Na Portugalskem pridržali nekdanjega premierja Socratesa

Aretacija nekdanjega premierja sledi drugemu škandalu, zaradi katerega se je v nedeljo od položaja poslovil notranji minister.

Objavljeno
22. november 2014 10.52
Ma. F., Delo.si, STA
Ma. F., Delo.si, STA

Lizbona - Nekdanjega socialističnega portugalskega premierja Joseja Socratesa so v petek aretirali v okviru preiskav domnevnih davčnih utaj, korupcije in pranja denarja, so sporočili iz državnega tožilstva. Socrates je državo vodil med letoma 2005 in 2011, ko je odstopil, ker opozicija ni podprla varčevalnih ukrepov.

V okviru preiskave so poleg Socratesa v zadnjih dneh pridržali še tri osebe, ki so pred sodnika stopile že v petek. Isti dan popoldne so Socratesa aretirali ob prihodu na lizbonsko letališče, pred sodnika pa naj bi stopil danes, poroča francoska tiskovna agencija AFP, ki se sklicuje na portugalske medije.

Tožilstvo je razkrilo, da je preiskava osredotočena na bančne posle in denarne transakcije iz neznanih virov.

Socrates je odstopil marca 2011, potem ko je parlament zavrnil paket ukrepov za izhod iz finančne krize. Portugalska je bila nato prisiljena zaprositi za mednarodno finančno pomoč, v zameno za njo pa je morala izvesti vrsto varčevalnih ukrepov in reform.

Policija razbila verigo skorumpiranih uradnikov

Aretacija nekdanjega premierja sledi drugemu škandalu, zaradi katerega se je v nedeljo od položaja poslovil notranji minister Miguel Macedo. Odstopil je, potem ko so v okviru preiskave pranja denarja in korupcije pri tako imenovanih »zlatih vizumih« aretirali več državnih uradnikov.

Leta 2012 uveden sistem »zlatega vizuma« naj bi pomagal oživiti gospodarstvo. V skladu s tem sistemom so lahko vlagatelji iz držav, ki niso članice EU, in njihovi družinski člani v le nekaj dneh pridobili dovoljenja za bivanje na Portugalskem - če so v državi kupili nepremičnine v vrednosti najmanj pol milijona evrov ali vanjo prenesli kapital v višini vsaj enega milijona evrov ali ustvarili najmanj deset novih delovnih mest.

A policija je 13. novembra razbila verigo skorumpiranih uradnikov in jih 11 aretirala zaradi očitkov o jemanju podkupnin, pranju denarja, nepoštenem vplivanju in poneverbah. Med aretiranimi so tudi načelnik obmejne policije Manuel Jarmela Palos, ki je medtem odstopil, in dva druga visoka javna uslužbenca.

Osumljenci so sistem zlatega vizuma po trditvah preiskovalcev izkoristili za jemanje podkupnin. Macedo je ob odstopu zatrdil, da sam osebno z afero nima nič, a se položaju odpoveduje iz spoštovanja do državnih institucij.

Nova notranja ministrica Anabela Rodrigues, ki je bila na položaj imenovana v torek, je v petek odredila odprtje preiskave o vlogi obmejne policije v tem škandalu. Trajala naj bi največ 30 dni, poroča AFP.