Saga s Ceto, golobnjak za Mayevo, schengen po avstrijsko

Zaradi napadov na Alepo bodo voditelji EU požugali Rusiji z novimi sankcijami.

Objavljeno
20. oktober 2016 19.45
EU-SUMMIT/
Peter Žerjavič, Bruselj
Peter Žerjavič, Bruselj

Evropsko unijo se je sredi vseh drugih kriz znašla še v težkem položaju na trgovinskem področju. Postopki glede sprejetje sporazuma s Kanado, Cete, so bili ob začetku vrha EU še blokirani, saj belgijska regija še ne soglaša z njim.  

Toni so bili dramatični. »Ceta bo naš zadnji trgovinski sporazum, če ne bomo mogli prepričati ljudi, da se pogajamo za zaščito njihovih interesov,« je ugotavljal predsednik evropskega sveta Donald Tusk. Od Belgije pričakuje, da se bo še enkrat pokazala kot šampion v sklepanju kompromisov.

Predsednik evropskega parlamenta Martin Schulz je ob robu vrha napovedal, da bi že v prihodnjih urah utegnilo priti do poenotenja o Ceti. Odločitev bi nato na začetku prihodnjega tedna potrdili v valonskem parlamentu.

Avstrijski kancler Christian Kern je pred tem dejal, da ne pričakuje rešitve do jutrišnjega konca vrha, ampak do vrha s Kanado v četrtek prihodnji teden. Diplomatski viri pravijo, da načrta B ni in da se o njem še ne razmišlja.

Belgijski premier Charles Michel je še vedno kar optimističen. Napovedal je, da je trenutek resnice, ko se bo moralo reči da ali ne, že povsem blizu. Demokracijo in postopke v Valoniji bi po njegovem mnenju morali spoštovati. Kljub temu je opozoril, da je Valonija zadnji del Evrope, kjer še nasprotujejo Ceti.

Bolj ostra sporočila Kremlju

Najbolj žgoča tema prvega dneva vrha je Rusija. V predlogu sklepov vrha, ki smo ga pridobili, je zapisana stroga obsodba napadov sirskega režima in njegovih zaveznikov, predvsem Rusije, na civiliste v Alepu.

Foto: JOHN THYS/AFP

Voditelji članic so se odločili za bolj ostra sporočila Kremlju kot zunanji ministri na začetku tedna. Tako v predlaganih sklepih opozarjajo, da EU razmišlja o vseh opcijah, tudi o sankcijah proti posameznikom in entitetam, ki podpirajo sirski režim, če se bodo grozodejstva nadaljevala.

Kljub ostrim sporočilom – nemška kanclerka Angela Merkel je govorila o nečloveškem ravnanju s podporo Rusije – na samem vrhu sankcije ne bodo sprejete. Diplomati po drugi strani opozarjajo, da je v novem kontekstu kakršnakoli blažitev sankcij proti Rusiji nerealistična.

Merklova je opozorila, da premirje v Alepu ne bi smelo trajati le nekaj ur, marveč bi moralo biti trajno. Diplomati opažajo, da na srečanju francoskega predsednika Françoisa Hollanda in Merklove z Vladimirjem Putinom v sredo zvečer v Berlinu ni bilo preboja.

Vprašanje migracij potisnjeno v ozadje

Migracijsko vprašanje je na vrhu v ozadju drugih tem. Slovenija je zadovoljna z osnutkom sklepov, v katerih je zapisano, da je uveljavitev zakonodaje o obalni in mejni straži pomemben korak k boljšemu nadzoru zunanje meje in vrnitvi k schengnu s postopnim odpravljanjem nadzora na notranjih meja.

Foto: JOHN THYS/AFP

Slovenski premier Miro Cerar je sicer opozoril, da avstrijski nadzor na meji s Slovenijo nima smisla, saj v Sloveniji ni migrantov, a je njegov avstrijski kolega Christian Kern prepričan, da smisel je, zato bodo nadzor podaljšali še za šest mesecev, saj mora biti še veliko stvari narejenih.

Na vrhu je tokrat prvič britanska premierka Theresa May in voditelji so ji izrekali dobrodošlico. »Ne prihaja v levji brlog, marveč v golobje gnezdo. Videla bo, da je EU najboljša družba,« je ocenil Tusk. Mayeva je voditeljem ob večerji predstavila svoje poglede, proces brexita se ne bo začel pred pomladjo.