Manj logike Trumpa, več snubljenja Evrope

Na evropski strani sicer zadovoljni z blažjimi toni iz ZDA, a velika nepredvidljivost ostaja.

Objavljeno
20. februar 2017 13.55
BELGIUM-EU-US-POLITICS
Peter Žerjavič, Bruselj
Peter Žerjavič, Bruselj
Bruselj – Kar pet dni so visoki predstavniki ameriške administracije med obiski na stari celini na različnih ravneh in v različnih mestih pojasnjevali, da zelo spoštujejo Evropo, EU in njene članice. Kljub temu pa dvomi o prihodnji ameriški politiki, po vseh izjavah Donalda Trumpa, še niso izginili.

Po Trumpovi volilni zmagi je predsednik evropske komisije Jean-Claude Juncker opozoril, da bomo novega predsednika še morali naučiti, kaj je Evropa in kako deluje. Trump je se je še nekaj dni pred inavguracijo rogal EU, hvalil brexit, napovedoval nadaljnje izstope iz Unije. Takšni nastopi, vsaj po optimističnih ocenah, očitno postajajo zgodovina. Tudi na obisku v Bruslju je ameriški podpredsednik Mike Pence sogovornike prepričeval, da bodo ZDA ostale zveste povojni zunanjepolitični tradiciji in zagovarjanju evropske integracije.

Skupna dediščine, enake vrednote, isti cilj

V Penceovih nastopih pred časnikarji je bilo sicer manj žara in navduševanja nad zgodovinskimi dosežki EU, kakršno je bilo značilno za retoriko Baracka Obame, a sporočila so bila pozitivna. Pojasnil je, da je v Bruselj prišel s sporočilom predsednika Trumpa o močni zavezanosti ZDA za nadaljevanje sodelovanja in partnerstva z EU. »Kljub razlikam imata naši dve celini skupno dediščino, enake vrednote in predvsem isti cilj: spodbujati mir in blaginjo s svobodo, demokracijo in vladavino prava,« je čezatlantsko skupnost opisal Pence. Ločena da je z oceanom, povezana je z vrednotami.

Ne glede na Trumpove trditve o zastarelosti Nata bodo v Washingtonu po Penceovih besedah branili suverenost in ozemlje evropskih držav. Novi predsednik se bo konec maja udeležil vrha zavezništva v Bruslju. Tudi Rusija bo še naprej odgovorna za svoja dejanja v Ukrajini. Po drugi strani je Pence prepričan, da bi po večletni konfrontaciji lahko našli skupne temelje z Rusijo. Več žgočih tem za EU, kakršni so usoda TTIP, Trumpove grožnje s kazenskimi carinami za proizvajalce avtomobilov za ameriški trg v Mehiki (BMW) in nasprotovanje pariškemu sporazumu o podnebju.

Tusk slišal obetavne besede

Predsednik evropskega sveta, Poljak Donald Tusk, je še pred nekaj tedni v pismu voditeljem članic pred malteškim vrhom EU »skrb vzbujajoče izjave nove ameriške administracije« postavljal v isti kontekst »močno nepredvidljive prihodnosti« kot odločno Kitajsko, rusko agresivno politiko, položaj na Bližnjem vzhodu, radikalni islam. »Slišal sem besede, obetavne za prihodnost,« je povedal po sestanku s Penceom. A Tusk se zaveda, »da je bilo izrečenih preveč novih in včasih presenetljivih mnenj«, zato se ne bi smeli pretvarjati, »da je vse tako, kot je bilo«.

Samega sebe je opisal kot neozdravljivo proameriškega Evropejca, ki je fanatično vdan čezatlantskemu sodelovanju. Tudi zato da je gostu lahko postavil jasna vprašanje, ali imata enako mnenje o treh najpomembnejših temah: spoštovanju pravil mednarodnega prava, Natu kot temelju varnosti, podpori projektu enotne Evrope. »Od podpredsednika Pencea sem danes trikrat slišal da,« je povedal Tusk. V Bruslju zato pričakujejo, da po takšnih pozitivnih izjavah Evropejci in Američani začnejo v praski uresničevati stvari, o katerih pridigajo.

Trump ima že svoje razumevanje logike ustanovitve EU, češ, cilj je bil premagati ZDA v trgovini. Juncker je med tistimi, ki so prepričani, da bi EU morala biti samozavestna v pogovorih z Washingtonom. Pred pogovorom s Penceom je opozoril, da je ameriško gospodarstvo bolj odvisno od trgovanja z EU, »kot mislijo nekateri v ZDA«. Tudi glede zahteve ZDA za hitrejše zvišanje izdatkov za obrambo z argumentom o pošteni delitvi bremen položaj ni črno-bel. Junckerjeva mantra je, da bi morala pogledati širšo sliko: upoštevati bi moral tudi izdatke za razvojno in humanitarno pomoč.