Mayeva tudi odšla iz Bruslja bolj praznih rok

Najzahtevnejše področje brexita je denar, saj London ostaja nejasen glede izpolnjevanje svojih obveznosti, ki izhajajo iz članstva.

Objavljeno
20. oktober 2017 14.42
BRITAIN-EU/
Peter Žerjavič, Bruselj
Peter Žerjavič, Bruselj
Bruselj − Na vrhu EU je bil sicer še uradno potrjen sklep, da bodo začeli notranje pripravljalne pogovore o odnosih z Združenim kraljestvom po brexitu, ki bo predvidoma izpeljan 29. marca 2019.

Na samem vrhu sicer pravih sprememb ni bilo, saj je britanska premierka Theresa May v Bruselj spet prišla bolj praznih rok. Od preostalih 27 članic (EU27) pričakuje več prožnosti, da bi lahko dosežene laže predstavila domačemu volilnemu telesu.

»Želimo si sporazum, za katerim lahko stojimo,« je povedala Mayeva. Da bi EU27 lahko začele vsebinske pogovore z Londonom o prihodnjih trgovinskih in drugih odnosih, mora najprej ugotoviti zadosten napredek pri treh glavnih ločitvenih vprašanjih.

Pri nobenem od njih pravega preboja še ni. Mayeva omenja, da so blizu pri urejanju statusa več kot treh milijonov državljanov EU27, ki živijo na Otoku, a po navedbah diplomatskih virov se pojavljajo številni konkretni zapleti, tudi glede socialne varnosti.

Mayeva potrdila plačilo obveznosti iz članstva do leta 2020

Vprašanje prihodnje meje na Irskem je druga tema, s katero se bodo v prihodnjih tednih morali temeljito ukvarjati, če hočejo doseči cilj: potrditev začetka pogajanj o prihodnjih odnosih z Združenim kraljestvom na decembrskem vrhu EU. Mayeva noče, da bi bila na meji s Severno Irsko fizična infrastruktura in omejitve gibanja ljudi.

Tretje, najzahtevnejše področje je denar, saj London ostaja nejasen glede izpolnjevanje svojih obveznosti, ki izhajajo iz članstva. Mayeva je napovedala, da jih bodo pregledovali drugo za drugo. Doslej je jasno potrdila le plačilo vseh obveznosti do konca proračunskega obdobja leta 2020, kar bi po brexitu znašalo 20 milijard evrov neto. Glede drugih obveznosti, ki izhajajo iz članstva, jasnih navedb še ni.

Nemška kanclerka Angela Merkel je povedala, da ni nobenega znamenja za končni neuspeh pogovorov. Mayeva je sicer že poslala jasna sporočila, a po mnenju Merklove niso še zadostna za začetek druge faze pogovorov, ki bodo težji. Tudi EU27 mora po njenem mnenju ugotoviti, kako bi oblikovala prihodnje odnose z Britanijo, denimo glede notranjega trga.

Angela Merkel in predsednik evropske komisije Jean-Claude Juncker. Foto: Emmanuel Dunand/AFP