Grško-makedonska meja: prebežniki v jezi nad ograjo

Pri mejnem prehodu Idomeni je obtičalo približno 7000 ljudi, v Grčiji skupno najmanj 22.000.

Objavljeno
29. februar 2016 15.33
EUROPE-MIGRANTS/GREECE-MACEDONIA
Ma. Ja.
Ma. Ja.

Atene − Na grško-makedonski meji med krajema Idomeni in Gevgelija je danes zavrelo − skupina prebežnikov je namreč poskušala prebiti ograjo, ki ločuje državi.

Približno 300 jeznih in obupanih beguncev iz Sirije in Iraka, ki že več dni čakajo na prečkanje meje, se je prebilo mimo kordona grških policistov in se pognalo nad ograjo. Pri tem so vzklikali »Odprite mejo!« in s kamenjem obmetavali makedonske policiste. Ti so po navedbah agencije AP odgovorili s solzivcem in granatami za omrtvičenje ter naval prebežnikov ustavili. Po zadnjih informacijah je po incidentu zdravniško pomoč poiskalo najmanj 30 ljudi, med njimi večje število otrok. Aretiran ni bil nihče.

Po incidentu je zdravniško pomoč poiskalo najmanj 30 ljudi, med njimi večje število otrok. Foto: Alexandros Avramidis/Reuters Pictures

Pri mejnem prehodu Idomeni na grško-makedonski meji je sicer obtičalo na tisoče ljudi, ki čakajo, da jim makedonske oblasti dovolijo nadaljevati pot proti drugim evropskim državam. V začasnem nastanitvenem centru v bližini je na voljo prostora za vsega 1500 ljudi, na območju pa jih je že približno 7000. Njihovo kopičenje se je začelo prejšnji teden, potem ko so makedonske oblasti začele zavračati vstop Afganistancem ter uvedle strožji nadzor za Sirce in Iračane.

Makedonske oblasti so po navedbah agencije AP med 23. uro sinoči in četrto uro zjutraj v državo spustile 300 Sircev in Iračanov, zatem pa prehod zaprle. Tik pred poldnevom so menda čez mejo spustili še 50 ljudi, po nemirih pa prehod znova zaprle. V Skopju so namreč sklenili, da bodo na dan v državo spustili le toliko ljudi, kot jih namerava sprejeti naslednja država na balkanski begunski poti − Srbija. Ta je skupaj s Hrvaško in Slovenijo sledila zgledu Avstrije in uvedla dnevni limit za sprejem prebežnikov, in sicer 580.

Prebežniki pa niso obtičali le v bližini kraja Idomeni, ampak tudi drugod po državi − po zadnjih informacijah je v Grčiji najmanj 22.000 ljudi, Atene pa svarijo, da bi lahko število že prihodnji mesec naraslo na 70.000.

V Grčiji čaka že najmanj 22.000 ljudi. Foto: Alkis Konstantinidis/Reuters Pictures

Zaradi tega je nemška kanclerka Angela Merkel že sinoči ostro kritizirala Avstrijo in balkanske države. Kot je dejala, zaradi vzpostavitve kvot na balkanski begunski poti grozi, da bo v Grčiji zavladal kaos. »Ne moremo je preprosto zapustiti,« je dejala Merklova in s prstom pokazala na Avstrijo, katere sredi meseca sprejeta odločitev o zaprtju meje oziroma o sprejemu le 80 prosilcev za azil na dan ter omejitvi števila prebežnikov, ki smejo prečkati njeno ozemlje, je sprožila učinek domin. »Če nekdo vztraja pri svojih mejah, drugi trpi. To ni moja Evropa,« je poudarila Merklova. »Ali resno mislite, da so se države z evrom lani borile, da bi Grčijo obdržali v evroobmočju − in mi [Nemčija] smo bili najstrožji − zato, da bi lahko leto pozneje dovolili, da Grčija potone v nekakšen kaos?« je še vprašala.

Na njene kritike so se že odzvali na Dunaju, kjer so besede Merklove označili za absurdne. »Nikogaršnjih kritik nam ni treba poslušati,« je dejala avstrijska notranja ministrica Johanna Mikl-Leitner. »Očitno se nekaterim zdi, da je evropska rešitev krize ta, da se vsi prebežniki nagnetejo v Avstriji,« je dodala. Avstrijski obrambni minister Hans Peter Doskozil pa je kritike nemške kanclerke glede avstrijske politike do krize s prebežniki zavrnil z besedami, da Avstrija ne bo postala »čakalnica za stotisoče beguncev«.