Med Ankaro in Berlinom se vse bolj bolj iskri

Bodo užaljeni nemški poslanci, ki jim Ankara ne dovoli vstopa, glasovali za umik nemških vojaških letal iz turškega oporišča Incirlik?

Objavljeno
26. avgust 2016 17.10
Damijan Slabe
Damijan Slabe
Spori med Nemčijo in Turčijo imajo že kar dolgo brado. Odkar je nemški parlament zgodaj spomladi izglasoval resolucijo o turškem genocidu nad Armenci, gre narobe vse. Ne le s sporazumom o beguncih, ampak tudi z vojaškim sodelovanjem v okviru zavezništva proti Islamski državi.

Zdaj se je znova močno zaostril tudi spor med bundestagom in turško vlado, ki poslancem nemškega parlamenta zaradi spomladi izglasovane resolucije o Armeniji nikakor ne dovoli obiska pri nemških vojakih v Turčiji. Poslanci nemških socialdemokratov (SPD), ki s krščanskodemokratsko in krščanskosocialno unijo (CDU/CSU) kanclerke Angele Merkel tvorijo vladajočo koalicijo, zato grozijo celo z umikom nemških vojaških letal iz strateško pomembnega letalskega oporišča v turškem Incirliku, kar bi povzročilo precejšnje težave tudi Natovemu zavezništvu v boju z Islamsko državo.

Bundeswehr naj bi se po pisanju Spiegla menda že pripravljala na tak umik svojih izvidniških letal vrste tornado in umik tako imenovanih nemških letal cistern, ki zavezniška letala med operacijami nad Sirijo in Irakom v zraku oskrbujejo z gorivom, veliko vprašanje je tudi, ali bodo nemški vojaki, piloti in za upravljanje z radarji ključno tehnično vojaško osebje v ameriških radarskih letalih awacs v prihodnje sploh še dobili soglasje parlamenta za sodelovanje v bojnih akcijah.

Če bi se to zgodilo, bi nastal kar precejšen problem, kajti nemški piloti v Incirliku, ki so do zdaj opravili že več sto bojnih poletov, so za vojaške operacije zavezniškega letalstva tako rekoč nepogrešljivi. Izvidniški tornadi vzletijo najmanj dvakrat na dan, letala cisterne (predelani airbusi A 310) pa vsaj enkrat. Tudi če bi Nemci svoja letala, kot se govori in je menda ena izmed možnosti, v prihodnje premestili na Ciper ali v Jordanijo, to ne bi ostalo brez posledic. Obe lokaciji sta za opravljanje bojnih operaciji manj primerni, če nič drugega, bi taka selitev trajala vsaj dva meseca, kar bi še okrnilo zavezniške bojne operacije nad Sirijo in Irakom.

Užaljeni poslanci

Spor med Ankaro in Berlinom, ki se je pridružil vsem drugim zameram med Nemčijo in Turčijo, pri katerih v očitkih prednjači vse bolj avtoritarni turški predsednik Recep Tayyip Erdoğan, se je znova zaostril pred kratkim, ko je Ankara nemškim poslancem že tretjič zavrnila prošnjo za obisk vojakov bundeswehra, ki so nameščeni v vojaškem oporišču v Incirliku. Prva taka zavrnitev se je zgodila v začetku poletja, ko je Ankara državnemu sekretarju na nemškem obrambnem ministrstvu Ralfu Brauksiepeju prepovedala obisk nemških pilotov, kmalu zatem pa so turške oblasti zavrnile tudi prošnjo novinarjev nemških medijskih hiš, ki so napovedali obisk v mednarodni letalski bazi. Obrambni odbor nemškega parlamenta je zato iz protesta sporočil, da bo skupina poslancev bundestaga septembra obiskala Turčijo, kar je turški premier Binali Yıldırım minuli teden uradno zavrnil med enim izmed srečanj s tujimi poročevalci.

»Če tak obisk pri naših vojakih ni mogoč, je izključena tudi možnost podaljšanja njihovega mandata,« je po tem novem zapletu za Spiegel izjavil socialdemokratski izvedenec za obrambo v nemškem parlamentu Rainer Arnold. Mandat se bo nemškim vojakom v turškem letalskem oporišču Incirlik uradno iztekel decembra, po nemški ustavi pa mora o vsakem posegu nemške vojske na tujih tleh z ustrezno večino odločati parlament. Brez njegove odobritve ni napotitve.

Previdna ministrica

Ker bi nemški umik iz Incirlika tako za zavezništvo kot za vojaški vrh v Berlinu pomenil precejšnje težave, zraven pa bi Nemčijo tudi dejansko odrezal od Američanov in sodelovanja z njimi v mednarodni zahodni koaliciji proti Islamski državi, so na nemškem obrambnem ministrstvu pri dajanju izjav dokaj previdni. Obrambna ministrica Ursula von der Leyen (CDU) je tako z besedami, da si Nemčija »kljub vsem težavam s Turčijo želi tudi s svojimi vojaki nadaljevati operacije v mednarodni koaliciji s turškega ozemlja, da pa Incirlik ni brez alternative«, zgolj posredno potrdila možnost umika nemških bojnih letal iz Turčije, z nemškega zunanjega ministrstva pa so zgolj na kratko sporočili, da za zdaj še ni videti »nobenih sprememb« pri turškem zavračanju obiska nemških poslancev.

Odločilno vlogo pri umiku nemških bojnih letal iz Incirlika utegnejo torej odigrati poslanci bundestaga, ki bodo z jesensko vrnitvijo v parlamentarne klopi v marsičem že začeli tudi predvolilni boj za zvezne parlamentarne volitve, ki bodo prihodnje leto. V tem boju bodo zanesljivo dobili več besede tudi nemški volivci, ki vse ostreje nasprotujejo tako nemškemu kot evropskemu sodelovanja s »sultanom z Bosporja«. Ta se namreč zadnje čase dobesedno norčuje iz Nemčije in Evrope, pri tem pa obema vse bolj arogantno vsiljuje nemogoče pogoje.