Merklova uradno kanclerska kandidatka nemških konservativcev

Šef CSU Horst Seehofer je na skupnem zasedanju predsedstev obeh strank v imenu svoje stranke izrekel podporo Merklovi.

Objavljeno
06. februar 2017 14.52
GERMANY-POLITIC-CDU-CSU-MEETING
Barbara Kramžar, Berlin
Barbara Kramžar, Berlin
Berlin - Krščanskodemokratsko kanclerko Angelo Merkel v predvolilni kampanji podpira tudi sestrska bavarska CSU, ki se je prej glasno pritoževala zaradi njene begunske politike. A kaj, ko po zadnji javnomnenjski raziskavi več Nemcev podpira socialdemokrate Martina Schulza kot konservativno unijo CDU/CSU!

Raziskava agencije Insa je pokazala, da SPD nekdanjega predsednika evropskega parlamenta Martina Schulza podpira 31 odstotkov vprašanih, CDU/CSU kanclerke Angele Merkel pa le 30 odstotkov. To je za berlinsko ustanovo Konrada Adenauerja in münchensko hišo Franza Josefa Strauβa pravi potres, čeprav so kanclerkini nasprotniki tudi na zadnjih dvojih volitvah na začetku predvolilne kampanje dosegali dobre rezultate. A tedaj kanclerke ni prizadevala begunska kriza, zaradi katere bi ta čas tudi nacionalistična Alternativa za Nemčijo prejela 12 odstotkov glasov. Levica bi jih dobila 10 odstotkov, zeleni sedem, najbolj zaželena partnerica konservativcev, liberalna FDP, le 6, a za to stranko še vedno ni gotovo, ali se bo sploh vrnila v bundestag.

»Volivce, ki so razočarani nad Unijo, bi radi znova pridobili,« je v bavarski prestolnici povedal premier Horst Seehofer. A se je za mnoge tradicionalne volivce CDU/CSU kanclerka v tretjem mandatu in drugi veliki koaliciji s SPD že pred begunsko krizo pomaknila preveč levo, socialdemokrati, ki se doslej niso znali okititi z uspešnimi programi, kot sta najnižja zajamčena plača ali zgodnejše upokojevanje, pa so zdaj v Martinu Schulzu dobili voditelja, ki ga njihovi tradicionalni volivci bolj spoštujejo. Dosedanji predsednik Sigmar Gabriel je zaradi majhne priljubljenosti prepustil položaj dosedanjemu predsedniku evropskega parlamenta in videti je, da se je odločil prav.

»SPD je ista kot prej«

Če socialdemokrati že slavijo, konservativni prepiri še niso pozabljeni. V CSU so poudarili, da kljub predvolilni podpori Angeli Merkel vztrajajo pri zgornji meji priseljevanja, a je soglasje, da se leto 2015 ne sme ponoviti, zanje za zdaj dovolj. In res je kanclerka že dolgo v prvih vrstah vseevropskih prizadevanj za omejitev navala beguncev, potem ko se je najprej dogovorila s Turčijo ter si prizadeva tudi za vračanje beguncev v afriške, bližnjevzhodne in magrebske države. Angela Merkel je zadovoljna s potekom integracije prosilcev za azil, Nemci pa vsak dan poslušajo tudi zgodbe o beguncih, ki se nočejo vključiti v nemški delovni vsakdan, ter tistih, ki posiljujejo ženske ali vsiljujejo svojo vero. Konservativci se zato bojijo končanja politične čarovnije Angele Merkel, čeprav jo je 62-letna voditeljica ohranjala globoko v tretjem mandatu.

Do volitev 24. septembra se lahko še marsikaj spremeni. Po britanskem referendumu za izstop iz EU in zmagi Donalda Trumpa mnogi vidijo kanclerko kot pravo voditeljico liberalnega Zahoda in njena pomembnost daleč presega nemške meje. Prelomne volitve pričakujejo tudi na Nizozemskem in v Franciji, negotovo je dogajanje v Italiji, zunaj Evrope pa Trump grozi s carinami na tuje izdelke in trgovinsko vojno s Kitajsko in drugimi. Ukrajina je še vedno nemirna in Rusija predsednika Vladimirja Putina nepreračunljiva, zato bo mednarodnih izzivov, v katerih se lahko izkaže državniški čut nemške prvakinje, najbrž veliko.

Marsikje pripisujejo vzroke za krize prav Angeli Merkel in njeni enostranski odločitvi za odprtje meja več kot milijon beguncem, od katerih so se nekateri že pokazali za nevarne teroriste. Kanclerka kritikov že doslej ni mogla prepričati, da so številni prišli v Evropo in njeno državo pred usodnim septembrom 2015, pa tudi, da bi čast in dostojanstvo stare celine z ignoriranjem človeškega trpljenja na balkanski begunski poti doživela nepopravljivo škodo. Zaradi spominov na te dogodke ji mnogi ne priznajo niti zaslug za ustavitev navala beguncev.

Nemški konservativci upajo, da bo kmalu konec medenih tednov tudi za novega socialdemokratskega prvaka Martina Schulza. Visoki krščanski demokrati mu že zdaj očitajo, da v SPD desnica ne ve, kaj počne levica, saj v bundestagu podpirajo ukrepe za vračanje beguncev, v bundesratu pa ovirajo njihovo sprejetje. »Končali bomo čarovnijo Martina Schulza!« je v časopisu Bild zagotovil premier Hessna Volker Bouffier. »SPD je ista kot prej in zato bo po opitosti nastopil značilni SPD-maček!« Podpredsednica CDU Julia Klöckner je dodala, da se je pri Schulzevem govorjenju o vračanju evropskih pristojnosti treba vprašati, kje je bil v zadnjih letih. Evropsko kariero novega socialdemokratskega prvaka bodo zagotovo secirali tudi v nacionalistični AfD, mnogim Nemcem pa je všeč njegovo zavzemanje za pravičnejšo družbo. Najbolj napeta nemška predvolilna kampanja v zadnjem desetletju se začenja.