Katalonija ne more računati na EU

V svojih prizadevanjih za neodvisnost nima podpore niti v evropskem parlamentu.

Objavljeno
04. oktober 2017 22.50
France Europe Spain Catalonia
Peter Žerjavič, Bruselj
Peter Žerjavič, Bruselj
Bruselj – Institucije Evropske unije še naprej zavračajo kakršnokoli vpletanje v katalonsko vprašanje in obe strani le pozivajo k dialogu. Katalonija v svojih prizadevanjih za neodvisnost nima podpore niti v evropskem parlamentu.

Osrednje vodilo v razpravi evropskih parlamentarcev v Strasbourgu, ki je bila sklicana po nedeljskem referendumu in nasilju, je bila nujnost spoštovanja španskega ustavnega reda.

Prvi podpredsednik evropske komisije Frans Timmermans je na začetku poudaril, da je najpomembnejše vprašanje vladavina prava in da ga je katalonska vlada z referendumom ignorirala. Prizori v nedeljo so bili v njegovih očeh žalostni. »Nasilje nikoli ni odgovor in ni rešitev,« je povedal. Opozoril pa je, da je naloga vsake vlade zagotavljanje vladavine prava, »kar včasih zahteva sorazmerno uporabo sile«.

»Španija deluje kot pravna država«

Tudi vodja najmočnejše skupine, desnosredinske ljudske stranke (EPP) Manfred Weber je opozarjal, da demonstracije in nezakoniti referendumi ne morejo spremeniti postopkov odločanja in ustave. To je mogoče izvesti le z demokratični procesi in v institucijah. Španija po njegovih besedah spoštuje temeljne pravice državljanov in deluje kot pravna država. »Vsi govorijo o separatistih, a kdo bo upošteval druge državljane?« se je vprašal Weber. Španski premier Mariano Rajoy sicer prihaja iz EPP in ima tam najmočnejšo podporo.

Vodja socialistov in demokratov Gianni Pittella je sicer ošvrknil Rajoya in njegovo ravnanje, a katalonsko oblast je pozval, naj ne razglaša samostojnosti, saj bi bilo tako ravnanje nadaljnje izzivanje. Vodja liberalcev Guy Verhofstadt pa je svaril, da se vprašanje ne bo rešilo z nasiljem, četudi bo njegova raba temeljila na odločitvah sodišč. Edina pot da je, da strani prisluhneta druga drugi. Prihodnost večkulturne in večjezične Španije vidi v večkulturni, večjezični in federalni Evropi. »V interesu Kataloncev ni referendum za vsako ceno,« je povedal.

Slišali so se očitki, da referendum ni bil dovolj legitimen, saj se ga ni udeležilo niti 50 odstotkov volivcev. To so organizatorji po Verhofstadtovem prepričanju vedeli že vnaprej. Njihovo ravnanje je zato označil za manipulacije in zavajanje. Od vsega skupaj bodo v njegovih očeh največ koristi imeli nasprotniki Evrope, ki že izkoriščajo priložnost za napade. Tudi prihodnosti svoje, flamske skupnosti ne vidi v odcepitvi (od Belgije), ampak v federalni Evropi. »Sklepanje kompromisov v politiki ni sramota. Res je nasprotno,« je povedal.

Le Zeleni kritični do Rajoya

Več razumevanja za Katalonce imajo Zeleni. Njihova vodja Ska Keller je kritizirala Rajoya, ker je zavrnil dialog s Katalonijo. Zeleni so najbolj odkrito obsodili policijsko nasilje v nedeljo. Kellerjeva je evropsko komisijo pozvala, da bi lahko bila posrednik med Madridom in Barcelono. Tudi Združene levica je prepričana, da bi morala posredovati na evropski ravni.

A Bruselj takšne vloge noče imeti. Dogajanje namreč razume kot špansko notranjo zadevo, v katero se ne more vpletati. Tako stvari sprejemajo tudi v glavnih mestih držav članic.