Turčija uvedla sankcije proti Nizozemski

Ostri ukrepi: zamrznitev odnosov na visoki ravni in zaprtje svojega zračnega prostora za vse nizozemske diplomate.

Objavljeno
13. marec 2017 18.13
France Europe Turkey
Mo. B., STA, De. P.
Mo. B., STA, De. P.

Turčija je zamrznila odnose na visoki ravni z Nizozemsko in zaprla svoj zračni prostor za vse nizozemske diplomate, je danes po seji vlade sporočil namestnik turškega premierja Numan Kurtulmus.

Povedal je tudi, da ne bodo dovolili nizozemskemu veleposlaniku, da se vrne v Ankaro, dokler Nizozemska ne bo izpolnila turških zahtev glede priprave zborovanj pred referendumom, poročajo tuje tiskovne agencije.

Nizozemski veleposlanik Kees Cornelis van Rij sicer trenutno ni v Turčiji, na veleposlaništvu pa ga nadomešča odpravnik poslov.

Turški predsednik Recep Tayyip Erdoğan je pred tem danes Nizozemski zagrozil z diplomatskimi sankcijami in da se bo obrnil na Evropsko sodišče za človekove pravice, ker v soboto ni dovolila turškima ministroma sodelovanja na zborovanjih pred turškim referendumom.

Minister Çelik: Turčija bi morala znova pretehtati migrantski dogovor z EU

Turški minister za evropske zadeve Ömer Çelik je danes izjavil, da bi morala Turčija znova oceniti dogovor z Evropsko unijo o begunci in migrantih. »Turčija bi morala znova oceniti vprašanje prehoda po kopnem« v skladu z dogovorom z EU, sklenjenim marca lani, je dejal turški minister. Po njegovem mnenju je treba prečkanje Egejskega morja, med katerim je umrlo več sto ljudi, preprečiti, ker gre za človeško odgovornost, o kopenskem delu dogovora pa bi morali znova razmisliti.

Turčija se je s sporazumom zavezala sprejeti vse migrante, ki prihajajo z njenega ozemlja na grške otoke, EU pa k preselitvi neposredno iz Turčije v države članice toliko sirskih beguncev, kolikor jih bodo vrnili iz Grčije.

Napetosti med Turčijo in Nizozemsko so izbruhnile, ker so nizozemske oblasti v soboto prepovedale pristanek letala s turškim zunanjim ministrom Mevlütom Çavuşoğlujem na krovu ter ministrici za družino Fatmi Kaya preprečile udeležbo na zborovanju pred referendumom o ustavnih spremembah na turškem konzulatu v Rotterdamu.

Turški predsednik Erdoğan, ki bo v primeru podpore ustavnim spremembam dobil precej večja pooblastila, je minuli konec tedna očital Nizozemski nacizem in fašizem. Nizozemci so bili zaradi izjave ogorčeni, saj so bili med drugo svetovno vojno tudi sami pod nemško okupacijo.

EU in Nato pozivata Turčijo k umiritvi napetosti

Evropska unija je danes pozvala Turčijo, naj se izogiba pretiranim izjavam in dejanjem, ki bi lahko še zaostrila napetosti v sporu z Nemčijo in Nizozemsko zaradi prepovedi udeležbe turških ministrov na predreferendumskih zborovanjih. Zveza Nato je zaveznike pozvala k medsebojnemu spoštovanju.

V Bruslju so Ankari sporočili, da je odločitev, ali bodo turškim politikom dovolili na zborovanja pred turškim referendumom o ustavnih spremembah, v rokah Berlina in Haaga.