Lagardova bo morala pred francosko sodišče

Christine Lagarde se bo morala zagovarjati pred sodiščem zaradi škandala, povezanega s tajkunom Bernardom Tapiejem.

Objavljeno
22. julij 2016 17.54
FILES-US-IMF-ECONOMY-CORRUPTION
Mo. B., STA
Mo. B., STA

Pariz – Upravna direktorica Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Christine Lagarde se bo morala zagovarjati pred francoskim sodiščem zaradi škandala, povezanega s tajkunom Bernardom Tapiejem, je danes odločilo francosko sodišče. IMF ji je že izrekel podporo ter izrazil zaupanje, da bo Lagardova kljub sodnemu procesu lahko izpolnjevala svoje obveznosti, poroča Slovenska tiskovna agencija.

Primer proti Lagardovi je francosko tožilstvo odprlo leta 2014, decembra lani pa je padla odločitev, da gre zadeva pred sodišče. Lagardova je to izpodbijala, prizivno sodišče pa je njeno pritožbo danes zavrnilo.

Lagardova je bila finančna ministrica v vladi Nicolasa Sarkozyja, ko se je odločila dovoliti arbitražo v sporu med Tapiejem in banko Credit Lyonnais v zvezi s prodajo izdelovalca športne opreme Adidas. Država je morala zaradi razsodbe Tapieju izplačati 404 milijone evrov, tožilstvo pa Lagardovi očita malomarnost.

Današnja odločitev pomeni, da bo morala 60-letna finančnica stopiti pred poseben tribunal, ki obravnava primere domnevno nepravilnega ravnanja državnih ministrov. Lagardovi grozi leto dni zaporne kazni ter denarna kazen v višini 15.000 evrov.

Gre za enega redkih temnih madežev na svetleči karieri direktorice IMF. Izvršni odbor sklada ji je sicer danes znova izrekel podporo. »Izvršni odbor je bil obveščen o zadnjem dogajanju v tej zadevi in še naprej izraža zaupanje v sposobnost upravne direktorice, da učinkovito opravlja svoje dolžnosti,« je dejal tiskovni predstavnik IMF Gerry Rice.

Vseeno pa bo Lagardova že tretja zaporedna voditeljica IMF, ki bo morala pred sodišče. Njen predhodnik, prav tako Francoz Dominique Strauss-Kahn, se je moral pred francoskim sodiščem zagovarjati zaradi domnevnega zvodništva - najemal naj bi namreč prostitutke za razuzdane zabave v Parizu, Bruslju in Washingtonu. Krivde mu niso uspeli dokazati.

Še prej je IMF vodil Španec Rodrigo Rato, ki se je moral zagovarjati zaradi domnevne zlorabe v času, ko je vodil špansko banko Bankia.

Lagardovi tožilstvo očita, da se je odločila za arbitražo namesto za običajno sodno pot reševanja sporov, ki bi verjetno prinesla manjšo kazen za državo. Prav tako ji očitajo, da se na odločitev o odškodnini ni pritožila. Kasneje je na dan prišlo še, da je v arbitražnem tribunalu sedel tudi arbiter, povezan s 73-letni Tapiejem.

Nekdanja francoska ministrica trdi, da je delovala v prid države. Zanikala je navedbe, da naj bi delovala po naročilu Sarkozyja, ki ga je Tapie podpiral. »Vedno sem delovala v skladu z zakonom in vedno sem imela v mislih javni interes,« je dejala v intervjuju za AFP ta mesec.

Kot je še dodala, na izbor arbitrov ni imela vpliva in preverjanje njihovega ozadja in povezav ni bilo njena dolžnost. »Nikakršnega razloga nisem imela, da bi dvomila o njihovi poštenosti,« je dejala.

Lagardova je julija 2011, ko je nasledila Strauss-Kahna, postala prva ženska na čelu IMF. Kljub tožbi, ki ji visi nad glavo, je IMF Lagardovi februarja podelil drugi mandat na mestu direktorice sklada. Nastopila ga je pred nekaj dnevi, še piše STA.