Grški volivci zavrnili dogovor s posojilodajalci

Več tisoč ljudi pred parlamentom pozno v noč slavilo »zgodovinski« ne.

Objavljeno
06. julij 2015 00.33
Boštjan Videmšek, poročevalec
Boštjan Videmšek, poročevalec
Atene – Dobrih 60 odstotkov izmed skoraj desetih milijonov grških volilnih upravičencev je na včerajšnjem referendumu glasovalo o podpori ali zavrnitvi varčevalnega dogovora s trojko posojilodajalcev in se z nepričakovano visoko razliko odločilo za OXI – ne. Zdaj so na potezi evropske in finančne institucije.

Na prve uradne izide ni bilo treba dolgo čakati. Razlika med obema taboroma je bila nemudoma večja od desetih odstotnih točk. Bistveno višja, kot je kazala večina neuradnih vzporednih štetij glasov. Ta so sicer že nekaj minut po zaprtju volišč (po)kazala, da so se Grki odločili usodo vzeti v lastne roke in precej odločno zavrnili dogovor s posojilodajalci. Ciprasov referendum je uspel, proti je glasovalo 61,31 odstotka udeležencev, za pa jih je bilo 38,69 odstotka. Volilna udeležba je bila 62,5-odstotna.

Teden dni političnega marketinga na najvišjih mogočih obratih, medijske vojne, pritiskov, zaprtja bank in omejenih dvigov na bankomatih ter takih ali drugačnih katastrofičnih napovedi je včeraj zjutraj na mirnih in tihih ulicah grške prestolnice deloval le kot eno od dejanj (pre)dolge gledališke igre, ki ji kljub ostrim obratom še zdaleč ni videti konca. A ta igra je zdaj dobila velik pospešek. In dramaturški obrat.

Volišča v Atenah so bila bolj polna kot ponavadi. Kljub temu, da so imeli organizatorji referenduma na voljo le nekaj dni, je »ljudsko glasovanje« potekalo brez resnih logističnih težav. Zato so grške oblasti poskrbele tudi z uporabo vojaških helikopterjev, s katerimi so glasovnice in drugo »volilno« opremo dostavile na vse naseljene grške otoke, register volivcev pa je bil enak kot na januarskih predčasnih parlamentarnih volitvah, na katerih je slavila levičarska Siriza, ki se s posojilodajalci ni mogla dogovoriti o omilitvi uničevalnega varčevanja in novem paketu pomoči.

»Referendum o varčevanju podaja sporočilo, da se Grki zavzemajo za združeno Evropo, a želijo živeti dostojanstveno,« je potem, ko je v atenski četrti Kipseli oddal glas proti dogovoru, povedal predsednik vlade Aleksis Cipras in dodal, da ima grško ljudstvo pravico, da samo odloča o svoji prihodnosti. Pobudnik referenduma se dobro zaveda, da je Grčija včeraj glasovala tudi o (ne)podpori njegovi vladi.

Na volišču na 14. atenski gimnaziji so v dopoldanskih urah večinoma volili starejši ljudje. Upokojenci. Govorili so o strahu in, v primeru zavrnitve dogovora, izgubi še tistega, kar jim je po petih letih uničujočih varčevalnih ukrepov sploh še ostalo. Popoldne, ko so na volišča množično začeli prihajati mlajši volivci, se je ta slika spremenila. Popolnoma spremenila. »Volil sem proti. Dovolj je bilo diktata in poniževanj. Če bo izglasovan OXI, potem bo naše sporočilo Bruslju jasno. Šele zdaj se bomo lahko zares začeli pogovarjati,« je pred zaprtjem volišč dejal Evangelis Kaminoris.