Islandija ima novega premiera in novo vlado, a protestniki zahtevajo več

Predčasne volitve vladni stranki načrtujeta šele jeseni. Opozicija in protestniki jih zahtevajo nemudoma.

Objavljeno
07. april 2016 14.05
Mo. B.
Mo. B.

Reykjavík − Islandska desnosredinska vlada je po pretresu, ki ga je povzročilo razkritje panamskih dokumentov o offshore podjetju zdaj že nekdanjega premiera Sigmundurja Davíða Gunnlaugssona, tudi uradno predlagala svojega novega predsednika − 54-letnega Sigurðurja Ingija Jóhannssona. Novi, prevetreni vladni kabinet bo vodenje države prevzel še danes.

Kljub pozivom, naj zaradi afere, v kateri sta se znašla Gunnlaugsson in njegov soproga, odstopi vladna koalicija, namerava ta vztrajati še do jeseni, ko načrtujejo predčasne volitve. »Skupaj bomo nadaljevali delo. Seveda upamo, da bomo s tem vnesli stabilnost v politični sistem,« je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP njihovo odločitev pojasnil Jóhannsson.

A opozicija namere Napredne stranke, katere predsednik za zdaj ostaja Gunnlaugsson, in koalicijske partnerke Neodvisne stranke, katere predsednik Bjarni Benediktsson se je prav tako znašel v panamskih dokumentih, ne namerava tiho sprejeti. Včeraj so potrdili, da bodo vztrajali pri nezaupnici proti vladi – vložili so jo v ponedeljek, še preden je Gunnlaugsson odstopil –, čeprav nimajo dovolj glasov za njeno potrditev.

Da s predčasnimi volitvami ne gre zavlačevati, so prepričani tudi protestniki, ki so se včeraj znova zbrali pred parlamentom in zahtevali, da koalicija vladajočih strank odstopi in ne le prevetri vladni kabinet.

»Ne vidimo smisla v vztrajanju pri vladi, ki ima le še 26-odstotno zaupanje,« je povedala Birgitta Jónsdóttir, predsednica opozicijske Piratske stranke, ki ji zadnja javnomnenjska raziskava družbe Gallup napoveduje kar 43-odstotno volilno podporo. Stranka je le nekaj mesecev po ustanovitvi leta 2012 osvojila tri poslanske sedeže, od tedaj pa njena podpora vztrajno raste. Danes krepko vodi pred vsemi strankami, tudi vladajočima.

Raziskava, ki so jo opravili v ponedeljek in torek, še kaže, da bi Neodvisna stranka dobila približno 21,6 odstotka podpore, sledilo bi ji Levo zeleno gibanje z nekaj več kot 11 odstotki, šele na četrtem mestu pa je z nekaj manj kot osmimi odstotki Gunnlaugssonova Napredna stranka. Da je moral Gunnlaugsson oditi, se je sicer strinjalo več kot 80 odstotkov vprašanih, še poroča spletni portal Icelandmag.