Hladna vojna: spopad za dan zmage

Zahodni voditelji bodo bojkotirali moskovsko proslavo 70-letnice zmage nad nacizmom.

Objavljeno
16. april 2015 20.26
CZECH-VOTE-PRESIDENT
Boris Čibej, zunanja politika
Boris Čibej, zunanja politika

»V Moskvo grem v znak hvaležnosti, da nam v naši državi ni treba vzklikati 'Heil Hitler!',« je pred kratkim izjavil češki predsednik Miloš Zeman, eden od redkih »zahodnih« voditeljev, ki se bo 9. maja v Moskvi udeležil praznovanja 70-letnice zmage nad nacizmom. Od skoraj 70 povabljenih svetovnih voditeljev jih je doslej svojo udeležbo potrdilo le okoli 25.

Pred desetimi leti so se na okrogli obletnici zmage v Moskvi zbrali vsi takratni voditelji »svobodnega« sveta: od zmagovitih predstavnikov zahodnih zaveznic, ameriškega predsednika Georgea Busha mlajšega in njegovega francoskega kolega Jacquesa Chiraca, do prvega človeka naslednice nekdanjega poraženega nacističnega imperija, nemškega premiera Gerharda Schröderjea. Letos bodo barve teh držav na mogočni paradi, ki bo presegala vse dosedanje, zastopali le njihovi diplomatski predstavniki.

Čeprav je voditelj najmočnejše države na svetu, ameriški predsednik Barack Obama, diplomatsko izjavil, da ga v Moskvo ne bo, ker ima prenatrpan urnik, je glavni razlog »zahodnega« bojkota oboroženi spopad v Ukrajini, ki ga je Zeman poimenoval državljanska vojna, na Zahodu pa so prepričani, da ga je zakuhala Rusija, ki da na vzhod Ukrajine pošilja svoje vojake. »Navzočnost na vojaški paradi, z roko v roki s sedanjimi agresorji in osebo, ki uporablja orožje proti civilistom v vzhodni Ukrajini?« je bilo retorično vprašanje, s katerim je nekdanji poljski premier, zdaj pa predsednik Evropskega sveta Donald Tusk, že pred časom odgovoril, zakaj ga ne bo na slovesnost.

V naslednici Sovjetske zveze, kjer je med drugo svetovno vojno umrlo okoli 27 milijonov ljudi, so zaradi bojkota ogorčeni. Do zdaj so udeležbo potrdili zgolj najvišji predstavniki »nezahodnih« držav, tudi Kitajske in Indije, a največji »zvezdnik« bo vsekakor mladi severnokorejski voditelj Kim Džong Un, za katerega bo to prvi obisk tuje države. To bi lahko bila tudi priložnost za simbolično srečanje z njegovo južnokorejsko kolegico Park Guen-hye, če se ta ne bi pridružila zahodnemu bojkotu.

Tudi Zeman, ki so mu doma zaradi »proruskih« stališč priredili celo demonstracije, je moral popustiti. Odločil se je za »kompromis«: v Moskvo bo sicer odšel, a se parade ne bo udeležil. V tem času se bo srečal s slovaškim premierom Robertom Ficom, so prejšnji teden sporočili iz njegovega kabineta, a te novice v Bratislavi niso hoteli potrditi. Fico je bil eden od redkih evropskih voditeljev, ki se je v zadnjem letu upiral sankcijam proti Rusiji. Grški premier Aleksis Cipras je med nedavnim obiskom v Moskvi zatrdil, da se bo čez en mesec vrnil na parado. Za kompromis se je odločila tudi nemška kanclerka Angela Merkel: v Moskvo bo priletela dan po proslavi, da bi se poklonila žrtvam nacističnega terorja.