Mare Nostrum bo nadomestila operacija Frontex plus

Novo reševalno operacijo v Sredozemlju bodo predvidoma zagnali do konca novembra.

Objavljeno
28. avgust 2014 11.53
Italy Migrants
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si

Bruselj − Italija bo, kot obljubljajo v Bruslju, kmalu dobila pomoč pri soočanju z navalom beguncev, ki njene obale dosegajo s Sredozemskega morja. Evropska komisija je včeraj namreč sporočila, da bo v Sredozemlju kmalu začela novo reševalno operacijo, ki bo nadomestila v Italiji politično nepriljubljeno pomorsko operacijo Mare Nostrum.

Italija je z operacijo Mare Nostrum, ki državni proračun vsak mesec obremeni za 9,5 milijona evrov, začela oktobra lani, po dveh tragičnih brodolomih ob obalah otoka Lampedusa, v katerih je utonilo najmanj 360 migrantov. Od članic Evropske unije je v operaciji sodelovala le Slovenija z ladjo Triglav, kar pa je močno ujezilo vlado v Rimu. Ta namreč že vseskozi poudarja, da je krvavo Sredozemlje problem celotne Evrope, in od EU zahteva, naj ji pomaga nositi breme begunske krize, še posebej ker se večina beguncev noče nastaniti v Italiji, ampak v drugih evropskih deželah.

Da se Italija s tem problemom ne more več spoprijemati sama, saj so valovi prebežnikov, ki poskušajo doseči obalo Evrope, zaradi vse več kriznih žarišč po svetu postali strukturni problem Evrope, je včeraj po srečanju z italijanskim notranjim ministrom Angelinom Alfanom poudarila tudi evropska komisarka za notranje zadeve Cecilia Malmström. Pri tem je napovedala operacijo Frontex plus in članice Unije pozvala, naj projekt podprejo.

Malmströmova je izrazila pričakovanje, da bodo novo operacijo zagnali do konca novembra, in sicer tako, da bodo združili že obstoječi misiji Frontexa Hermes in Enej, ki ju bodo še nadgradili. Komisarka je po pisanju Reutersa opozorila, da bo uspeh nove operacije odvisen predvsem od prispevkov držav članic, saj ima Frontex zelo omejena sredstva. Pojasnila je, da se o velikosti operacije še odločajo, da pa bo veliko manj ambiciozna, kot je bila Mare Nostrum. Številni kritiki so po pisanju agencije AP namreč opozarjali, da je prav prisotnost italijanske mornarice številne migrante pripravila do tega, da so se podali na nevarno pot čez Sredozemlje, saj so pričakovali, da jim bodo kmalu priskočili na pomoč. Skromnejša reševalna operacija bi po mnenju kritikov nekatere odvrnila od potovanja. Malmströmova je še opozorila, da morajo članice EU poleg konkretnih ponudb Frontexu povečati tudi svojo pripravljenost sprejeti begunce.

Po ocenah Alfana EU s tem prevzema vodstvo reševalnih operacij v Sredozemlju. Italijanski notranji minister, ki je obljubil, da bodo članice EU Frontexu zagotovile sredstva, letala in ladje, je še napovedal, da bodo italijansko operacijo ukinili nemudoma, ko bo Frontexova začela delovati.