bodo razpravljali finančni ministri evrskega območja.

12:00: Svet na prepihu: Delov poročevalec iz Aten Boštjan Videmšek o tem, kaj po nedeljskem referendumu pričakujejo Grki.

11:07: Vodja skupine liberalcev (ALDE) v evropskem parlamentu Guy Verhofstadt je dejal, da Evropa nezavedno koraka proti grexitu. Ciprasu je očital, da ni pripravil podrobnih reform. Kot je povedal, je sam pripravljen priti v Atene in se pogovoriti o njih. Med drugim od Grčije zahteva, naj prekine s klientelizmom, skrči javni sektor in ukine privilegije − za vojsko, cerkev, grške otoke, politične stranke ...

10:57: OpenEurope @OpenEurope na twitterju citira vodjo poslancev SD Giannija Pittello: »Mi socialisti ne bomo nikoli sprejeli grexita, nikoli! Za nas sta Evropa in evroobmočje brez Grčije nekaj nepredstavljivega.«

10:47: Razprava v parlamentu se nadaljuje. Manfred Weber Ciprasu očita: »Ne lažite ljudem, odpis dolga ne bo škodil bankirjem, ampak bo prizadel medicinske sestre na Slovaškem in javne uslužbence na Finskem.«

(Aleksis Cipras. Foto: Vincent Kessler/Reuters)

10:29: Grški premier Cipras je krivdo za razmere, v katerih se je znašla njegova država, pripisal Grčiji. »Nisem takšne vrste politik, ki bi rekel, da so za naše težave odgovorni tujci. Grčija je prišla do roba bankrota zaradi tega, ker so grške vlade leta in leta delovale klientelistično,« je dejal. Zato je EU pozval k skupnemu boju proti insitutcijam in ljudem v Grčiji, ki so državo pripeljali v krizo, v kakršni je.

Evropa je po njegovih besedah na križišču, tako imenovana grška kriza je po njegovih besedah le manifestacija širših problemov evroobmočja, zato potrebuje evropsko rešitev.

»Evropski problemi zahtevajo evropske rešitve,« je dejal grški premier. Dodal je, da je evropska zgodovina polna konfliktov, a takih, ki so se končali s kompromisnimi rešitvami.

10:23: Cipras obljublja, da bodo v prihodnjih dveh do treh dneh pripravili nove konkretne predloge z vsemi potrebnimi podrobnostmi.

»Naj bom jasen, predlogi grške vlade, za financiranje njenih finančnih zavez ... niso namenjeni temu, da bi davkoplačevalci v EU trpeli, namenjeni so pomoči Grčije, pomoči, ki bo prišla do grških državljanov, kar se doslej ni zgodilo.«

10:22: Cipras je dejal, da Grčija zahteva dogovor, iz katerega bo lahko sklepati, da izhaja iz krize, poroča Reuters.

10:21: Grški premier Cipras je dejal, da bo njegova vlada nadaljevala z reformami, poroča Reuters.

10:18: Cipras je, kot je dejal, v celoti prevzel odgovornost za to, kar se je dogajalo v zadnjih mesecih, a dodal: »Če smo odkriti in pošteni, moramo priznati, da je temeljna odgovornost za težave, v katerih smo se znašli, nekaj, za kar je Grčija sama odgovorna in to je posledica odločitev iz preteklosti − ne le v zadnjih petih mesecih, ampak v zadnjih petih letih, ko nam kljub vsem programom ni uspelo rešiti te krize.«

10:15: Grški premier Aleksis Cipras je povedal, da je na srečanje prišel le nekaj dni po odločnem »ne« na referendumu v Grčiji. Kot je dejal, so grške prebivalce s tem referendumom neposredno vprašali, ali so pripravljeni aktivno sodelovati v pogajanjih. »Nekaj dni pozneje smo dobili mandat, kot grška vlada, da še pospešimo svoje napore, ko gre za iskanje socialno pravične in ekonomsko vzdržne rešitve za grški problem.«

Kot pravi, nočejo ponavljati napak, ki so pripeljale v obdobje nenehnih ukrepov v okvir strogega varčevanja. »To je naše gospodarsko pripeljalo v recesijski začarani krog.«

Po njegovih besedah so se Grki postavili po robu varčevanju ... »Moramo jim prisluhniti. To je bila pogumna odločitev ...« Evropsko unijo je pozval, naj bo demokratična, sicer bo le s težavo preživela.

10:09: Govori predsednik evropske komisije Jean-Claude Juncker. Tudi Juncker je začel z vprašanjem migracij in migrantov.

9:58: Govori predsednik evropskega sveta Donald Tusk, ki bo najprej spregovoril o sklepih evropskega sveta o migrantskem pritisku na nekatere članice EU.

Tusk o Grčiji: »Vsi moramo odigrati svojo vlogo pri pogajanjih, vsi se moramo potruditi, da bomo prišli do skupnega uspeha. Če ne bi bili sposobni doseči dogovora, bi to pomenilo stečaj Grčije − in to bi najbolj prizadelo grške pogajalce same. To bi vplivalo tudi na celotno EU, tudi v geopolitičnem sistemu. Štirje dnevi so nam še na voljo, to je realnost za sklenitev dogovora, doslej nisem govoril o rokih, ampak zdaj je treba, da je dokončni rok tisti, ki se izteče konec tedna. Vsi imamo odgovornost, da najdemo rešitev, še posebej pa grška vlada.«

9.30: Aleksis Cipras bo v kratkem nagovoril evropski parlament. Ko je sinoči zapuščal evrski vrh, je dejal, da si Atene prizadevajo za »dokončni izhod« iz krize. »Razprava je potekala v pozitivnem vzdušju. Postopek bo hiter, začel se bo že v prihodnjih urah, cilj pa je, da ga najpozneje zaključimo do konca tega tedna,« je povedal.

***

Na vrhu evrskih držav so sinoči v grški drami postavili nov mejnik − nedeljo, ko bodo voditelji vseh 28 članic odločali o še zadnjem grškem predlogu za rešitev finančne krize. Grška vlada pod vodstvom Aleksisa Ciprasa ima čas do četrtka oziroma najpozneje do petka zjutraj, da pripravi sistem strukturnih in varčevalnih ukrepov, s katerimi bi lahko zadovoljil želje posojilodajalk. To naj bi bila podlaga za tretji rešilni program, ki bi Grčijo v prihodnjih letih spravil na zeleno vejo.

Kot smo že poročali, bodo najprej Ciprasove predloge pregledale tri institucije, nato bodo v soboto o njih razpravljali finančni ministri. Že takoj naj bi Cipras zaprosil za program pomoči pri kriznem mehanizmu ESM.

Po besedah nemške kanclerke Angele Merkel bi morali Ciprasovi predlogi predvideti tako stare reformne načrte, ki niso bili uresničeni, kot tudi še druge ukrepe, saj bi Grčija dobila nov, tretji rešilni program.

Samo če bodo sprejeti celoviti predlogi, lahko območje z evrom po njenih besedah razpravlja o kratkoročni pomoči za rešitev grških finančnih težav. Vse naj bi bilo pogojevano s takojšnjimi ukrepi, ki bi jih Grčija morala sprejeti v parlamentu. O vsem bodo nato znova razpravljali voditelji vseh članic EU, ki se bodo, kot že omenjeno, sestali v nedeljo.

Če sporazuma do nedelje ne bo, bo Grčija na robu slovesa od območja evra − grexita. Na ta skrajni ukrep so po besedah predsednika evropske komisije Jean-Clauda Junckerja v evroobmočju pripravljeni.

Aleksis Cipras je po poročanju grškega spletnega portala Ekathimerini ob odhodu iz vrha dejal, da si prizadevajo za »dokončni izhod« iz krize. »Razprava je potekala v pozitivnem vzdušju. Postopek bo hiter, začel se bo že v prihodnjih urah, cilj pa je, da ga najpozneje zaključimo do konca tega tedna,« je povedal. Cipras bo sicer danes okoli 9.30 ure nagovoril evropski parlament.