Mayeva za prehodno obdobje v odnosih z EU po brexitu

Izpostavila je, da imata EU in Velika Britanija zdaj priložnost za novo partnerstvo, ki bo koristilo obema.

Objavljeno
22. september 2017 19.00
BRITAIN-EU/
Ma. F., STA
Ma. F., STA

Firence - Britanska premierka Theresa May je danes v Firencah predlagala prehodno obdobje v odnosih z EU po brexitu, ki bi trajalo okoli dve leti. V svojem težko pričakovanem govoru o brexitu je tudi zagotovila, da bo Velika Britanija spoštovala svoje obveznosti do EU in pokrila »pravičen del stroškov«, povezanih z izstopom iz povezave.

Izpostavila je, da imata EU in Velika Britanija zdaj priložnost za novo partnerstvo, ki bo koristilo obema. »Hočemo biti vaš najmočnejši prijatelj in partner,« je dejala. Ponovila je, da Velika Britanija zapušča EU, a ne Evrope.

Predlagala je, da bi za Veliko Britanijo po njenem izstopu iz unije veljalo prehodno obdobje, ki bi trajalo okoli dve leti. V tem času bi moralo Združeno kraljestvo imeti dostop do enotnega evropskega trga, ki ga bo sicer kasneje zapustilo, tako kot carinsko unijo. Podrobnosti bodo stvar pogajanj, je odgovorila na vprašanje, ali bi bila Velika Britanija pripravljena plačati za dostop do enotnega trga.

Po njenih besedah morata strani najti nov okvir, ki jima bo omogočil partnerstvo, a ni jima treba začeti iz nič kot pri trgovinskih sporazumih z drugimi državami. Zavzela se je za »kreativne rešitve« v prihodnjih trgovinskih odnosih med Veliko Britanijo in EU. Ob tem je zagotovila, da Velika Britanija ne bo posnemala norveškega ali kanadskega modela.

Mayeva je tudi dejala, da je nujno ohraniti kakovost sodelovanja na področju varnosti. To ni ključno samo zato, ker se oboji soočamo z enakimi grožnjami, ampak ker delimo skupne vrednote. Ob tem je povedala, da Velika Britanija uniji predlaga nov strateški dogovor, varnostni sporazum.

Za EU govor Mayeve korak naprej

Izjave britanske premierke v povezavi s prednostnim ločitvenim vprašanjem pravic državljanov so »korak naprej, vendar morajo biti sedaj prevedene v natančna pogajalska stališča vlade Združenega kraljestva«, je poudaril glavni pogajalec EU o brexitu Michel Barnier v prvem odzivu na govor Mayeve v Firencah.

Barnier je izpostavil »konstruktiven duh« govora Mayeve, ki je tudi duh EU v teh »edinstvenih pogajanjih«. Govor po njegovi oceni kaže pripravljenost na premik naprej.

Glavni pogajalec EU ob tem znova opozarja na pomanjkanje časa, saj je treba jeseni letos doseči dogovor o pogojih za urejen izstop Britanije iz EU. »Združeno kraljestvo bo postalo tretja država 30. marca 2019,« je spomnil na načrte.

V povezavi z vprašanjem finančne poravnave pa Barnier izpostavlja britansko priznanje, da nobeni članici ne bo treba plačati več ali prejeti manj denarja zaradi brexita, in izraža pripravljenost EU na pogajanja o konkretnih vidikih tega priznanja.

Britanska vlada je danes prvič zaprosila za dostop do notranjega trga pod veljavnimi pogoji in za koriščenje obstoječega varnostnega sodelovanja še dve leti po izstopu iz institucij EU, je iz govora Mayeve še izpostavil Barnier.

Dejstvo, da Britanija priznava, da po odhodu iz EU ne more ohraniti vseh koristi članstva z manj obveznostmi, kot jih imajo druge članice, je po navedbah glavnega pogajalca unije dobrodošlo.