V francoskih Alpah strmoglavil airbus A320

V živo: Eno od črnih skrinjic so že našli. Preden pa bodo našli žrtve, bo zaradi zahtevnosti terena, verjetno minilo nekaj dni.

Objavljeno
24. marec 2015 12.50
Ma. Ja., Delo.si; B. K., Berlin; A. S., gospodarstvo
Ma. Ja., Delo.si; B. K., Berlin; A. S., gospodarstvo

22:15: Z zunanjega ministrstva so sporočili, da še niso prejeli nobene uradne informacije glede seznama potnikov. Indicev, ki bi nakazovali, da bi bili med ponesrečenimi potniki tudi slovenski državljani, za zdaj ni. Poudarili so, da so na ministrstvu in slovenskih veleposlaništvih v Berlinu, Parizu in Madridu v rednem stiku s pristojnimi organi teh držav. Na njih se tudi ni obrnil noben slovenski državljan, ki bi iskal informacije o eventualno pogrešanih svojcih. Ko bodo prejeli uradne informacije, bodo javnost o tem obvestili.

21:15: Nemška revija Spiegel piše, da je ponesrečeno letalo v ponedeljek pred poletom iz Düsseldorfa v Barcelono zaradi težav z odprtino za kolesa za nekaj ur ostalo na tleh. Iz Düsseldorfa, Stuttgarta in Berlina so zato v torek poročali o odpovedanih poletih zaradi domnevnega strahu pilotov pred tehničnimi težavami letal družbe Germanwings, morda pa tudi Lufthanse. Tudi pri tej so namreč v začetku novembra doživeli skorajšnje strmoglavljenje, padanje airbusovega letala Bilbaa proti Münchnu s hitrostjo tisoč metrov na minuto proti tlem je tedaj ustavil prisebni pilot, ki je izklopil računalniški sistem in sam prevzel krmilo.

18:15: Po današnjem strmoglavljenju letala nemškega nizkocenovnika v francoskih Alpah so že našli eno od črnih skrinjic, je potrdil francoski notranji minister Bernard Cazeneuve. Nemudoma jo bodo predali preiskovalcem, je dejal novinarjem v kraju Seyne-les-Alpes, v bližini prizorišča nesreče, poroča STA. Črno skrinjico bodo začeli preučevati preiskovalci francoske agencija za preiskave letalskih nesreč (BEA), ki so že prevzeli preiskavo strmoglavljenja. Kot je dejal Cazeneuve, so sprejeli ukrepe za zavarovanje prizorišča nesreče, da bi lahko omogočili nemoteno preiskavo. Lokalne oblasti obenem poskušajo priskrbeti nastanitve za družine žrtev, ki bi želele priti na območje, piše STA.

18:00: Izrazi sožalja prihajajo s celega sveta. Sožalno pismo je poslal tudi predsednik republike Slovenije Borut Pahor. Kot je zapisal, v Sloveniji globoko sočustvujejo z njim in s svojci vseh, ki so izgubili življenje. Sožalje v imenu EU so družinam žrtev izrekli predsednik Evropskega sveta Donald Tusk, predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker in predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz. Da so v mislih in molitvah z žrtvami in njihovimi družinami, so sporočili tudi iz Bele hiše.

17.01: Med potniki na ponesrečenem letalu je bila menda tudi skupina 16 nemških šolarjev z dvema učiteljema iz šole v mestu Haltern v zvezni deželi Severno Porenje-Vestfalija. Približno 15 let stari šolarji so bili v Španiji na enotedenski izmenjavi. Šolo, s katere so prihajali, so sredi dne zaprli, v njej pa postavili krizni štab. Učenci pred poslopje polagajo rože, piše STA.

16.42: Tiskovna predstavnica ameriškega sveta za nacionalno varnost Bernadette Meehan je sporočila, da nič ne kaže na to, da je bila današnja nesreča letala družbe Germanwings posledica terorizma.

16.27: Na prizorišču nesreče je po besedah francoskega premierja Manuela Vallsa že uspelo pristati helikopterju, katerega posadka je potrdila, da preživelih ni. Na poti na prizorišče nesreče so preiskovalci družb Germanwings, Airbus in Lufthansa.

Francoska policija je sporočila, da bo zaradi zahtevnosti terena najverjetneje trajalo več dni, preden bodo našli vse žrtve nesreče.

16.20: Letalo nemške družbe Germanwings, ki je danes strmoglavilo v francoskih Alpah, se je po podatkih podjetja začelo spuščati le minuto za tem, ko je doseglo svojo potovalno višino, nato pa je osem minut nepretrgoma izgubljajo višino, poroča Reuters. Stik z letalom so francoski kontrolorji izgubili ob 10.53, ko je bilo na višini približno 1800 metrov nadmorske višine.

16.14: Airbus A320 z registracijo D-AIPX s proizvajalčevo serijsko številko 147 je Airbus Lufthansi dobavil leta 1991. Letalo je doslej letelo približno 58.300 ur na 46.700 letih.

Prvo letalo A320 je začelo poslovno leteti marca leta 1988, konec letošnjega februarja jih je letelo skoraj 6.200. Celotna flota je po navedbah Airbusa na okrog 85 milijonih letov letela kakih 150 milijonov ur.

16.03: Direktor letalske družbe Germanwings je na tiskovni konferenci na letališču Köln/Bonn povedal, da je bilo na ponesrečenem letalu 67 nemških državljanov, vseh potnikov in članov posadke pa je bilo 150, med njimi dva dojenčka. Thomas Winkelmann je tudi poročal, da je pilot že več kot desetletje delal za Lufthanso in njeno hčerinsko družbo, že prej pa se je izvedelo, da so 24 let staro letalo rutinsko pregledali le en dan pred nesrečo, večji pregled so izvedli poleti 2013. Na vsem svetu redno leti 6014 letal Airbus A320, to letalo velja za najbolj priljubljene za srednje dolge lete.

Francoske letalske oblasti poročajo, da niso prejeli nobenega klica na pomoč, alarm so sprožili sami, potem ko z letalom že predolgo niso imeli stika. Predstavnik nemškega pilotskega društva Cockpit Markus Wahl pa domneva, da ni šlo za strmoglavljenje, ampak za postopno izgubljanje višine, zato je uganka ponesrečenega letala vsaj do pridobivanja zanesljivih podatkov o nesreči še večja.

15.20: »Globoko sožalje vsem svojcem in prijateljem naših potnikov in posadke leta 4U9525,« je po twitterju sporočil Carsten Spohr, predsednik uprave nemške letalske družbe Lufthansa, katere hčerinska družba Germanwings je upravljala ponesrečeno letalo. »Če bodo strahovi potrjeni, je to črn dan za Lufthanso,« je dodal.

Za zdaj je znano le, da je ponesrečeno letalo pred strmoglavljenjem hitro izgubilo višino. Komaj pred nekaj dnevi je nemška revija Spiegel poročala o podobnem incidentu Lufthansinega letala iz Bilbaa proti Münchnu, ki je v začetku novembra zaradi računalniške napake padalo s hitrostjo tisoč metrov na minuto. Tudi v tem primeru je šlo za Airbusovo letalo, pilotu pa se je rešitev posrečila šele po izklopu letalskega računalniškega sistema. Letenje je prevzel sam in rešil več kot sto življenj.

Poročajo še, da je bilo danes strmoglavljeno letalo staro 24 let, na njem pa je bil tudi razred srednješolcev.

15.06: »Strmoglavljenje letala z več kot 140 ljudmi je šok, ki je globoko užalostil nas, Francoze in Špance,« je povedala nemške kanclerka Angela Merkel. O vzrokih nesreče ni želela ugibati, poudarila je le, da bo vse natančno preiskano, za zdaj pa je z mislimi pri vseh, ki so izgubili življenje, med katerimi so številni nemški državljani. Vso pomoč bodo nudili njihovim bližnjim.

Kanclerka pa se je po telefonu že pogovarjala s francoskim predsednikom Françoisom Hollandom in španskim premierom Marianom Rajoyem. Jutri pa bo skupaj z ministrsko predsednico dežele Severno Porenje Vestfalija Hannelore Kraft tudi sama odpotovala na kraj nesreče.

15.00: Pripravili smo kronološki pregled najhujših letalskih nesreč v Evropi.

13.57: Slovensko zunanje ministrstvo je prek twitterja sporočilo, da intenzivno preverjajo podrobnosti nesreče, seznama potnikov pa še ni. Tako ni jasno, ali je bil morda na letalu tudi kakšen Slovenec.

13.56: Francoski predsednik Hollande je sporočil, da so bili na krovu letala poleg nemških in španskih državljanov najverjetneje tudi državljani Turčije, poroča AFP.

13.55: Nemška kanclerka Angela Merkel je izrazila pretresenost ob nesreči letala nemške letalske družbe Germanwings. Kanclerka je zaradi dogodka odpovedala vse današnje obveznosti, po telefonu pa se je že pogovarjala tako s francoskim predsednikom Hollandom kot s španskim premierjem Rajoyjem, piše STA.

13.39: Podjetje Germanwings je sporočilo, da še ne vedo, kaj je botrovalo nesreči. Ob 15. uri bodo pripravili novinarsko konferenco.

13.37: Podjetje Germanwings je sporočilo, da je bilo na krovu ponesrečenega letala 144 potnikov in šest članov posadke, torej skupno 150 in ne 148, kot smo poročali pred tem.

13.19: »V teh težkih urah smo z mislimi pri vseh, ki se morajo bati, da so njihovi bližnji med potniki in člani posadke,« je povedal nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier. Na düsseldorfskem letališču, kamor bi moralo malo pred dvanajsto uro prispeti ponesrečeno letalo, so zanje že zagotovili psihološko in drugo pomoč, saj francoske oblasti domnevajo, da preživelih ni.

13.11: Podatki o letu po navedbah STA razkrivajo, da so ob klicu v sili, ki ga je posadka oddala ob 10.47, zabeležili tudi zadnji stik z letalom. Pred nesrečo je letalo letelo na višini 7300 metrov, nekaj minut pred strmoglavljenjem pa je nenadoma izgubilo višino in se spustilo za okoli 4300 metrov. Letalo je z radarjev izginilo ob 11.20.

Vzrok strmoglavljenja za zdaj ni znan. Po navedbah vremenoslovcev so bile vremenske razmere na območju v času nesreče ugodne.

13.10: Iz urada španskega predsednika vlade Mariana Rajoyja so sporočili, da je bilo 45 potnikov na krovu strmoglavljenega letala državljanov Španije.

13.07: Francoski predsednik François Hollande je nemški kanclerki Angeli Merkel že izrazil solidarnost zaradi nesreče. Španski kralj Filip in njegova soproga, ki se trenutno mudita na prej predvidenem obisku v Franciji, sta se že sestala s Hollandom.

13.03: Francoski premier Manuel Valls je zaradi letalske nesreče že sklical izredno zasedanje ministrov.

13.02: Na prizorišče nesreče bo po navedbah Reutersa odpotoval tudi nemški minister za promet Peter Ramsauer. Tja pa se je skupaj s francoskim notranjim ministrom že odpravil nemški veleposlanik v Franciji.

12.58: Germanwings je hčerinsko podjetje Lufthanse, ki naj bi po lansko jesen sprejetem načrtu reorganizacije skupine s 57 letali prevzelo vse lete iz kraja v kraj na nemških letališčih z izjemo Frankfurta in Münchna, od koder bo še naprej letela tudi matična Lufthansa, ki seveda skrbi tudi za medcelinske lete. Ne pa za vse: z reorganizacijo naj bi druga hčerinska (nizkocenska) družba Eurowings s tremi letali Airbus A330-200 proti koncu letošnjega leta poletela tudi na dolge proge.

Germanwings leti s celovškega letališča v Köln/Bonn, Hamburg in Berlin in iz Zagreba, s tržaškega in graškega letališča pa tako kot s slovenskih ne leti.

12.50: Letalo je strmoglavilo v občini Méolans-Revel, nedaleč od smučarskega letovišča Pra Loup.

12.48: Francosko ministrstvo za promet je potrdilo, da nesreče ni preživel nihče, poroča AFP.

12.43: Tiskovni predstavnik francoskega notranjega ministrstva Pierre-Henry Brandet je potrdil, da so že našli razbitine letala airbus A320, ki je strmoglavilo v francoskih Alpah na višini približno 2000 metrov. Kot je po navedbah agencije AP dodal Brandet, zaradi težko dostopnega območja pričakuje zelo dolgo in zahtevno iskalno in reševalno operacijo.

12.24: Na nesrečo se je po navedbah STA že odzvala evropska komisarka za promet Violeta Bulc, ki je na novinarski konferenci v Bruslju dejala, da zaenkrat nima podrobnosti o nesreči. »Naše misli so s prizadetimi,« je dejala.

12.24: Po navedbah radia Europe 1 je to prva letalska nesreča kakega evropskega nizkocenovnega letalskega prevoznika.

12.23: Na kraj strmoglavljenja letala so že napotili 80 gasilcev in 70 pripadnikov žandarmerije.

12.22: Vzrok strmoglavljenja letala airbus 320 za zdaj ni znan.

12.21: Identiteta potnikov strmoglavljenega letala po besedah francoskega predsednika Hollanda še ni znana, najverjetneje pa so na njem prevladovali Nemci.

12.20: Francoske oblasti so že ustanovile krizno skupino.

12.19: Preden so letalo izgubili z radarjev, se je po navedbah Le Monda močno spustilo. Ob 10.47 je oddalo klic v sili.

12.19: Letalo airbus A320 namenjeno krajšim razdaljam. Preden so prav to letalo začeli uporabljati pri družbi Germanwings, je letelo pod logotipom Lufthanse.

12.14: Francoski predsednik François Hollande je napovedal, da se bo zaradi nesreče kmalu pogovarjal z nemško kanclerko Angelo Merkel in španskim kraljem Filipom VI.

12.12: Francoski predsednik François Hollande je sporočil, da nesreče najverjetneje ni preživel nihče. Družinam žrtev je že izrazil sožalje. Dejal je tudi, da se še ne ve, ali so med žrtvami nesreče tudi prebivalci kraja, v bližini katerega je strmoglavilo letalo. Kot je dejal, bo to znano v prihodnjih urah.

12.11: Francoske oblasti na območje že pošiljajo reševalne sile.

12.10: Zadnja letalska nesreča airbusa A320 v Franciji se je zgodila 20. januarja 1991, ko je A320 strmoglavil blizu hriba Sainte-Odile, pri čemer je umrlo 87 ljudi.

12.08: Po navedbah Reutersa je strmoglavljeno letalo staro 25 let.

12.04: Letalo družbe Germanwins, ki je v lasti nemškega prevoznika Lufthansa, bi moralo z letališča v Barceloni vzleteti ob 9:35, a je vzletelo nekaj minut pozneje, ob 9:55 uri. Francijo bi moralo preleteti prek mest Lyon, Dijon, Metz, a je strmoglavilo blizu kraja Barcelonnette v francoskih Alpah.

12.00: Po navedbah francoskih medijev je notranji minister Bernard Cazeneuve že na poti na kraj nesreče.

11.59: Francoska žandermerija je potrdila, da so ostanke letala že našli, piše STA.

11.51: Na jugu Francije, v regiji Digne-les-Bains (Massif des Trois évêchés), je ob 10.39 uri z radarjev izginilo potniško letalo airbus A320 nemške nizkocenovne letalske družbe Germanwings, na svoji spletni strani poroča francoski radio Europe 1.

Na letalu, ki je bilo na poti iz Barcelone v Düsseldorf, je po navedbah radia Europe 1 170 potnikov in članov posadke, po navedbah portala RT pa 142 potnikov in šest članov posadke.