Na nemškem vzhodu spopadi zaradi navala azilantov

Krizni pogovori v Berlinu o vse večji begunski krizi v Evropi in novih zaostrovanjih na vzhodu Ukrajine.

Objavljeno
24. avgust 2015 17.11
GERMANY-EUROPE-MIGRANTS-REFUGEE-FILES
Barbara Kramžar, Berlin
Barbara Kramžar, Berlin

Berlin – Najhujša begunska kriza v Evropi po vojnah v nekdanji Jugoslaviji tudi v Nemčiji naplavlja na površje najboljše in najslabše. V državi, ki bo letos sprejela osemsto tisoč obupancev, so se pred pogovori kanclerke Angele Merkel z voditeljema Francije in Ukrajine o evropskih krizah desni skrajneži zaradi prihoda azilantov spopadli s policijo.

»Prepustili jim ne bomo niti milimetra!« je nemire v Heidenauu v bližini Dresdna, ki so izbruhnili zaradi napovedanega prihoda azilantov, obsodil socialdemokratski podkancler Sigmar Gabriel, za krščanskodemokratsko kanclerko Angelo Merkel pa je sramotno, da nasilneže podpirajo celo družine z otroki: »Za nasilje ni nobenega opravičila!« V noči s petka na soboto so se v saškem mestu s šestnajst tisoč prebivalci nasprotniki priseljevanja s kamenjem in steklenicami spopadli s policisti, ki so odgovorili s solzivcem.

(Ni naključje, da bližnji Dresden velja za rojstno mesto razvpitega gibanja Pegida. Foto: DPA/ARNO BURG/AFP)


Prosilce političnega zatočišča so vsaj na videz pričakale podobe, pred kakršnimi so zbežali iz Sirije, Afganistana in od drugod, pred tem pa so proti njim v Heidenauu z ramo ob rami demonstrirali priznani neonacisti in »normalni« meščani, med njimi ženske z otroškimi vozički.

Ni naključje, da bližnji Dresden velja za rojstno mesto razvpitega gibanja Pegida, ki je uradno nasprotovalo vsem vrstam ekstremizma, a se na koncu izkazalo s klasičnimi neonacističnimi poudarki. Takšno politično razpoloženje zaznamuje tudi nekatere druge predele nekdanje komunistične Nemške demokratične republike, čeprav ne ekskluzivno: v noči s sobote na nedeljo je zagorelo tudi v večstanovanjski hiši v bližini Stuttgarta, ki so jo preurejali za sprejem beguncev. Medtem pa nešteti Nemci pomagajo beguncem in nekatera podjetja napovedujejo, da bodo za delo izučevala tudi tiste, ki tako kot številni z Balkana ne morejo upati na politično zatočišče.

Begunska kriza je bila tudi na dnevnem redu srečanja nemške kanclerke Angele Merkel s francoskim predsednikom Françoisom Hollandom in ukrajinskim voditeljem Petrom Porošenkom. Ta je do zdaj najbolj prizadeval države, v katere se ti najprej zatekajo, zdaj pa vse bolj tiste, ki so resnični cilj priseljevanja, med njimi poleg Velike Britanije in skandinavskih držav še posebno Nemčijo. Osemsto tisoč priseljencev v enem samem letu je celo osrednjo evropsko gospodarsko velesilo Nemčijo velik zalogaj.

(Ena od uničenih hiš v vasi Sartana na vzhodu Ukrajine. Foto: SERGEY VOLSKI/AFP)


Širitev begunske krize na vzhod

Ukrajinski predsednik Petro Porošenko pa lahko opozori na še eno evropsko begunsko krizo, ki se zaradi nemirov na vzhodu njegove države širi tudi na evropski vzhod, za zdaj predvsem na Poljsko. Na varšavskem inštitutu Center for European Studies ocenjujejo, da v njihovi državi živi že štiristo tisoč ukrajinskih državljanov, vse resnejši spopadi na vzhodu Ukrajine pa grozijo s povečevanjem njihovega števila in ponovnim razgrevanjem morda najbolj nevarne krize sodobne Evrope. Tudi tu nasprotniki drug drugega obmetavajo z očitki o kršenju februarskega sporazuma iz Minska.

Ukrajina si prizadeva za ohranitev »mednarodne koalicije za ustavitev agresorjev«, pri čemer je bil uradnemu Kijevu trn v očesu tudi nedavni obisk ruskega predsednika Vladimirja Putina na anektiranem Krimu. Nekateri zahodni politiki pa tudi vladi predsednika Petra Porošenka očitajo, da ne izpolnjuje svojih obveznosti iz sporazuma.