Na vzhodu Ukrajine predsedniške in parlamentarne volitve

Glasovanje bo po pričakovanjih še zaostrilo že tako napete odnose med Rusijo in Zahodom.

Objavljeno
02. november 2014 10.52
UKRAINE-CRISIS/REBEL-ELECTION
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si

Doneck − Na območjih na vzhodu Ukrajine, ki so pod nadzorom separatistov, danes potekajo predsedniške in parlamentarne volitve, ki jih v Moskvi priznavajo, v Kijevu in na Zahodu pa ne. Glasovanje bo po pričakovanjih prav zaradi tega še zaostrilo že tako napete odnose med Rusijo in Zahodom.

Tako v Ljudski republiki Doneck kot v Ljudski republiki Lugansk, ki nista sodelovali na parlamentarnih volitvah, ki so drugod po Ukrajini potekale pred tednom dni, danes izbirajo novega predsednika in parlament. Na volitvah lahko po pisanju Slovenske tiskovne agencije za štiriletni mandat kandidirajo prebivalci, ki na območju ene ali druge samooklicane republike živijo najmanj deset let, stari pa morajo biti najmanj 30 let. Po pričakovanjih bosta vrhovna položaja zasedla trenutno neizvoljena uporniška voditelja − v Donecku Aleksander Zaharčenko, v Lugansku pa Igor Plotnitski, piše AFP.

Koliko je volivcev v obeh republikah, ni znano. Pred krizo je na območju živelo skupaj okoli pet milijonov ljudi, a jih je več sto tisoč pred spopadi, v katerih je bilo od aprila ubitih več kot 4000 ljudi, pobegnilo. Oblasti so zato izseljencem omogočile predčasno glasovanje prek spleta, volilno starost pa znižale na 16 let.

Rusija, ki podpira prizadevanja upornikov z vzhoda Ukrajine, a že veš čas vrenja odločno zanika, da se na njihovi strani bojujejo tudi ruski vojaki, je že pred dnevi sporočila, da bo rezultat volitev na vzhodu Ukrajine priznala, pa čeprav so voditelji Ukrajine, Nemčije in Francije ruskega predsednika Vladimirja Putina še v petek pozvali, naj tega ne stori. Združene države Amerike in Evropska unija so medtem na strani Kijeva in volitve označujejo za nelegalne, piše AFP.

V Kijevu trdijo, da sporazum iz Minska, pod katerega so se podpisali uporniški voditelji ter predstavniki Ukrajine, Rusije in Organizacije za varnost in sodelovaje v Evropi (OVSE), predvideva izvedbo volitev v skladu z ukrajinsko zakonodajo. Tako bi bili na vodilne položaje regij na vzhodu Ukrajine izvoljeni predstavniki ljudstva, s katerimi bi se Kijev nato dogovoril o novih pooblastilih. Načrt upornikov, da volitve izvedejo ločeno od volitev, ki so pred tednom dni potekale po preostalem delu države, pa ta dogovor po mnenju Kijeva krši.

Ukrajinski predsednik Petro Porošenko je volitve v samooklicanih ljudskih republikah Doneck in Lugansk označil za kršitev že tako krhkega premirja med sprtima stranema, podpisanega na začetku septembra v Minsku. Označil jih je za »psevdovolitve, ki jih na okupiranih ozemljih pripravljajo teroristi in banditi,« še poroča agencija AFP.