Makedonska politika je presekala civilno družbo na dvoje

Premier Nikola Gruevski bo še naprej oddaljeval Makedonijo od demokratičnih pravil igre tudi po zaslugi prvaka socialdemokratov Zorana Zaeva.

Objavljeno
18. februar 2015 17.44
Nikola Gruevski Makedonija volitve
Vili Einspieler, zunanja politika
Vili Einspieler, zunanja politika
Čeprav je makedonska vlada ovrgla obtožbe, da je opozicija poskušala pripraviti državni udar, je civilna družba razklana na dvoje. Makedonci se v večini primerov prepuščajo čustvom, namesto da bi razmišljali s trezno glavo, Albanci pa vidijo rešitev v intervenciji tujcev.

Makedonija je postala žrtev ogromne polarizacije, ljudje pa zahtevajo takojšen zapor za makedonskega premiera Nikolo Gruevskega ali pa za vodjo največje opozicijske Socialdemokratske stranke Makedonije (SDSM) Zorana Zaeva. Koga bi radi videli za zapahi, je odvisno od njihove politične pripadnosti. Zgodba je tipično balkanska, ko le redke izjeme, ki se sicer zavzemajo za konsekvence vse do najvišjega vrha, pozivajo opozicijo, naj se vrne v parlamentarne klopi, da bi se lahko začel klobčič odmotavati v okviru institucij sistema.

Prvak SDMS, ki ga je policija obtožila poskusa državnega udara s še tremi pomočniki, je objavil zvočne posnetke, ki po njegovem dokazujejo popolno kontrolo vlade nad sodstvom. Gre na primer za posnetek, na katerem ministrica za notranje zadeve Gordana Jankulovska sprašuje že preverjenega župana, ali je eden izmed sodnikov njihov ali ne. Sodnik je bil pozneje imenovan na višje tožilstvo. Iz zvočnih posnetkov je razvidno, da je ministrica posredovala tudi na tožilstvu, naj ustavi postopek proti finančnemu ministru Zoranu Stavreskemu.

Kovanje zarote za rušitev vlade?

Zaev je doslej objavil odlomke petih telefonskih pogovorov, v katerih sodelujejo namestnik premiera, minister za notranje zadeve in finančni minister, vodja tajne policije ter nekateri drugi. V pogovorih je govor o prirejanju sodnih postopkov in imenovanju sodnikov na visoke položaje. Šef tajne policije Saša Mijalkov, ki je bratranec Gruevskega, se je tako na primer pogovarjal z namestnikom premiera Muso Džaferijem, ki je med drugim zadolžen za uveljavljanje Ohridskega mirovnega sporazuma, ki je leta 2001 preprečil izbruh državljanske vojne med Makedonci in Albanci, o imenovanju predsednika ustavnega sodišča.

Glavni akterji zvočnih posnetkov ničesar ne demantirajo, Zaeva pa obtožujejo, da sodeluje s tujo obveščevalno službo. Čeprav ne navajajo, za katero gre, so vsi prepričani, da je zrušitev vlade še najbolj v interesu Grkov. Na ogenj prilivajo ogenj tudi številni anonimneži, ki so v javnost plasirali informacijo, da so hekerji vdrli v računalnik Zaeva in da bodo objavili posnetke, ki bodo kompromitirali vodjo SDMS. Po besedah poslovneža Zaeva, ki je pred dvema letoma prevzel vodstvo SDMS od Branka Crvenkovskega, gre v resnici za posnetke ministrstva za notranje zadeve.

Na spletu se je na družbenem omrežju youtube z enakim ciljem pojavil tudi videoposnetek pogovora Gruevskega in Zaeva. Šlo je za pogovor na štiri oči, Zaev pa naj bi, kot trdi Gruevski, koval zaroto in mu grozil z objavo za vlado obremenilnega materiala ter ga izsiljeval, naj vlada odstopi in omogoči oblikovanje tehnične vlade in predčasne volitve. Zaev je ovrgel obtožbe in poudaril, da mu oblasti želijo preprečiti objavo obremenilnih podatkov o vladi, ki potrjujejo tisto, kar vsi državljani že vedo in čutijo na svoji koži, to je neposredno povezavo med vlado in sodstvom. Vlado Gruevskega je obtožil, da prisluškuje 20.000 ljudem, vključno z novinarji, verskimi voditelji in političnimi osebnostmi.

Protesti namesto političnega boja

Po mnenju analitikov je število ljudi, ki jim menda prisluškujejo, pretirano tudi zato, ker makedonska tajna policija nima dovolj zmogljivosti za tako obsežno akcijo, čeprav je iz zvočnih posnetkov razvidno, da poteka že več let. V EU napete razmere v Makedoniji le zaskrbljeno opazujejo, kar je pokazal tudi zadnji obisk evropskega komisarja za regionalno politiko Johannesa Hahna, ki je previdno otipal le srčni utrip pozicije in opozicije, da bi lahko v EU ocenili, ali so razmere zrele za mediacijo. V EU se še niso opredelili za nobeno sprto stran, Moskva pa se je že zavzela za ohranitev stabilnosti v državi ter opozorila, da lahko očitni poskus državnega udara spodbudi medetnične napetosti.

SDMS ne priznava rezultatov lanskih parlamentarnih in predsedniških volitev, kot metodo boja proti vladajoči VMRO-DPMNE, ki je na pogostih volitvah vedno gladko premagala tekmece, pa že leto dni ohranja bojkot dela parlamenta in spodbujanje protestov. Čeprav je bila obtožba o poskusu državnega udara korak k povečanju avtoritarnosti v državi, se je diskreditiral tudi Zaev, ki se je tajno dogovarjal s premierom, namesto da bi zbrane informacije posredoval državnemu tožilstvu. V prid Gruevskega, ki bo lahko še naprej oddaljeval Makedonijo od demokratičnih pravil igre, krivde pa mu ne bo treba pripisovati le Atenam.