Jesensko pomlajevanje regij

Odstopi in zamenjave »prestarih in premalo zanesljivih« ruskih guvernerjev.

Objavljeno
28. september 2017 17.44
Boris Čibej
Boris Čibej

Kar nekaj odstopov voditeljev ruskih regij, ki so se začeli zvrstili ta teden, je tiskovni predstavnik ruskega predsednika Vladimira Putina Dmitrij Peskov označil za »nujni in pričakovani rotacijski proces«, analitiki pa pravijo, da Kremelj pripravlja novo, pomlajeno in bolj usposobljeno moštvo za Putinovo ponovno kandidaturo na predsedniških volitvah marca naslednje leto.

Včeraj popoldne je prišla iz Kremlja novica, da je Vladimir Putin uslišal osebno željo 43-letnega Igorja Košina in ga osvobodil dolžnosti guvernerja Neneckega avtonomnega okrožja. Namesto njega je za vršilca dolžnosti voditelja tega subjekta federacije na skrajnem severu Rusije, ki ima manj kot 50.000 prebivalcev, tamkajšnja poselitev pa je četrt človeka na kvadratni kilometer, postavil pet let mlajšega namestnika zveznega ministra za gospodarski razvoj Aleksandra Cibulskega. To je bila že peta tovrstna zamenjava v tem tednu, obeta pa se jih vsaj še toliko, če gre verjeti dobro obveščenim virom, ki so na začetku tedna ruskim medijem razkrili, da bo Putin v naslednjih zamenjal vsaj 10 regionalnih voditeljev.

Predčasno slovo

Te zadnjih pet let ne nastavljajo več v Kremlju, ampak jih spet izbirajo volivci. A to jim ni dvignilo statusa, saj jih zmaga na volitvah ni uspela zaščititi pred pretiranim zanimanjem pravosodnih organov, niti jim ni olajšala nadaljnje kariere, kakor so na začetku letošnjega junija ugotavljali v ruski reviji Vlast. Njeni novinarji so izračunali, da se jih je od 69 guvernerjev, ki so bili neposredno izvoljeni v letih 2012-15, moralo deset oziroma 17 odstotkov predčasno posloviti s položaja, kar polovico od njih, sedem odstokov vseh izvoljenih guvernerjev, pa so zaradi suma različnih kaznivih dejanj prijeli organi oblasti.

Pet voditeljev ruskih regij, ki so v tem tednu zapustili položaj, ne sodi v to kategorijo, pač pa je vsem razen včeraj odstavljenemu Košinu skupno to, da so starejši od 60-let. Ko se je moralo že letos spomladi s položajev regionalnih voditeljev umakniti pet Putinu zvestih »težkokategornikov« starejše generacije, so analitiki napovedovali, da na oblast prihajajo »mladi tehnokrati«. Podobne razlage je slišati tudi sedaj. »To so priprave na predsedniške volitve. Starost bo postala eden od glavnih kriterijev za vodenje regij,« trdi politolog iz St. Peterburga Valentin Bianki, ki napoveduje v tem in naslednjem letu »pomladitev« in povečanje »tehnokratičnosti« med regionalnimi voditelji. »Prihaja nova generacija guvernerjev,« pravi njegov kolega Pavel Svjatenkov. Po njegovih besedah so skoraj vsi novi vršilci dolžnosti kaka dve desetletja mlajši od svojih predhodnikov, »vsi pa so že končali prakso v zveznih strukturah – prihajajo namestniki ministrov ali vodje drugih podobnih zveznih struktur«.

Čeprav se je veteran Putin, ki je tako ali drugače na čelu Ruske federacije že od začetka tega tisočletja, doslej uspešno izogibal odgovoru na vprašanje, ali se bo 18. marca 2018 ponovno pomeril na predsedniških volitvah, nihče zares v to ne dvomi. Andrej Kolesnikov z moskovskega centra Carnegie pravi, da Putin na ta način že zbira novo moštvo za naslednje leto. Tudi po njegovem mnenju je starost regionalnih voditeljev pomembna, saj je Putinu lažje delati z »mladimi in učinkovitejšimi menedžerji novega vala«. Ti da bodo manj ideološki, manj ostri kot prejšnji guvernerji, ki so bili vsi po vrsti precej ekstravagantne osebnosti, a zdaj po besedah Kolesnikova ni več čas za ekstravaganstnost, temveč sposobnost vodenja vseh procesov, političnih, zlasti pa gospodarskih. Njegov kolega Bianki pričakuje, da bodo odleteli guvernerji zlasti v tistih regijah, kjer se jim obetajo volitve hkrati s predsedniškimi, hkrati pa so tam bodisi spori med elitami bodisi so ljudje nezadovoljni z oblastmi ali zdolgočaseni. »Pred predsedniškimi volitvami hočejo prikazati ponovni zagon oblasti,« pravi ruski politolog, ki ne izključuje možnosti, da bo pred spomladanskimi volitvami prišlo do sprememb tudi v zvezni vladi.

»Prostovoljni« odstopi

Ruski analitiki so že na začetku meseca napovedovali, da bo prišlo do »čistk« v regijah kmalu po tem, ko so na začetku septembra pred volivci uspešno opravili »preizkušnjo« kandidati vladajoče stranke Združena Rusija na vseh takratnih (desetih) glasovanjih za regionalne voditelje. V ponedeljek pa je neimenovani visoki vir časniku Kommersant izdal tudi imena desetih regij, kjer se obetajo kadrovske spremembe. Prvi je na lastno željo že isti dan odstopil »svojeglavi« 66-letni Nikolaj Meruškin, ki so ga leta 2014 za samarskega guvernerja izvolili z 91,35 odstotka glasov. V torek se je poslovil 70-letni Valerij Šancev, ki so mu v Nižnjegorodski regiji pred tremi leti volivci podelili 86,93 odstotka glasov. Dva voditelja nista čakala, da o njunem prostovoljnem umiku z oblasti sporočijo iz Kremlja. V sredo sta 64-letni Viktor Tolokonski in 71-letni Ramzan Abdulatipov sama sporočila javnosti, da »po svoji lastni želji« ne bosta več vodila Krasnojarskega kraja oziroma republike Dagestan. Po mnenju nekaterih komentatorjev sta s tem pokvarila igro Kremlja, saj sta glasno zaloputnila vrata in odšla s pokončno glavo, ne pa kot osramočena oblastnika, ki so ju odstavili. Na izvirnem spisku načrtovanih zamenjav, ki so ga objavili na začetku tedna, so do konca redakcije ostali še voditelji petih regij: Altajske, Ivanovske, Murmanske, Novosibirske in Omske.