Marianu Rajoyu nova priložnost za sestavo vlade

Nobena stranka ni dobila dovolj glasov za samostojno vladanje, zahtevno bo tudi sestavljanje koalicije.

Objavljeno
29. julij 2016 14.52
Mo. B.
Mo. B.
Španski kralj Filip VI. je Marianu Rajoyu, premieru, ki že več kot pol leta opravlja tekoče posle, poveril sestavo nove vlade – nalogo, ki je vse prej kot lahka. Njegovi konservativni ljudski stranki (PP) volivci (spet) niso namenili dovolj glasov, da bi lahko samostojno vladala. Za zdaj vse kaže, da mu koalicije ne bo uspelo sestaviti. Kakšna politična usoda čaka Španijo, bo znano v prihodnjih tednih.

»Španija potrebuje vlado nemudoma, to vlado bi morala voditi PP. Alternative ni. Poskušal bom sestaviti vlado, a vse ni odvisno od mene,« je včeraj povedal Rajoy, potem ko je od kralja sprejel mandat.

Španija se je v politično krizo zapletla decembra lani, ko so volitve, namesto da bi prinesle nov začetek – na kar so s podporo mladima strankama levi Podemos in desnosredinski Ciudadanos računali volivci –, paralizirale delovanje države. Uveljavljenima strankama, konservativni PP in socialistični PSOE, sta se decembra na političnem parketu pridružila skoraj enakovredna partnerja. Iskanje minimalnega skupnega imenovalca, na podlagi katerega bi sestavili koalicijo, je trajalo mesece, vsa prizadevanja so se na koncu končala z novimi predčasnimi volitvami.

Logična izbira

A niti junij ni prinesel rešitve, na katero se je upalo, če že ne računalo. Ljudska stranka je osvojila 137 poslanskih glasov, torej 14 več kot decembra, a še vedno veliko premalo za večino v parlamentu. Vse druge večje stranke so zabeležile manj podpore – nekatere le v številu glasov, druge tudi v poslanskih sedežih.

Logična izbira za mandatarja je bil tako kljub vsemu Mariano Rajoy, ki bo v kratkem začel s pogajanji z drugimi strankami in jih poskušal prepričati, naj ga podprejo. Po poročanju Reutersa se mnogi nadejajo, da bo bližajoči se rok za potrditev proračuna za drugo leto prispeval k odločnejšim in hitrejšim korakom, a za zdaj nič ne kaže, da bi bil kdo pripravljen popustiti. Predstavniki socialistov PSOE so po srečanju s kraljem zatrdili, da Rajoya ne bodo podprli. »Hočemo spremeniti Rajoyevo vlado in zato bomo na glasovanju o zaupnici 'proti',« je povedal vodja socialistov Pedro Sánchez. Nič bolj kooperativni toni niso prišli iz leve koalicije strank Unidos Podemos, medtem ko so iz stranke Ciudadanos, ki je po številu poslancev na četrtem mestu, le sporočili, da se bodo glasovanja vzdržali.

V kratkem letu dni

Brez podpore ali vsaj odločitve, da socialisti ne bodo glasovali o zaupnici, ima Rajoy malo možnosti za drugi mandat na čelu španske vlade. A tudi če mu uspe, bo državo, ki je pred številnimi izzivi – od gospodarskega okrevanja (gospodarska rast se je med aprilom in junijem tudi zaradi politične krize upočasnila in je dosegla 0,7 odstotka) do teženj Katalonije po odcepitvi – najverjetneje vodil le z manjšinsko vlado. Vsaka odločitev bo tako postala predmet žolčnih razprav, najprej z že omenjenim proračunom za drugo leto, ki ga morajo potrditi do oktobra; rok je postavila Evropska unija. »To obdobje se ne bi smelo vleči toliko časa, da ne bi mogli izpolniti evropskih zahtev ... in sprejeti proračun. Še pred sredino oktobra bi morali [dokument] poslati v Evropo,« je opozoril Rajoy.

Če španskim strankam kljub pritiskom vendarle ne bo uspelo najti rešitve, bodo novembra na novih predčasnih volitvah besedo še v tretje v manj kot letu dni dobili volivci.