IMF še naprej poziva k odpisu grških dolgov

IMF z odpisom grških dolgov pogojuje svoje sodelovanje pri tretjem rešilnem svežnju za Grčijo.

Objavljeno
15. avgust 2015 15.58
EUROZONE-GREECE/
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si

Atene − Potem ko so finančni ministri območja skupne evropske valute evro včeraj potrdili dogovor o tretjem programu pomoči Grčiji v vrednosti do 86 milijard evrov, se je oglasil Mednarodni denarni sklad (IMF). Ta namreč meni, da Grčija sama ne bo mogla urediti svojih financ, zato grške partnerice še naprej poziva k odpisu grških dolgov in s tem pogojuje svoje sodelovanje pri tretjem rešilnem svežnju.

Direktorica IMF Christine Lagarde je sinoči sklenjeni dogovor pozdravila, a izpostavila, da je »za srednje- in dolgoročno vzdržnost grškega dolga ključnega pomena, da se evropski partnerji zavežejo k znatnemu odpisu dolgov, takšnemu, ki bo mnogo večji od doslej načrtovanega«. Po navedbah britanske mreže BBC bodo finančni ministri o morebitnem delnem odpisu grških dolgov razpravljali jeseni.

Več optimizma

Kot smo že poročali, so finančni ministri območja evra včeraj potrdili dogovor o tretjem programu pomoči Grčiji. Ta bo v zameno za reforme v prihodnjih treh letih dobila do 86 milijard evrov pomoči. Prva tranša pomoči bo znašala 26 milijard evrov, od česar bo po navedbah BBC deset milijard namenjenih za dokapitalizacijo bank, preostalih 16 milijard pa za poplačilo prihajajočih obveznosti. Ta znesek bodo Atene predvidoma dobile v več delih. Prvi bo menda znašal 13 milijard, in bo predvidoma dostavljen do 20. avgusta, ko mora Grčija poplačati svoj dobre tri milijarde evrov vreden dolg do Evropske centralne banke (ECB).

Kot je po potrditvi dogovora ocenil predsednik evropske komisije Jean-Claude Juncker, prihodnost Grčije v območju skupne evropske valute evro zdaj ni več ogrožena. Dodal je, da bo komisija Grčijo podpirala pri razvoju nove in pravične rasti, odpiranju delovnih mest in investicijski perspektivi. Podpredsednik evropske komisije Valdis Dombrovskis pa je ocenil, da bo sporazum Grčijo usmeril na pot okrevanja. »Sporazum bo naredil konec negotovosti, ki je veliko predolgo visela nad državo in območjem evra,« je dejal.

Optimističen je bil tudi grški finančni minister Evklid Cakalotos, ki je dejal, da so zdaj na potezi Grki, ki da morajo kar najbolje izkoristiti dogovor.

Nekoliko bolj previden je bil nemški finančni minister Wolfgang Schäuble, ki je je novo pomoč Grčiji sicer označil kot priložnost, a hkrati pozval k previdnosti, saj gre za velike vsote denarja. V intervjuju za časnik Deutsche Welle pa je dejal, da je še nekaj prostora za podaljšanje zapadlosti grškega dolga, da pa ta prostor ni velik.

Petkov dogovor morajo sedaj potrditi še parlamenti nekaterih držav članic območja evra, med njimi tudi nemški. Bundestag bo o novem programu pomoči Grčiji glasoval v sredo. Koalicija nemške kanclerke Angele Merkel bo kljub nasprotovanju v lastnih vrstah po pričakovanjih osvojila zadostno število glasov, piše Reuters.