Interes žensk, da se stvari premaknejo, je izjemno velik

Slovenija je v samem vrhu enakopravnosti spolov v Evropski uniji.

Objavljeno
11. december 2014 19.46
jer/DZ, državni svet, politika, ženske v politiki
Barbara Kramžar, Berlin
Barbara Kramžar, Berlin

Berlin – V Evropski uniji tudi Slovenija pogosto sledi izkušnjam starejših članic. »Pri enakopravnosti žensk pa imajo kaj pokazati tudi nove članice,« meni slovenska veleposlanica v Berlinu Marta Kos Marko, soorganizatorka Evropskega ženskega foruma v predstavništvu Evropske komisije v Berlinu.

»Interes žensk, da se stvari premaknejo, je izjemno velik,« je v natrpani dvorani predstavništva Evropske komisije v Berlinu povedala Barbara Žibret Kralj iz Deloitte Slovenia in kluba SheXO, ki je tudi med organizatorji posvetovanja z naslovom »Deset let, deset držav, deset zgodb«. Slovenijo sta poleg številnih podjetnic predstavljali tudi državna sekretarka v slovenskem ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Martina Vuk ter članica uprave Kapitalske družbe Anja Strojin. Naša država ima kaj pokazati: s 114 minutami na dan Slovenci opravljajo največ neplačanega gospodinjskega dela v EU, skupaj z Nemkami so Slovenke najbolje predstavljane v državnem parlamentu, za enako delo pa dobivajo »le« 2,5 odstotka manj od moških. »Družbena miselnost je takšna, da sprejema močne ženske in ženske na vodilnih položajih, čeprav so še vedno možnosti izboljšanja,« ocenjuje veleposlanica v Berlinu Marta Kos Marko. »Verjetno je k temu prispeval tudi prejšnji sistem, ki je ženskam omogočil podporo doma, dovolj mest v vrtcih in prepričanje, da ni nič narobe, če gre ženska po porodu delat. V Nemčiji je to še vedno malo čudno.«

Nižja plačila

Nemke povrh vsega za enako delo dobivajo kar 22,4 odstotka manj plačila od moških in ministrica za družino, starejše, ženske in mladino Manuela Schwiesig, si ta razmerja prizadeva spremeniti. Tudi Nemke čutijo tako imenovani stekleni strop, nad katerim se pritožujejo tudi Slovenke, zato bo konservativno-socialdemokratska vlada kanclerke Angele Merkel po letu 2016 zahtevala tridesetodstotno žensko zasedanje novih položajev za nadzorne svete na borzi kotirajočih podjetij in podjetij s polnim soodločanjem.

Evropa kot vzor

Schwiesigova je kot mlado vzhodnonemško dekle doživela pogum neštetih žensk in moških, ki so pred petindvajsetimi leti samo nekaj metrov stran podrli berlinski zid, Evropa je lahko začela rasti skupaj in kljub krizam se je življenje po njenem prepričanju zelo izboljšalo. Po vstopu novih članic pa je EU še posebej pridobila na raznolikosti in novih impulzih, ne le gospodarsko, ampak tudi družbeno, nemška ministrica pa že čaka na novo strategijo za enakopravnost spolov, ki jo pripravlja Evropska komisija. Navaja tudi raziskavo OECD, ki ob dvigu zaposlitvenega deleža žensk na moško raven do leta 2030 predvideva dvanajstodstotno povečanje bruto domačega proizvoda. »Kot gospodarski prostor in prostor skupnih vrednot tekmujemo z drugimi območji sveta, ženske z drugih celin se ozirajo k Evropi,« je ministrica Schwiesigova še posebej omenila izjavo turškega predsednika, da je enakopravnost žensk v nasprotju z naravo. Na koncu se je opravičila, da mora oditi, saj se je želela skupaj z možem udeležiti šolskega koncerta svojega sina: »Tudi to sodi v življenje nemške ministrice za družino!«

Tudi Barbara Žibret Kralj iz Deloitte Slovenia verjame, da brez partnerske in druge podpore ni mogoče uspeti. »Za otroka skrbi dedi!« je povedala in soglašala, da Slovenkam zelo pomaga »babi servis«, v drugih državah pa je zato morda bolj razvito zasebno varstvo otrok. Od približno dvestotih poslovnih žensk, političark, kulturnic in drugih iz Nemčije, desetih novih članic EU iz leta 2004, Evropskega parlamenta in Evropske komisije so številne udeleženke foruma poudarile nujnost podpore ženam in materam za uresničevanje njihovih delovnih in drugih potencialov v dobro vse družbe, soglašali so tudi moški udeleženci.

»Doslej ni bilo rečeno nič takšnega, kar bi motilo mene in moje moške kolege, mislim, da smo v tem vsi skupaj,« je povedal namestnik predstavnika Evropske komisije v Nemčiji Bernhard Schnittger. »Vsak voditelj bi si moral poiskati še boljšega naslednika, za to pa je potrebno veliko nadarjenih ljudi in zaradi demografskih izzivov v številnih državah še posebej nadarjenih žensk,« verjame Alastair Teare, predsednik uprave podjetja Deloitte Central Europe, ki je izdelalo raziskavo o enakopravnosti spolov v poslovnem svetu v državah EU.

Recitiranje

Na Evropskem ženskem forumu v Berlinu pa so bile zanimive tudi čisto konkretne zgodbe o ženskih poslovnih in osebnih uspehih in težavah. »Na začetkih moje poklicne poti so bile tri stvari ženskega spola: moja mati, moje napake in moje zvijače,« je povedala Jitka Dvořáková, generalna menedžerka češkega podjetja CZC.cz. Že vse življenje poskuša dokazati svoji ambiciozni materi, da ima lahko združi kariero in otroke, je priznala, potem ko se je mati ob hčerini poroki potožila, da bo zdaj vsega konec. Pri osemdesetih letih je priznala, da se je »prvič v življenju« zmotila, napake pa so bile za Jitko Dvořákovo največje učiteljice. In zvijače? Ko se je zaposlila pri japonskem proizvajalcu potrošniške elektronike, se je dobro zavedala, da večina moških kolegov veliko več ve o tehničnih lastnostih televizorjev in drugih aparatov, zato se je za vsak proizvod naučila najbolj zapletenega stavka iz navodil za uporabo. »Recitiranje enega ali dveh takšnih stavkov je takoj zaključilo tehnične razprave, ustrašili so se, da poznam vse podrobnosti,« je med splošnim smehom povedala češka menedžerka, ki se je medtem naučila več kot dovolj za uspešno vodenje proizvajalca elektronike z nekaj več kot dvesto zaposlenimi.