Lov za izgubljenim »zlatim vlakom«

Izkopavanja nacističnega zaklada so se začela kljub resnim strokovnim pomislekom.

Objavljeno
17. avgust 2016 16.58
Boris Čibej
Boris Čibej
Že danes bi utegnilo biti jasno, ali se v bližini mesta Wałbrzych na jugozahodu Poljske res skriva zakopani »zlati vlak« s pokradenimi nacističnimi zakladi, je napovedala skupina amaterskih zgodovinarjev, ki se je ta teden lotila iskanja izgubljenega bogastva kljub trditvam strokovnjakov, da je njihovo početje jalovo.

Legenda o tem, da se v Sovjih gorah v Spodnji Šleziji skriva kakšnih 300 ton zlata, draguljev, umetnin in prototipov načrtovanega orožja, kroži med lokalnim prebivalstvom že vse od konca druge svetovne vojne. Zgodba pravi, da so nacisti na begu pred prodirajočo Rdečo armado v začetku leta 1945 v tedaj še nemškem mestu Breslau, zdaj poljskem Vroclavu, s tem bogastvom napolnili enega do tri vlake, te pa niso odpeljali do Berlina, ampak so jih zaradi neznanih razlogov zakopali v skrivnih podzemnih predorih v bližini nekdaj nemškega Waldenburga, danes pa poljskega Wałbrzycha. Vzroki za verjetje v takšen skrivni zaklad niso bili iz trte zviti. Nacisti so med begom pred sovjetskimi osvoboditelji na podoben način poskušali prepeljati pokradene judovske dragocenosti iz Madžarske, a so njihov »madžarski zlati vlak« zahodni zavezniki prestregli v Avstriji. Hkrati je v okolici izkopavanj, ki so se začela v torek, še vedno veliko ostankov resničnega Hitlerjevega projekta sistema podzemne infrastrukture z upravičenim imenom Velikan (Riese), s katerim se je hotel zaščititi pred zavezniškimi bombnimi napadi. Med njimi je tudi ena od glavnih turističnih atrakcij Wałbrzycha, grad Książ, tretji največji grad na Poljskem, ki se je nekoč imenoval Schloss Fürstenstein, pod njim pa si lahko še danes obiskovalci ogledajo enega od dveh nadstropij skrivne nacistične podzemne infrastrukture.

Toda doslej je vse ostalo le pri govoricah, čeprav so v socialističnih časih izgubljeni zaklad menda iskali celo poljski vojaki. Tudi v uradni zgodovinarski stroki je prevladalo mnenje, da gre res le za ljudsko legendo. Potem pa je pred približno enim letom čas kislih kumaric najprej popestrila novica, da je neki poljski rudar na smrtni postelji povedal, kako mu je v 70. letih prejšnjega stoletja eden od nacističnih očividcev »zakopavanja zaklada« potrdil, da se »zlati vlak« res skriva v bližini Wałbrzycha. Tej pa je takoj sledila še vest, da sta dva, takrat še neimenovana amaterska preiskovalca s posebnim radarjem vlak že našla v zasutem predoru in od oblasti zahtevata deset odstotkov vrednosti najdbe. Vse skupaj bi bilo le še ena od lahkotnih poletnih zgodbic, če se ne bi bil vmešal namestnik poljskega ministra za kulturo Piotr Żuchowski, ki je konec lanskega avgusta novinarjem izjavil, da »sem več kot 99-odstotno prepričan, da vlak obstaja«. Te izjave so izzvale pravo zlato mrzlico, čeprav so oblasti opozarjale, da so nacisti zakopani vlak, če ta seveda obstaja, najbrž zaščitili z minami presenečenja. Ni pomagalo. Iskalce, ki so prihajali z vseh koncev, je zaustavila šele ograja okoli »65. kilometra« proge, kjer naj bi bil zakopan skriti zaklad.

Ko so območje pregledali vojaki, so ugotovili, da se v zemlji ne skrivajo eksplozivna sredstva. A konec prejšnjega leta so prišli tudi znanstveniki z univerze v Krakovu, preiskali zemljišče s svojo profesionalno opremo in ugotovili, da kakšen zasuti predor še utegne biti pod njihovimi nogami, a da v njem zagotovo ni železniških vagonov. »Stoodstotno sem prepričan, da vlaka ni,« je izjavil profesor Janusz Madej s krakovske univerze. Njegovemu mnenju se je pridružil tudi lokalni zgodovinar Pawel Rodziewicz, ki je zbral vso nacistično dokumentacijo o tem, da so vso zlato iz Breslaua preselili v nemško centralno banko v Berlinu in druga mesta, ne pa tudi v Waldenburg, kjer bi lahko padel v roke bližajoči se Rdeči armadi.

Toda vse to ni omajalo vere »najditeljev«, ki sta v tem času že razkrila svoji imeni: Nemec Andreas Richter in Poljak Piotr Koper. Še vedno sta prepričana, da bodo izkopavanja, ki sta se jih ta teden lotila s prijatelji prostovoljci, obrodila sadove. »Izsledki radarskih preiskav so obetavni. Vlak ni igla v senu. Če je tu, ga bomo našli,« je še pred začetkom del, ki jih lahko v živo spremljate po spletu, povedal tiskovni predstavnik celotnega projekta Andrzej Gaik. Po njegovih besedah bi bil uspeh že to, če bi našli vsaj podzemni predor, saj se v njem lahko skriva tudi vlak. »Do četrtka [to je: danes] bi moralo biti jasno,« je Gaik konec prejšnjega tedna napovedal v pogovoru za poljsko javno televizijo.